Olivier Fitoussi /Flash90

פולין: הצעת חוק מבקשת לאפשר שחיטה כשירה רק לפי צרכי הקהילה

הרב שודריך חבר הועדה המתמדת של 'ועידת רבני אירופה': 'מדובר בהצעת חוק שעדיין לא גובשה - אני במו"מ עם יוזמה, שביקש לקבל את ניסוח החוק כפי שאנו רואים בכדי שהזכויות שלנו יישמרו'. נשיא פולין: 'יש לנו אינטרס בשמירה על הזכויות היהודיות'

 • "אבא, תחזור!" מראות קשים בבית האבלים של משפחת יעקובזון.

  תוכן מקודם

 • משלמים כעת 250,000 ש"ח ויש לכם דירה חדשה

  תוכן מקודם

 • האברך שדאג לעשרות משפחות במצוקה נפטר מהמחלה

  תוכן מקודם

 • האסון בסנהדריה: "בצהריים עוד שיחק עם הילדים בגינה "

  תוכן מקודם

"לפולין יש אינטרס לאומי בדרגת חשיבות עליונה לשמר את הזכויות הדתיות של הקהילה היהודית במדינה – כך אמר נשיא פולין אנדז'יי דודה במפגש בארבע עיניים שקיים עם רבה הראשי של פולין חבר הוועדה המתמדת של 'ועידת רבני אירופה' הרב מרדכי שודריך.

הנשיא הפולני התעניין לפרטי פרטים כיצד מתמודדת הקהילה היהודית עם הצעת החוק המבקשת להגביל את השחיטה הכשרה לצרכי הקהילה בלבד. הרב מיכאל שודריך גולל בפני הנשיא את השתלשלות הצע"ח להגבלה על השחיטה הכשרה ללא הימום שאושרה לפני כחמש שנים ובוטלה שנתיים לאחר מכן בעקבות עתירת הקהילה היהודית לביהמ"ש הגבוה לחוקה שקבע כי 'חופש הדת הנו ערך עליון על פי חוקת פולין והוא עומד מעל כל חוק אחר ואינו ניתן להגבלה'. הרב שודריך הזכיר לנשיא כי חו"ד דומה הוגשה בעקבות העתירה ע"י הפרלמנט לביהמ"ש הגבוה לחוקה. זו סוייגה כי השחיטה הכשרה מותרת רק לצרכי הקהילה ולא למטרות מסחר.

כזכור, העתירה שהגישו; רבה של פולין והקהילה היהודית הוגשה נגד החלטת ה'סיים' שדחה כשנתיים קודם לכן את האפשרות לעגן בחוק את התקנות עליהם חתם שר החקלאות דאז כשהחריג את השחיטה הכשרה ולפיהם מותרת שחיטה ללא הימום. דבר שעמד, לדבריהם, בסתירה לחוקת פולין.

הרב שודריך אמר בסיום הפגישה כי הפגישה הייתה מוצלחת והנשיא גילה אכפתיות רבה ותמיכה בעמדת הקהילה היהודית בשמירה על הזכויות הדתיות לשחיטה כשרה. 'עלינו לזכור כי מדובר בהצעת חוק שעדיין לא גובשה שגם לפי כוונותיו של יוזם ההצעה מדובר בהצעה המבקשת להגביל את השחיטה רק לצרכי הקהילה. אני במו"מ עם יוזם ההצעה קששטוף צבנסקי שביקש גם היום לשמוע את עמדת הרב הראשי לפולין ולקבל את ניסוח החוק כפי שאנו רואים בכדי שהזכויות שלנו יישמרו'.

יצוין, כי כבר לפני כחודשיים העלה הרב שודריך את נושא השחיטה הכשרה בפולין בפני הועדה המתמדת של 'ועידת רבני אירופה' במונקו ואת המו"מ שהוא מנהל מול יוזמי הצעה"ח. הוא הזכיר לנוכחים את דבריו של נשיא פולין דאז ברוניסלב קומורובסקי שאמר במהלך הפגישה שקיים עם נשיא 'ועידת רבני אירופה', הגרפ"מ גולדשמידט. הגר"ח ארנטרוי, אב"ד אירופה. רבה של אוקראינה, הגרי"ד בלייך ורבה של פולין, כשבמהלכה הביע ביקורת חריפה על חברי הפרלמנט בהולנד על קבלת החוק בזמנו בבית התחתון של הסנאט נגד השחיטה הכשרה, כאשר השווה את חקיקת החוק נגד השחיטה בהולנד לשנות ה-30 שבהשראת המשטר הנאצי קיבלה פולין חוק נגד השחיטה שהיה האות להשמדת היהודים ולהקמת מחנות ההשמדה על אדמת פולין. 'אנחנו מביעים את עמדתנו בצורה הנחרצת ביותר. זוהי אכן תקופה קשה אנו חייבים ונעמוד על זכויותינו. אך מאידך עלינו לשמור על היחסים הטובים שיש לנו עם הממשלה הפולנית ובעז"ה נעשה ונצליח'.

3 תגובות

יש מי שהעלה חוק לאישור שחיטת פולניים (רק ע"י הקהילה היהודית כמובן)??

כפי המובן מהכתבה, המצב הנוכחי שאפשר לשחוט בפולין ללא הגבלה, והחוק בא לצמצם את המצב הזה, = עוד חוק פולני אנטישמי והיתממות אנטישמית?!

יתירה מזו, כי אם לא יוכלו לשחו עבור יהודי אר"י על אדמת פולין, אין מי שיסע לשם לשחוט כמות מועטת שהם צריכים לבני הקהילה המקומיים, ונמצא עוד חוק אנטישמי בתמימות של פולין הידועה לשמצה מימות קדם עוד הרבה הרבה לפני השואה שאסור לדבר עליה.

האמת אכן כן, אולי באמת הגיע הזמן לשים את השואה בצד לכמה שנים טובות, עד חלוף הממשלות, ולהעלות את ההיסטוריה הישינה של פולין עם דורות על גבי דורות של רציחות ופוגרומים ללא כל התרעה מוקדמת

Comments are closed.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן

logsuz shell indir instagram takipçi satın al ucuz gündem haber Pubg mobile cephaneleri takipçi satın al leke kremi aktif takipçi php shell