האדמו"רים החברים במועצת גדולי התורה של אגודת ישראל הורו לנציגיהם להמשיך לפעול לאישור חוק הגיוס לפני תקציב המדינה • במקביל, בפני גדולי ישראל תובא הצעת פשרה שונה, שתכלול את ההכרה בלימוד התורה כערך עליון ולא תכלול סנקציות כלכליות

מזכיר מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל שיגר הוראה אל חברי הכנסת ולפיה לא חל כל שינוי בהוראה להעביר את חוק הגיוס לפני אישור התקציב וכי הם מתבקשים לפעול על פי הוראה זו.

בכך, למעשה, דוחים חברי המועצת את הצעת הפשרה של השר לשעבר אריאל אטיאס ושל שרת המשפטים איילת שקד, שביקשה לקבוע נוסח מרוכך יותר של חוק הגיוס, אך כזה שיקשה על החרדים. על פי הצעת הפשרה, יצביעו רק בקריאה טרומית על חוק הגיוס לפני אישור התקציב.

במקביל, בפני האדמו"רים הניחו היום הצעת פשרה אחרת, שגובשה על ידי נציגי הציבור החרדי, ובניגוד למתווה הפשרה הראשוני, אינו כולל סנקציות כלכליות במקרה של אי עמידה ביעדי הגיוס. כמו כן, בניגוד למתווה הראשוני, ההצעה כוללת גם את סעיפי החוק המכיר בלימוד התורה כערך עליון במדינה היהודית.

על פי ההערכות במערכת הפוליטית, העובדה כי גם למתווה הראשוני התנגד ליברמן וראשי הקואליציה לא הצליחו להגיע להבנות עליו, מעידות כי יהיה קשה עוד יותר להגיע להבנות סביב הפשרה אותה מגבשים סגני השרים יעקב ליצמן ומאיר פרוש יחד עם עו"ד מירון, וכי ככל הנראה הקואליציה תתפרק והבחירות יוקדמו.