בישראל מעריכים שחיזבאללה כבר הצליח להבריח ללבנון יכולות נ"מ שקיבל מסוריה ועכשיו הוא קיבל תיאבון לנסות לאתגר את חיל האוויר • וגם: הרוסים עודכנו מראש על התקיפה ונצרו אש, אבל מי אמר שזה מה שיקרה גם בפעם הבאה?


בוידאו: רגע התרסקות המטוס כפי שתועד ע"י מצלצות האבטחה

המתיחות בצפון: כמעט שבוע יירוט המל"ט האיראני, הפלת המטוס הישראלי והשמדת סוללות הנ"מ הסוריות, במערכת הביטחון מביעים חשש מפני תרחיש שבו גם חיזבאללה יתחמש וישתמש במערות הגנה דומות – כך לטענת הפרשן הצבאי אלון בן דוד.

בטור שהוא מפרסם ב'מעריב' כותב בן דוד: "צבא אסד, מעודד מניצחונותיו, נחוש להוכיח שהוא חזר להיות הריבון בסוריה. אין לשלול את האפשרות שלצדו של מפקד ההגנה האווירית הסורי יושב יועץ רוסי שמלמד אותו כיצד לשפר את היכולות שלו להגן על הריבונות. הרוסי הוא רק יועץ ולא מקבל החלטות בזמן־אמת. ואכן, רק בשבועיים האחרונים שיגרו הסורים יותר טילי קרקע־אוויר לעבר מטוסינו, מכל הטילים ששיגרו מ־1982 ועד ינואר 2018. בתגובה החליטו בחיל האוויר לשלוף עוד תגובה ולפגוע בסוללות הטילים הסוריות. גם כאן, ההחלטה לא פשוטה: השמדת מערך הנ"מ של אסד עשויה להוביל לכך שרוסיה תחדש את מערך הטילים שלו. חיל האוויר החליט לתקוף רק שלוש סוללות וכמה יעדים איראניים, אבל בפעם הבאה שאסד יירה לעבר מטוסינו – הוא יאבד יותר".
//www.jdn.co.il/breakingnews/954589
לדבריו, "שתי סוללות הטילים הרוסיות שפרוסות בסוריה לא לקחו חלק בירי בשבת. במהלך התקיפה הראשונה, הופעל הקו החם בין מטה חיל האוויר למפקדת חיל האוויר הרוסי בסוריה, והרוסים עודכנו על התקיפה ומטרותיה. הרוסים נצרו את האש, אבל אף אחד לא יכול להבטיח שכך יקרה גם בעתיד. טייסי חיל האוויר מיומנים מאוד בהתמודדות עם ארסנל הטילים הסורי המיושן. סוללת S־400 רוסית היא כבר איום מסדר גודל אחר".

בן דוד מסכם: "חיל האוויר למד לקח חשוב בסוף השבוע הזה, אבל גם איראן וחיזבאללה. בישראל מעריכים שחיזבאללה כבר הצליח להבריח ללבנון יכולות נ"מ שקיבל מסוריה ועכשיו הוא קיבל תיאבון לנסות לאתגר את חיל האוויר שלנו. גם אסד יתאמץ להוכיח שלא מדובר בהצלחה חד־פעמית. כפי שנכתב כאן עוד לפני האירועים האחרונים: המערכה הישראלית למניעת התבססות איראנית בסוריה והעברת נשק מתקדם לחיזבאללה תתנהל בשנה הקרובה תחת סיכון גבוה יותר".
//www.jdn.co.il/news/world_news/952842
//www.jdn.co.il/breakingnews/953902