מטוס F-16 שלעברו נורתה אש נ"מ התרסק - הטייסים הספיקו לנטוש, אחד מהם נפצע קשה. בחיל האוויר העריכו כי ההתרסקות אכן נגרמה כתוצאה מפגיעת הטיל והטייסים לא הספיקו לדווח בקשר על הנטישה משום שהטילים הסוריים ננעלו במהירות על המטוס

ההתחממות בצפון: הבוקר הופל מטוס F-16 של חיל האוויר לאחר שחזר מתקיפת מטרות בסוריה.

מטוס ה F-16 היה בדרכו חזרה מתקיפה בסוריה והופל בתוך שטח ישראל מירי נ"מ לעברו. הטייסים נטשו את המטוס בצניחה טייס אחד נפצע קשה והשני נפצע באורח קל.

במהלך הבוקר נשמעו אזעקות רבות – בגליל, בגולן ובעמק הירדן. צה"ל מסר כי הן נשמעו כתוצאה מירי הנ"מ הסורי. בישראל היו שלוש או ארבע נפילות של רכיבים מטילי הנ"מ הסוריים בשטחים פתוחים. בסך הכול ירו הסורים כ-20-15 טילי נ"ט.

בהודעת צה"ל לקראת 10:00 על התקיפות הנוספות שביצע הצבא בשטח סוריה נמסר כי האזעקות שהופעלו בגליל ובגולן בסביבות 9:00 הופעלו בעקבות ניסיונות של הסורים לבצע ירי נ"מ נגד מטוסי צה"ל. "צה"ל פועל בנחישות כנגד ניסיון ההתקפה האיראני והסורי ונגד הפרת הריבונות הישראלית", נמסר מהצבא. "צה"ל נמצא במוכנות למגוון תרחישים וימשיך לפעול על פי הצורך ככל שיידרש".

בצה"ל אישרו כי במהלך האירוע ננטש מטוס F-16. הוא התרסק ליד הרדוף. בתחילה נמסר מצה"ל כי מצב הטייסים טוב, אולם אחר כך התברר כי אחד מהם נפצע קשה. הטייס השני נפצע קל. הטייס שנפצע קשה נותח בבית החולים רמב"ם. לפני הצהריים אישר צה"ל כי נטישת המטוס נעשתה עקב תקיפת נ"מ רחבה של הצבא הסורי – כלומר לא כתוצאה מתקלה טכנית. לדברי צה"ל "הטייסים שנטשו זיהו נעילת נ"מ על מטוסם ואז נטשו".

סגן מנהל בית החולים רמב"ם, ד"ר מיקי הלברטל, עדכן הבוקר ששני הטייסים הובאו לבית החולים בהכרה מלאה: "אחד מהם סובל מפציעה חודרת וקשה יותר, והוא הורדם בחדר המיון. הוא נלקח לבדיקות דימות ומשם לחדר הניתוח. הניתוח הסתיים והוא נמצא בטיפול נמרץ, מורדם ומונשם. הטייס השני הגיע עם פציעות קלות. הוא סובל מחבלות ומצבו יציב לחלוטין. שניהם תקשרו עם הצוות הרפואי, ושתי המשפחות פגשו את יקיריהן".

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין שוחח עם הטייס שנפצע קל בתקרית התרסקות "הוכחתם שלא חוזרים עד שמבצעים", אמר הנשיא. "אני מאמץ אותך ואת חבריך אל ליבי". ריבלין שוחח גם עם הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט ומפקד חיל האוויר אלוף עמיקם נורקין: "אני מבקש לשבח ולחזק את כוחותינו על צעד הגנה תקיף ונחוש מול הוכחה נוספת לסכנת ההתבססות האיראנית – שאותה מדינת ישראל לא תאפשר".

גורם ישראלי: "המטוס נפגע מטיל נ"מ סורי"

הסברה המובילה בחיל האוויר היא שמטוס ה-F-16 שהתרסק הבוקר בכניסה לקיבוץ הרדוף, היא שטיל נ"מ סורי פגע בו וגרם להפלתו. כך העריך קצין בכיר בחיל האוויר. לדבריו, הטייסים לא הספיקו לדווח ברשת הקשר על הנטישה. לעבר המטוס שוגרו כמה טילי נ"מ מסוגים שונים, וככל הנראה נעילה מהירה של הטילים על ה-F-16 גרמה לתגובה הקיצונית של שני הטייסים. גורם ישראלי אף הגדיל לומר בשיחה עם סוכנות הידיעות רויטרס כי המטוס אכן נפגע מטיל נ"מ סורי.

ראש מטה חיל האוויר, תת אלוף תומר בר אמר היום כי "נתחקר את מה שקרה, אבל יש לשבח את תפקוד הצוותים. המטוס שנפגע ננטש בשטח ישראל, משם ביצע חיל האוויר את כל פעולות הקרב שלו מאז תחילת ההסלמה, בניגוד לפעולות דומות בעבר שבוצעו מעל לבנון. בשלב התכנון אנו עושים פעולות רבות כדי שאזרחינו לא ייפגעו. מקרה של נטישה הוא קיצוני".