צילום: צילום: פלאש 90

מתכוננים להשתכר בפורים? אתם חייבים לקרוא את הכתבה הזו

ונשמרתם: בשנים האחרונות נפוץ המנהג לצרוך במהלך הפורים משקאות משכרים בסגנון וודקה, עראק, ויסקי וכיו"ב, כדי לקיים את מצוות היום • רגע לפני שאתם הולכים לחנות כדי להצטייד בבקבוק הרלוונטי - אתם חייבים לקרוא את הכתבה הזו
 • 'הגיע זמן הפירעון' משפחת כהן מבקשת עזרה

  תוכן מקודם

 • מזעזע: התאלמן מאשתו ואיבד את מאור עיניו

  תוכן מקודם

 • ההבטחה הזאת נותנת לי כח לשרוד

  תוכן מקודם

 • מעוכבי שידוך? הגאון הרב אזרחי נחלץ לעזרתכם: 'ברווח בקרוב ובנקל'

  תוכן מקודם

בשנים האחרונות אנו עדים להתגברות תופעת הפצת המשקאות האלכוהוליים המזויפים במכולות ופיצוציות ברחבי הארץ. תופעה זו טומנת בחובה לא רק פגיעה כלכלית ביצרנים הלגיטימיים של מותגי האלכוהול המוכרים, אלא גם סכנה ממשית לבריאות ציבור הצרכנים. תופעה זו עשויה בעיקר לסכן בני נוער, מאחר ומדובר במשקאות בעלי תוויות אטרקטיביות, צבעוניות ומחירים נמוכים ביחס למשקאות מקוריים מאותו סוג וגודל. אכן, בפעילויות שונות של האגף לאכיפה ופיקוח של משרד הבריאות ברחבי הארץ, נתפסו עשרות רבות של בקבוקי משקאות אלכוהוליים מזויפים.

נערכים לפורים: כל מה שאתם צריכים לדעת על כשרות המשקאות החריפים


משקאות אלכוהוליים מזויפים מסוכנים לבריאות במספר אופנים:

1. הם עלולים להכיל רמות גבוהות, הרבה מעל התקן המותר, של הרעל הרפואי מתנול. מתנול הינו חומר רעיל במיוחד למערכת העצבים. הרעלת מתנול קלה אינה שונה מזו של אלכוהול רגיל וכוללת בחילות , הקאות ואיבוד הכרה. יחד עם זאת, הרעלת מתנול חמורה עשויה לגרום לאיבוד ראייה בלתי הפיך ואף למוות. אכן, בבדיקות מעבדה שביצע משרד הבריאות על מספר בקבוקי אלכוהול מזויף שנתפסו התגלו לעיתים רמות של יותר מפי 400 מעל התקן המותר במשקאות מסוג וודקה, ברנדי וערק.

2. משקאות אלכוהוליים מזויפים עשויים להכיל חומרים רעילים נוספים כגון ברוצין שידוע כגורם להתכווצויות שרירים ופגיעה כלייתית, אצטון, והחומר דנטוניום (ביטרקס) אשר טעמו המר העז נועד למנוע צריכה של כוהל תעשייתי, ולכן הוא מוסף תדיר לתערובות אלו.
מדוע משקאות אלכוהוליים מכילים רמות גבוהות של רעלים רפואיים כגון מתנול וביטרקס? הסיבה המרכזית היא אופן הייצור שלהם אשר מקורו בשימוש באלכוהול תעשייתי שאינו ראוי לשתייה. זייפני המשקאות האלכוהוליים רוכשים כוהל תעשייתי, ובשיטות גסות, ובאמצעי ייצור ביתיים ולא ראויים מסננים וממתיקים את הכוהל עד שטעמו המר פחות ניכר. כמובן שתהליך זה אינו מצליח להיפתר מהרעלים הקיימים בו מלכתחילה, והחומר עדיין אינו ראוי לשתייה.

הכיס והכוס: כמה יעלו לנו היינות בפורים?


כיצד נזהה משקאות אלכוהוליים מזויפים?

1. חשוב לציין שמניסיונו של האגף לאכיפה ופיקוח של משרד הבריאות עיקר המשקאות המזויפים הם מסוג וודקה, ערק וברנדי.

2. תוויות משקאות אלו לרוב חסרים מידע בסיסי שחובה לציינו על תוויות: כגון, כתובת יצרן, שם בעברית, ערך קלורי, ברקוד. לעיתים מופיע מספר טלפון אך זה מנותק. תתכן אי-הלימה בין הכמות המצוינת במיליליטר על גבי התווית והכמות בפועל (לדוגמה, רשום 400 מ"ל כשניכר שהכמות היא פחות משליש ליטר, הכמות שיש בבקבוק קטן של משקה מוגז),

3. משקאות אלו נעדרים לעיתים גם אישור כשרות תקני או חותמת כשרות.

4. מחירם של משקאות אלו מאוד נמוך ולרוב מחשיד. בקבוק קטן של משקאות אלו עשוי לעלות בין 20-10 ₪ו בקבוק גדול אף מעט יותר.
שמות של תכשירים שנמצאו כמזויפים: וודקה פשנצ'איה, וודקה רספוטין, וודקה אסקובר, אלסקה (מזוייף), וודקה סטופקה, וודקה סבארוב, Russian וודקה, ברנדי קיי בי, ברנדי היאיקיה, ברנדי סבארוב, פלסקה ברנדי, ערק בגדדי, ערק אסלי (מזוייף).

מצ"ב צילומים של בקבוקים של משקאות אלכוהוליים מזויפים שנתפסו על ידי האגף לאכיפה ופיקוח של משרד הבריאות.

כתבות קשורות

2 תגובות

סגור לתגובות.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן