תיק בזק: עו"ד ז'ק חן מצוות ההגנה של רה"מ הודיע על התפטרותו, לאור העובדה שהוא מייצג גם את שאול אלוביץ' • ההערכות: "למשטרה הגיעה ראיית זהב שטרפה את הקלפים" • וגם: כיצד מצליח רה"מ לתפקד בתנאים כאלה?

ההתפתחויות האחרונות בתיק בזק: עורך הדין ז'ק חן, אחד הפרקליטים שבצוות ההגנה של רה"מ בפרשיות השונות, הודיע על התפטרותו – זאת לאור העובדה שהוא מייצג גם את בעלי בזק, שאול אלוביץ'.

בהודעה שמסר לתקשורת נאמר: "לפני מספר חודשים נעתרתי לבקשת ראש הממשלה שבקש שאסייע לו בייעוץ לחקירה בתיקי 1,000 ו-2,000 שהם העניינים היחידים בהם נחקר. באותה עת הבהיר היועמ"ש שראש הממשלה אינו חשוד בתיק 3,000 ואילו תיק 4,000 שנפתח אתמול, כלל לא בא לאוויר העולם.

עתה, עם פתיחת החקירה בתיק 4,000 ולמרות שאין כל מניעה חוקית או חשש לניגוד עניינים בין הייעוץ בתיקי 1,000 ו-2,000 לבין חקירה זו, החלטתי על דעת ראש הממשלה כי על מנת למנוע לזות שפתיים, לא אמשיך לייעץ לראש הממשלה באף עניין, לפחות עד שהדברים יתבהרו.

ההערכה: התפתחות דרמטית ביומיים הקרובים; נתניהו צפוי להיחקר

בתוך כך, העיתונאי רביב דרוקר מעריך כי "הדרך היחידה להסביר את ההפיכה של הידיעה לחקירה היא שלמשטרה הגיעה ראיית זהב שאנחנו לא מכירים והחוקרים מחכים להטיח אותה בחשודים ולהפתיע אותם. לא הגיוני בעיני שמנדלבליט הולך על חקירה כזו עם האשמות כי ראש הממשלה חשוד בשוחד מבלי שישנה ראייה משמעותית כלשהי".

בראיון ל'רדיו ללא הפסקה' הוסיף דרוקר: "ישנם גורמי אכיפת חוק שמעט מתלהבים מהגילויים החדשים, אמנון אברמוביץ' טען שמדובר בפרשה החמורה ביותר כשרק שבוע שעבר הוחלט להמליץ על שוחד בשני תיקים כנגד ראש הממשלה, אני חושב שמישהו כאן התבלבל".

לגופן של הטענות אומר דרוקר: "האשמות בגין מתן וקבלת שוחד לא עושות טוב לפופולריות של אף ראש ממשלה. גרסת החשוד תמיד משכנעת לא מעט אנשים, אך אנו בוגרים של פרשת קצב ויודעים לאן זה יכול יתפתח. מדובר בטובת הנאה מאוד גדולה במידה והובטח לנתניהו סיקור אוהד באתר 'וואלה'. יש ערך כלכלי לעובדה שהאתר מספר 2 במדינת ישראל ייסקר את ראש הממשלה לטובה. מבחינת נתניהו מתן הטבות והקלות לבעלי חברה גדולה היא התנהלות שלא נוגדת את תפיסת עולמו. נתניהו מטיבו תופס את האנשים הללו כמניעים את הכלכלה ולכן מסייע להם. בחקירה הקודמת לא הצליחו להוכיח שנתניהו אכן נתן הטבות, כיום נשאלת השאלה כיצד החוקרים הגיעו לראש הממשלה".

ואיך נתניהו מצליח לתפקד בצל החקירות והלחצים המשפטיים? "אם פילים היו מדברים הם היו אומרים שהם רוצים עור כמו של נתניהו. אני לא יודע מאיזה חומרים מייצרים כאן ראשי ממשלה אך ראינו בעבר את שרון מתפקד כשבנו נכנס לכלא, ראינו את אולמרט מתפקד תוך כדי האשמות חמורות שמציגות אותו כאחרון המושחתים. אני לא מכיר בן אנוש שיכול היה להתמודד עם זה. כל חבריו של נתניהו בחיוג המהיר בנייד שלו נמצאים כעת בחקירה חוץ מאשתו".