שר הביטחון אביגדור ליברמן שמסרב לרדת מהעץ ולהיענות לדרישת החרדים לקיום ההסכם הקואליציוני פתח היום במתקפה בעלת טון אנטישמי ואמר: "דורשים שניכנע לסחטנות. לא ננהל מו"מ כשמצמידים לנו אקדח לרקה"

שר הביטחון אביגדור ליברמן התייחס הערב (חמישי) למשבר 'חוק הגיוס' ותקף בארסיות את הסיעות החרדיות, תוך ברמיזה ברורה לכיוונו של סגן השר יעקב ליצמן.

"בימים האחרונים עם ישראל נלקח בשבי בידי חבורה של גורמים קיצוניים. הם מאיימים לגרור את כולנו לבחירות מיותרות, במציאות ביטחונית לא פשוטה, ודורשים שניכנע לסחטנות שלהם -אחרת הם יפרקו את ממשלת הימין", תקף ליברמן. "אסור לנו ולא נאפשר לזה לקרות".

ליברמן ציין שלושה עקרונות שעליהן לא תוותר מפלגתו, והראשון שבהם מבקר באופן אישי את סגן השר יעקב ליצמן, המתעקש לאשר את חוק הגיוס בשלוש קריאות, עוד לפני ההצבעות על התקציב.

ליברמן הדגיש: "מי שהציב מלכתחילה את אולטימטום 'שלוש הקריאות' הוא האחראי על פירוק ממשלת הימין. לא יזמנו את המשבר. 'ישראל ביתנו' היא שותפה נאמנה בממשלת הימין, אך לא נוותר על העקרונות המנחים אותנו: ביטחון ואחריות. לא ננהל משא ומתן כשמצמידים לנו אקדח לרקה".

הוא הוסיף: "בנושא הגיוס מערכת הביטחון וצה"ל הם שייקבעו ולא המפלגות החרדיות. לא יעלה על הדעת שהצעת חוק כל כך משמעותית, העוסקת בלב ליבו של צבא העם והחברה הישראלית, תלויה במועצת גדולי התורה בלבד ואת צה"ל אפילו לא שואלים. זה אבסורד. זה חוסר אחריות לאומית".

שר הביטחון ציין כי הקים במשרדו צוות מקצועי להכנת חוק הגיוס: "'ישראל ביתנו' ויתרה מראש על האג'נדה שלה והתחייבה לקבל את המתווה, שהצוות של משרד הביטחון וצה"ל מגבש. מחלוקת שמלווה את מדינת ישראל מיום הקמתה לא תיפתר בכפייה ובסחטנות, בתוך שבוע אחד".

ליברמן ציין: "אינני רוצה בחירות. חשוב שממשלות בישראל יכהנו עד תום הקדנציה, אבל יש לי אחריות לביטחון ישראל ולצה"ל ועל עקרונות אלו אינני מוכן להתפשר".

כזכור שר הביטחון הודיע על הקמת וועדת גיוס ללא הודעה לנציגות החרדית בכנסת וללא אף נציג חרדי.