יו"ר 'ועדת הכספים במתקפה חריפה נגד מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך וקורא לו להתפטר מתפקידו. "הוא מחפש את ראש הממשלה מתחת האדמה. הוא לא יכול להישאר מפכ"ל" • השר לביטחון פנים: "קורא ליועמ"ש לבחון את טענות אלשיך" • צפו


בוידאו: דבריו של השר ארדן במליאת הכנסת

יממה לאחר פרסום המלצות המשטרה בחקירות ראש הממשלה בנימין נתניהו, יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני יוצא במתקפה חריפה וחריגה על מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך, לדבריו, "הוא היה צריך להתפטר מתפקידו. הוא לא מתאים למשטרה".

גפני התייחס לראיון שהעניק אלשיך ל'עובדה' שבו טען כי נשלחו חוקרים פרטיים לחקור אחר חוקרי המשטרה: "נעשו פה דברים שהם מעבר לכל פרופורציה. המפכ"ל צריך להיות האיש הכי סודי, הכי פחות מדבר, וככה הורגלנו בכל השנים. המפכ"ל צריך להיות אדם שכולנו מימין ומשמאל משוכנעים שהוא עושה מלאכתו נאמנה, בלי אג'נדה שהוא רוצה להתפרסם בתקשורת. בא המפכ"ל כאחרון העיתונאים ומקיים מסיבת עיתונאים".

"אני אומר את האמת ואת האמת שלי. סטינו בעניין הזה", אמר גפני, "למחרת, הוא היה צריך להתפטר, זו טעות, היא אפשרת לתאר, עקבו אחרי קצינים, בבקשה, שתהיה חקירת משטרה".

הוא פנה לח"כים מהאופוזיציה: "אתם אנשים שרוצים את שלטון החוק כמוני, שנדע שיש אמון במשטרה. זו חציית קווים אדומים וזה לא משנה ראש ממשלה או משהו אחר. רק במדינה דיקטטורית מפכ"ל יכול להמשיך ככה".

"מה המשמעות של העניין, לנו אין סמכות, למה לא חקרת מאיפה הגיעו החוקרים ואם לא חקרת למה אתה אומר בציבור, המשמעות היא שיש לך אג'נדה לפגוע בראש הממשלה".

לסיום אמר גפני: "הוא לא יכול להישאר מפכ"ל. משטרת ישראל – היא משטרה טובה ומצוינת, המפכ"ל לא מתאים".

על ההמלצות נגד נתניהו אמר גפני כי "לראש הממשלה מגיעה זכות החפות – אלא אם כן הוכח אחרת ומי שמוסמך זה לא המשטרה, במיוחד, לא אחרי מה שקרה עם המשטרה בתהליך".

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן אמר בדיון מליאת הכנסת: "אני מגבה את משטרת ישראל". עם זאת, הדגיש כי יש להמתין להכרעת היועץ המשפטי לממשלה: "לנתניהו מגיעה חזקת החפות". הוא התייחס בדבריו גם לדברי מפכ"ל המשטרה רב-ניצב רוני אלשיך שטען כי בוצעו מעקבים אחרי חוקרים שהיו מעורבים בפרשות נתניהו: "אני מצפה מהיועמ"ש לבדוק את הנושא הזה, שמדיר שינה מעיניי".