אפקט טראמפ: דיווחים בכלי תקשורת בצ'כיה כי המדינה מתכננת להעביר את השגרירות בישראל לירושלים. נשיא צ'כיה מילוש זמאן אמר כי הוא מתכוון להאיץ את ההכנות להעברת השגרירות הצ'כית לירושלים כבר בחודשים הקרובים

אחרי ארצות הברית וגואטמלה אולי גם מדינה אירופאית תעביר את השגרירות לבירה הישראלית. על פי דיווחים בכלי התקשורת בצ'כיה, המדינה מתכוונת להעביר את השגרירות שלה לירושלים. נשיא צ'כיה מילוש זמאן אמר כי הוא מתכוון להאיץ את ההכנות להעברת השגרירות הצ'כית לירושלים כבר בחודשים הקרובים, וכי "מדובר במשימה בראש סדר העדיפויות שלו", כדבריו.

בעקבות הודעת טראמפ על העברת השגרירות האמריקאית לירושלים, הודיע גם זמאן בחודש דצמבר האחרון כי הוא תומך בהעברת השגרירות הצ'כית לבירת ישראל. בסוף חודש פברואר נפגשו צוותי עבודה מטעם נשיא צ'כיה עם בכירים במשרד החוץ הישראלי על מנת לדון בהעברת השגרירות.

שגריר ישראל בצ'כיה, דניאל מירון, פרסם בחשבון הטוויטר שלו את הפרסום בתקשורת הצ'כית, ושאל "האם צ'כיה תהיה המדינה השנייה שתעביר את השגרירות שלה לירושלים? צ'כיה היא אחת מבעלות הברית הקרובות של ישראל באירופה, והנשיא זמאן עצמו הוא ידיד אמת של העם היהודי".

למרות האופטימיות, משרד החוץ הצ'כי הודיע לאחר התייעצות עם מדינות נוספות באיחוד האירופי הוא מתנגד כרגע להעברת השגרירות. בנוסף, נכתב בדיווח בעיתון הצ'כי כי עדיין לא נמצא מבנה מתאים להקמת השגרירות הצ'כית בירושלים.

כזכור נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הכריז לפני כמה חודשים כי ארצו מכירה בירושלים כבירת ישראל והשגרירות תעבור מתל אביב לבירה כבר בחודשים הקרובים לרגל יום העצמות ה-70 למדינה

גם נשיא גואטמלה ג'ימי מוראלס הודיע כי ארצו תעביר את השגרירות לירושלים.

בתוך כך נשיא צרפת, עמנואל מקרון, נאם אמש (רביעי) בארוחת הערב של איגוד הארגונים היהודיים בצרפת ותקף את החלטתו של נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, להכיר בירושלים בירת ישראל "טראמפ לא תרם לפתור את הסכסוך בין הישראלים לפלסטינים בהכרזתו", וקרא לצעד "טעות אמיתית בהקשר ובעת הזו". מקרון עוד אמר כי אם צרפת תעשה את אותו הדבר, היא "תפסיד את מעמדה כמתווכת הוגנת, שזה הדבר היעיל היחיד באזור", מעמד שלפיו ארה"ב כבר לא תוכל ליהנות ממנו.