תיק 1270: ביהמ"ש סרב לבקשת המשטרה להאריך את מעצרו של ניר חפץ • פרשנות: בתוך ימים ספורים נדע האם המשטרה חשפה פשע מאורגן בצמרת השלטון, או שהיא שוב יצאה בחשדות בלתי מבוססים • ועל מה מעידה התגובה של נתניהו?

הפרסום על החשדות החדשים נגד ניר חפץ תפס במפתיע את המערכת הפוליטית והתקשורתית שהיו עסוקות הבוקר בעיכול הפרטים החדשים בתיק בזק.

גורמים במשטרה אומרים כי בשעות אלו מתנהל מו"מ עם חפץ במטרה שיהפוך לעד מדינה, אולם עורך דינו של חפץ מכחיש את הדיווח. במקביל, בית המשפט סרב לבקשת המשטרה להאריך את מעצרו של חפץ והוא ישוחרר למעצר בית כבר ביום חמישי. כמו כן, יועץ התקשורת אלי קמיר – שחשוד בהעברת ההצעה לכאורה מחפץ לגרסטל – שוחרר למעצר בית. האם זה מסגיר את חולשת הראיות בתיק? ימים יגידו.

כך או אחרת, במערכת הפוליטית מעריכים כי התיק הנוכחי הוא המשמעותי והדרמטי מכולם, כאשר גם ההכרעה – לפחות זו הציבורית – בו צפויה בתוך פרק זמן קצר. מצד אחד, אם אכן יש בסיס לחשדות הרי שאו חפץ, או נתניהו, או שניהם יחד יופללו – על כל המשמעויות הפוליטית הנלוות.

מצד שני, אם הכל יסתיים בלא כלום, הרי שהמשטרה סופגת כאן מכה תדמיתי קשה, כאשר מבקריה (בעיקר בקרב תומכי נתניהו) יוכלו לטעון שגם התנהלותה בתיק זה מעידה על רדיפה אישית ולא עניינית נגד ראש הממשלה. לפחות לפי התוצאות עד עתה בבית המשפט (אי הארכת המעצר של חפץ, שליחתו של קמיר למעצר בית בלבד ועוד) ניתן להאריך בזהירות שעוצמת הראיות אינה חזקה.

"כבודם של כל תיקי 1000-4000 במקומם מונח. החקירה על הצעה לכאורה של חפץ לגרסטל לסגור את תיק שרה בתמורה למינוי ליועמ”ש – הדרמה האמיתית", מסביר הפרשן עמית סגל בחשבון הטוויטר שלו. סגל הציג 4 שאלות מרכזיות סביב התיק שיכריעו את גורלו: 1. האם חפץ יהיה עד מדינה? 2. מי המתווך? 3. האם יש ראיות שהזוג נתניהו ידע? 4. למה החקירה התעכבה שנתיים?".

לדבריו, "אם חפץ עד מדינה – סימן שיש חשוד בכיר ממנו בתיק. אם לא, אז זו יוזמה מקומית שלו (מה שלא מפחית מחומרת האירוע)…1270 הוא תיק פשוט מאוד. בתוך ימים נדע האם נתניהו הולך למשפט והביתה או שאין כלום. הכל תלוי עכשיו בניר חפץ שרואה באופק חמש-שש שנות מאסר. אם לא יהיה עד מדינה או שהוא מרטיר (קדוש מעונה. ב"ב) או שנתניהו לא ידע".

סגל מתייחס גם לתגובת נתניהו וטוען: "תגובת נתניהו מעידה על ביטחון מלא שאין לחפץ מה למכור או לחלופין על ייאוש. תוך ימים נדע"

"חפץ מכחיש ומעצרו לא הוארך; קמיר במעצר בית; המשטרה שוקלת לערער; גרסטל העידה עדות פתוחה אבל אחרי שנתיים וחצי. לא רק נתניהו, גם המשטרה פה בצלש או טרש", מסכם סגל.

תיק 4000 מסתעף: יועץ התקשורת, השופטת גרסטל והדיל המפוקפק