פגישתם של רה"מ, יו"ר הקואליציה, השר לוין והנציגים החרדים הסתיימה מעט לאחר חצות, במהלכה הציב נתניהו 3 תנאים לפתרון המשבר: טיוטת הצע"ח שמוסכמת על היועמ"ש, תמיכה של סיעת 'כולנו' והתחייבות של 'ישראל ביתנו' להישאר בממשלה

מעט לאחר חצות הלילה הסתיימה בלשכת רה"מ פגישתם של ראש הממשלה, יו"ר הקואליציה, השר יריב לוין וראשי הסיעות החרדיות בנושא משבר הגיוס. במהלך הפגישה, שנמשכה קרוב לשעתיים, הציב ראש הממשלה 3 תנאים לפתרון המשבר:

1. טיוטת הצע"ח גיוס שמוסכמת על היועמ״ש ועל כל המפלגות החרדיות.
2. הסכמה של כחלון וכל סיעתו לתמוך בחוק זה בשלוש קריאות.
3. התחייבות פומבית של ליברמן, כמו של שאר הסיעות, לאפשר את המהלך הזה ולהמשיך בשותפות בממשלה לאורך זמן.

מחר צפוי נתניהו להיפגש גם עם יתר ראשי הסיעות המרכיבות את הקואליציה, וההערכה היא שלאחר מכן תתקבל תמונת מצב מלאה באשר לשאלה שמרחפת מזה כשבוע בחלל המערכת הפוליטית: האם ומתי הולכים לבחירות.

סדרת התייעצויות עם גדולי ישראל לקראת הפגישה עם נתניהו


בתמונות: אמסלם, לוין וגפני מגיעים לפגישה. צילומים: יונתן סינדל / פלאש 90

מוקדם יותר דיווחנו כי לקראת הפגישה הערב עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, פנו חברי הכנסת החרדים לסדרת התייעצויות עם גדולי ישראל, אשר יכריעו האם לקבל את המתווה הפשרה, או שמא להתעקש להצביע על חוק הגיוס ועל החוק המכיר בערך לימוד התורה בשלושה קריאות לפני העברת תקציב המדינה.

האדמו"רים החברים במועצת גדולי התורה של אגודת ישראל, אשר היו נותני ההוראה שלא לתמוך בתקציב לפני אישור חוק הגיוס, קיבלו מלוא הפרטים על מתווה הפשרה לידיהם כבר ביום שישי, אך טרם מסרו את הכרעתם. בסביבת סגן השר ליצמן מסרו הערב כי הוא הולך לפגישה עם ראש הממשלה בעיקר כדי לשמוע את דבריו.

חברי הכנסת של דגל התורה עלו הערב (מוצ"ש) אל בתיהם של גדולי ישראל בעיר בני ברק, מרן שר התורה הגר"ח קנייבסקי ומרן הגר"ג אדלשטיין שליט"א והציגו בפניהם את פרטי מתווה הפשרה. מרן הגר"ח העניק אישור לקיום המגעים עם ראש הממשלה, ומרן הגר"ג אמר כי לפני הכרעה, יש לשמוע מה מציע נתניהו בפגישה.

יו"ר ש"ס, השר אריה דרעי, שוחח ביום שישי עם נשיא מועצת חכמי התורה, מרן הגר"ש כהן שליט"א, השוהה בימים אלו במסע הקודש במקסיקו וקיבל את הנחייתו כיצד לפעול בפגישה הערב עם ראש הממשלה. במקביל, השר דרעי הורה לח"כ יואב בן צור לקיים שיחות טלפוניות עם שאר חברי מועצת חכמי התורה ולשמוע את דעתם.

שעות ספורות לפני הפגישה, בטרם צאת השבת, מיהר שר הביטחון אביגדור ליברמן לשגר איום מרומז בפירוק הקואליציה, כאמור, תוך חילול קדושת השבת. "בחיים יש רגעים שבהם צריך ללכת עם מה שאתה מאמין ולא עם מה שכדאי או משתלם. זהו בדיוק הרגע".