מפכ"ל המשטרה רנ"צ רוני אלשיך משתתף הבוקר בישיבת ועדת הפנים של הכנסת, שדנה בטענותיו על חוקרים פרטיים שנשכרו לעקוב אחרי קציני משטרה. מספר ח"כים מהאופוזיציה הורחקו מהדיון. ח"כ זוהר: "עומדים לתפור לי תיק בעקבות הביקורת על המשטרה"

שבועיים לאחר הראיון השנוי במחלוקת שלו ב'עובדה' הגיע הבוקר מפכ"ל המשטרה, רנ"צ רוני אלשיך, לוועדת הפנים של הכנסת שקיימה דיון מיוחד בנושא.

מטבע הדברים מדובר בדיון סוער, כאשר חברי האופוזיציה האשימו את יוזמי הדיון בניסיונות לא דמוקרטיים להלך אימים על המשטרה. חברי הכנסת לאה פדידה, יוסי יונה, מיקי רוזנטל, יואל חסון ויעל כהן-פארן (המחנ"צ), וח"כ אחמד טיבי מהרשימה המשותפת. הורחקו מהדיון למספר דקות לאחר שהפריעו לניהולו התקין. המורחקים האשימו את יו"ר הועדה ח"כ יואב קיש בפוליטיזציה והתנהלות כוחנית.

ח"כ משה גפני אמר בדיון: "המפכ"ל התנהג כמו אחרון העיתונאים, שיסביר לצורך מה העניק ראיון לעובדה. אם הוא יספק הסבר מניח את הדעת – אחזור בי מקריאתי להתפטרותו".ח"כ אחמד טיבי: "היה למפכ"ל ראיון עוד פחות מוצלח מ'עובדה' כאשר קבע שאבו אלקיאען הוא מחבל".

מפכ"ל המשטרה רוני אלשייך: "אני מניח שכל הח"כים שיושבים פה ושיצאו וכל חברי הבית, למרות שכולם מודים למשטרה על כל מה שעושה, יודעים שהנושא הנדון לא מייצג פרומיל מעשיית המשטרה, וזה כל מה ששואלים עליו. אני מצר על כך. ראוי שהציבור ישמע מה המשטרה עושה, עשייה סופר רחבה. ככל שמתאמצים אנו שומעים רק על חקירת ראש הממשלה.

היות וניתן לצפות בראיון, ולצערי הרב הגיעו לדיון כל כך הרבה אנשים שלא ראו את הריאיון, אני מציע שיצפו, ואחרי זה, אם יש שאלה שאני יכול לענות עליה, אענה לכל שאלה. הרבה פעמים כדי לעצור תופעה משתמשים בכלים לא חקירתיים, ולכן כבר לפני שנה אמרתי שיש גורמים שמסתובבים סביב חוקרים שחוקרים את התיקים האלה. החשוב הוא לעצור את התהליך ההרסני, ללא קשר מי עומד מאחוריו. זה שיצאתי ציבורית זה לא אומר שיש או אין חקירה בעניין".

יו"ר הוועדה, ח"כ יואב קיש: "בנקודת הזמן ההיא, כשאמרת לפני שנה שיש מעקב אחר חוקרים, האם המשמעות היא שלחוקרים יש אולי בעיה עם זיהום החקירה?" המפכ"ל: "בכל החקירות, לא משנה הרמה, חוקרים צריכים להתמודד עם מניפולציות. אומרים שהם מפעילים יותר מדי כוח, מנסים לייצר מרכז כובד נגדי. זה לא דבר חדש כשמתמודדים עם עבריינים שיש לחצים נגדיים. אני בכוונה מרחיק עדות. חוקרים בחקירות רבות נתונים לאיומים, כולל סיכון חייהם. האם בגלל זה צריך לבדוק את המוטיבציה של החוקרים?"

ח"כ מיקי זוהר: "המשטרה עושה עבודה נהדרת במלחמה בפשיעה, בטרור ובשמירת הסדר הציבורי. אין חולק על כך. הכישלון הוא בחקירת נבחרי ציבור. כל חקירות המפורסמים מודלפות. המפכ"ל עומד בראש מערכת שלמה שצריך לבדוק אותה. חקירות מפורסמים הודלפו סיסטמתית לתקשורת. המפכ"ל טען בעובדה שיש גורמים שפעלו נגד חוקרים. רמזת שמטעמו של ראש הממשלה. זה אירוע חמור, חשד שלא רק מדאיג, אלא גם הופך את החקירה ללא אובייקטיבית".

יו"ר הקואליציה, דודי אמסלם: "הראיון לא היה על מפעל וופלים, אלא על חקירות. בהיבט הציבורי זה התפקיד שלנו. אם אין משטרה חזקה אז איש את רעהו חיים בלעו. על חשיבות המשטרה אין מחלוקת. אני נוגע בנקודות כדי לתקן, אבל התחושה שהכלבים נובחים והשיירה עוברת. לא נירתע מלחקור את האמת. תעשו בדק בית, תקשיבו לרחוב. איך אמר קמיל פוקס? 70% מהציבור הימני חושבים שתופרים תיק לראש הממשלה".

ח"כ אמיר אוחנה: "חשוב שהמפכ"ל בא לדיון למרות קמפיין 'להציל את רוני'. יושבות פה חיות טרף שרוצים משטרה טובה. נכנסת לתפקידך עם 7 ניצבים שפרשו בנסיבות לא נעימות כמועמד חיצוני. הכרזת סמוך לכניסתך שתעשה סוף ליחסי תן וקח בין המשטרה לתקשורת. הוגן להגדיר את השנה הראשונה שלך שהיית נתון לביקורת קשה מצד התקשורת. הלעיגו והגחיכו אותך. פתאום במטה קסמים חלה תפנית והפכת לדמות אהודה במיגון כלי תקשורת, בד בבד עם שיטפון מידע מחדרי חקירות ראש הממשלה. אני מקבל שלא כל המידע מהמשטרה. יש גורמים נוספים, אבל הציבור שואל מה התפנית שחלה".

סערת אלשיך – קרא עוד בנושא

אלשיך: "קצינים שמעורבים בתיק נתניהו היו נתונים במעקב"

ח"כ גפני: "המפכ"ל אלשיך צריך להתפטר מתפקידו"

סערת אלשיך • כך הפך תיעוד עיתונאי ל"מעקב של חוקרים פרטיים"

סערת אלשיך • "המפכ"ל עשה טעות. הראיון שלו משחק לידי נתניהו"

נתניהו נגד אלשיך: "רמיזות הזויות ושקריות, צל גדול הוטל על החקירות"

"נמשיך לעשות את העבודה שלנו": אלשיך מגיב לנתניהו