גם אם יחליט לבסוף ראש הממשלה להקדים את הבחירות על מנת לנסות לזכות מחדש באמון העם וגם אם יתבצר בבית ברחוב בלפור, במפלגות החרדיות חוששים, על רקע הכינוס המתקרב של מועצת גדולי התורה מפני דחיית חוק הגיוס שהציעו

מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל צפויה להתכנס לדון בנושא חוק הגיוס, שינוי התנאים לקבלת פטור דת לחלק מהבנות וחילולי השבת. יממה לפני הכינוס של גדולי האדמ"ורים, מעלים במפלגות החרדיות חשש כי חוק הגיוס אותו הציגו יידחה, במקביל להמשך עבודת הצוות שהקים שר הביטחון אביגדור ליברמן, צוות שהוקם ללא ידיעת המפלגות החרדיות וללא כל נציג חרדי.

על תחושת העליונות של איווט המעיז לנסות ולקבוע את גורלם של בחורי הישיבות בלי לטרוח ולהכניס לצוות שלו לפחות חרדי אחד המכיר את הנעשה בציבור החרדי, ולו למראית עין, ראוי להקדיש טור נפרד שינסה להבין כיצד הפך ידידו הקרוב של השר אריה דרעי לאויב החרדים, המתחרה ראש בראש עם יאיר לפיד בשאלה מי יציק יותר ליושבים בעולמה של תורה.

בעיתון ישראל היום, דיווח היום הכתב החרדי מתי טוכפלד, על דיבורים במערכת הפוליטית להקדמת הבחירות. יש הטוענים כי כאשר מבקשים לדעת מה באמת חושבים במעונו של ראש הממשלה, יש להתעמק באותיות הקטנות בטוריו המעולים של טוכפלד. במקרה כזה, ברור למפלגות החרדיות כי חוק הגיוס לא יחוקק בקדנציה הנוכחית. לפחות לא בגירסה שהם מבקשים להציע.

אך גם אם בנימין נתניהו יתבצר בבית ברחוב בלפור ולא יכריז, לא על בחירות חדשות, לא על נבצרות ולא על התפטרות, במפלגות החרדיות מבינים כי כל עוד העננה המשפטית מרחפת מעל פניו של נתניהו, הסיכוי שהוא יתמוך בחוק הגיוס – קלוש. שבוע שעבר, לאחר המלצות המשטרה בתיקים 1,000 ו-2,000, כתבתי כאן כי החרדים מיהרו להוציא הודעות תמיכה בראש הממשלה בסוג של קריצה לנתניהו: "תראה, אנחנו התייצבנו לצידך. עכשיו תורך. יש לנו את חוק הגיוס על הראש, תסייע לנו להעביר אותו".

בינתיים, לא נראה שהודעות התמיכה יסייעו. אומנם ראש הממשלה שיתף היום בהתלהבות את הסקר המעניק למפלגת הליכוד מספר שיא של 34 מנדטים, והבחירות האחרונות הוכיחו כי ככל שהתקשורת מתעללת יותר בנתניהו, כך גוברת התמיכה הציבורית בו בקלפי, אך בכל זאת, מאבק תקשורתי נגדו המשלב גם את החקירות נגדו וגם את תמיכתו בחוק הגיוס, אינה מושכת במיוחד את נתניהו שאינו שש להיות זה שימשוך אליו את הלהבות מכל הכיוונים.

במקביל, יחסיו עם שר הביטחון אביגדור ליברמן התחממו מאוד בתקופה האחרונה, ולא נראה שנתניהו יפתח בחזית מחודשת מולו למען בני בריתו מהמפלגות החרדיות. ליברמן, מרצונו החופשי, לא יסכים לוותר על האפשרות שנקרתה לפניו, להציג עצמו כמי שנלחם למען גיוס לכול, ושאר הססמאות הנבובות על "שוויון בנטל", בוודאי לא בתקופה בה הסקרים מראים כי הוא אינו אהוד במיוחד, וכל קול שיצליח לגנוב אליו ממפלגתו של יאיר לפיד, נחוצה לו כמו אוויר לנשימה.

עוד לפני הסערה הפלילית סביב נתניהו, ואף קודם להקמת הצוות של ליברמן, סירב ראש הממשלה לקדם את חוק הגיוס החרדי. "עד שהתקציב לשנת 2019 לא יאושר בכנסת בסוף המושב הנוכחי, אין מה לדבר על קידום חוק הגיוס", מסרו גורמים מטעמו לראשי המפלגות החרדיות, שם התעוררו חילוקי דעות האם להתעקש ולהתנגד לתקציב המדינה לפני אישור חוק הגיוס. בגדול ניתן לומר כי חברי הכנסת של אגודת ישראל מובילים את הקו הבלתי מתפשר בנושא. אולי בגלל כינוס מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל שתתכנס לדיון מחר? אולי.

http://www.jdn.co.il/breakingnews/954684