Yonatan Sindel/Flash90

ההספדים: מרן הרב שך היה בא לירושלים להתייעץ עם הגר"ש

אחיו של מרן הגר"ש אויערבך, הגאון רבי מרדכי שליט"א הספיד בהלוויה: "לא פסיק פומיה מגירסא, שולט בכל התורה כולה. כל רז לא אניס ליה". הגרב"ש דויטש בהספדו: מרן הרב שך סמך עליו בכל הדברים, שהיה איזו בעיה הוא ביקש לבוא לירושלים להתייעץ"
 • מהילדות המאושרת ועד הרגע הנורא מכל

  תוכן מקודם

 • "הנני מכירות הרבה שנים שהוא פך שמן טהור ועדיו לגדולות

  תוכן מקודם

 • האלמנה הטרייה חושפת את מצבה הכלכלי הקשה

  תוכן מקודם

 • ה' לא חייב לי כלום

  תוכן מקודם

הגאון רבי מרדכי אויערבך, המשמש כרב קהילה בתל אביב, הספיד את אחיו, הגאון רבי שמואל אויערבך זצוק"ל. "השמיים בוכים, אבד חסיד מן הארץ. מה יש לשמים לבכות? על שאבד חסיד מן הארץ, החסיד הגביה את כולנו, ירא שמים. הרוממות, אהבת השם, ירא שמיים. הקירות פה ספוגים מהשיחות שהוא מדבר, על פחד יצחק, יראה – כל הזמן יראה. הארץ בוכה, הישר באדם אין, ישר לא להביט לא לימין ולא לשמאל, ישר באדם אין".

"התורה בוכה שאבדו כלי חמדתה. עמלה של תורה, לא פסיק פומיה מגירסא, שולט בכל התורה כולה, אין שום שורה, תוספות, שום ראשון שלא ידע אותו. כל רז לא אניס ליה. איזהו חסיד – המתחסד עם קונו, היה בתפילות משתפך לפני קונו. כל כולו ברמ"ח איבריו ואני תפילה. הוא קיים 'ושננתם לבנך' – אלו התלמידים פשוטו כמשמעו, וכל בית ישראל יבכו את השריפה אשר שרף ה'".

"אין בעולם רבי שהעמיד תלמידים באופן כזה, העמדה של תלמידים, אוי ריבונו של עולם. אוי, אחי אחי – תתפלל עלי לפני הקב"ה, אוי תתפלל עלי, כמו שאמר אחי הגדול – הגאון מוילנא – היית עטוף בתורתו – יצא לקבל את פניך".

הגאון רבי ברוך שמואל דויטש, מראשי ישיבת 'קול תורה', הספיד אף הוא במסע ההלוויה: "קשה לעמוד כאן ולהגיד אבי אבי רכב ישראל ופרשיו. הוא היה נגיש לכל אחד כל הזמן, הוא היה מלא השתתפות בצער של כל אחד, קשה להבין את זה, כל אחד הרגיש אצלו אבא. לרדת אל העם. מורנו הוא היה גאון הגאונים בלי שום גוזמה, ידע את כל התורה כולה, ש"ס בבלי, ירושלמי. בצורה מיוחדת הכל לזכור ולדעת, בעין והבנה, הגדלות שלו היה בכל שטחי התורה. אילו ראינו לא האמנו".

"היה השריד האחרון לדור דעה. היה מקורב לכל גדולי הדור הקודם, אנחנו יודעים כמה הוא היה מקורב למרן החזון איש. האהבה שלו היה רק תורה, תורה ועבודה, זה היה החיים שלו. הוא הרגיש, הכל נפל עליו, הוא היה יודע כמה זה היה קשה להיות ללעג, קשה לתאר, הוא היה גדול בראיית הנולד, לפני שדברים קראו. לפני 20 שנה הוא ראה דברים שקראו אחרי כמה שנים, הוא כבר אמר זה מה שיקרה.

"הייתה לו קרבה מיוחדת לרב מבריסק, כמו שכולנו יודעים, מעשים שהיו לו עם הרב מבריסק. מרן הרב שך סמך עליו בכל הדברים, שהיה איזו בעיה הוא ביקש לבוא לירושלים, הוא חייב להתייעץ איתו, הוא אהב לדבר איתו. ומרן הרב אלישיב סמך עליו בכל הדברים, בכל ענייני הקדושה".

"היה קשה לנתק אותו מהגמרא בשביל צרכי ציבור, האהבה שלו היה תורה, תורה ועבדות השם זה היה החיים שלו. בכל פעם שהיה צריך לעסוק בענייני ציבור זה היה בשבילו מסירות נפש. התפלאנו תמיד איך הלב מחזיק, עכשיו נדם ליבו בגלל הצער הגדול שהיה לו, השם יעזור שנוכל להמשיך בדרכו".

כתבות קשורות

שריפות בירושלים ובבית אל: תושבים פונו בקריית יובל; אין שליטה בבית אל
דוכן העיתונים • כל שערי השבועונים על המסך שלכם
מתקפה חסרת תקדים נגד השר כהנא: "כל מי שהולך לבית הכנסת נהפך לפוסק?"
פרוייקט 'לטייל בתורתו' מגיע לאומן עם יוזמה שעוד לא היה כמוה מעולם
מעמד הכנסת ס''ת לביהמ''ד דז'ירקא בעיר ביתר בראשות האדמו"ר שליט"א
הכנסת ספר תורה לבית הכנסת חב"ד שערי גאולה קרית גת
צהלי ורוני יושבת אלעד: ההכנות לקראת ביקורו ההיסטורי של האדמו"ר מויז'ניץ בעיר
חופשת קיץ במוזיאון גוש קטיף בירושלים - 50 אחוז הנחה לקוראי jdn
אוֹצְרוֹת הַחֵן • פרשת ראה • מתורת רנ"ג ויינטראוב זצ"ל
לְהִתְעַנֵּג • מיוחד: כל עלוני פרשת השבוע להורדה ולהדפסה
"תמיד יצאנו יחד והיום חזרתי לבד" הספד מרטיט
גנץ מחזיר את האופציה הצבאית: "ישראל מוכנה לתקיפה באיראן"

5 תגובות

 1. יש זמנים בהם האמת מתעלה מעל השקר, כמו במסע ההלויה שכמותה לא זכור. העולם החרדי כולו על כל פלגיו וחוגיו מוקיר ומעריך את פועלו ומסירות נפשו הרבה במהלך כל שנות חייו למען התורה הקדושה ועמליה, ולמען כל הציבור החרדי בארץ ובעולם!!!
  אכן, אשרינו שזכינו!!!

סגור לתגובות.

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן