צה"ל מציג: מלחמת לבנון השלישית; חיסול נסראללה

"אם נצליח לחסל את נסראללה - זו תהיה הכרעה". בשיחה עם כתבים צבאיים העריך גורם בכיר בצה''ל כי הסיכוי למלחמה בשנה הקרובה הוא גדול "המלחמה הבאה תהיה קשה ולא פשוטה". צה"ל חושף את שדה הקרב העתידי

"הסיכוי למלחמה בשנת 2018 הולך וגדל", כך קובע קצין בכיר בצה"ל ומוסיף, "אם נצליח לחסל את מנהיג החיזבאללה חסן נסראללה – זו תהיה הכרעה".

הקצין הבכיר שוחח עם כתבים צבאיים על האפשרות כי ישראל תצא למלחמה בקרוב ועל אופי הקרב בשנים האחרונות, "האיחוד של אט"ל לתוך זרוע היבשה חסך לצבא מאות מליונים והביא לשיפור של ממש בכלי הנשק הקטלניים", אומר הקצין הבכיר, "זו כבר לא מלחמת יום כיפור עם האוגדות הרבות, שיירות הטנקים והמשאיות הכבדות הרבות. אנחנו במציאות אחרת. הטכנולוגיה השתנתה וכך גם שדה הקרב".

הקצין מספר כי בשטחי הכינוס לקראת היציאה לקרב נדרשת הגנה מסיבית על הלוחמים ולשם כך תופעל מערכת "מגן גדעון" שהיא למעשה כיפת ברזל יבשתית ונקודתית.

"הצד השני", אומר הקצין, "הוא האויב שגם הוא השתנה. הוא מנוסה יותר (החיזבאללה אחרי ארבע שנות לחימה בסוריה למד הרבה) הוא הולך ותופס את יתרון הלחימה בלילה והביזור שלו יקשה יותר ויותר על הכוחות".

"אנחנו מוכנים למלחמה", קובע הקצין ומצביע אפילו על תאריך יעד, "בשנת 2020 נהיה עם כל המלאים, עם כל ההכשרות ועם כל התוכניות. כבר השנה אנחנו עובדים במתכונת של 17/17, כלומר 17 שבועות של אימון ו-17 שבועות של תעסוקה מבצעית".

אבל לא רק למלחמה נערכים בצבא. המתקנים, הבסיסים וחלק לא קטן מהמחנות ישנים וכמעט לא ראויים לשימוש.

בשנים הקרובות עומד זרוע היבשה לשנות הכל. 32 ימ"חים ישודרגו לחלוטין, 6 מחנות אימונים יבנו, יוקם מרכז אספקה אחוד כשהכלל הקובע הוא הסתכלות אחת. זה לא אט"ל לחוד וזרוע היבשה לחוד. הכל תחת קצין אחד (האלוף קובי ברק) ותחת מפקדה אחת שרואה הכל והיא למעשה היום הזרוע היעילה ביותר עם המשאבים הגדולים ביותר מנתח תקציב צה"ל.

ההשקעה בזרוע היבשה היא אדירה. מטוסים ללא טייס לטובת הכוחות המתמרנים, טילים מתקדמים ומדויקים, משאיות מתקדמות, ואפילו רחפנים שיודעים להעביר אספקה לשטח ולפנות פצועים במידת הנדרש.

"המלחמה הבאה תהיה קשה ולא פשוטה. היא תארך בין ימים לשבועות אבל בסוף ננצח. עם כוח אדם כל כך טוב ומשקיע זו הערובה לכך", מסכם הבכיר.

צילום: דובל צה"ל

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן