לאחר אישור חוק הגיוס החדש בועדת השרים הגישה 'ישראל ביתנו' ערער על ההחלטה. המשמעות: הצבעה חוזרת בועדה או בממשלה • בינתיים ממתינים במערכת הפוליטית לראות האם ליברמן יסתפק בהתנגדות קולנית או שמא ילך רחוק יותר

כולם ממתינים לליברמן: המשבר הקואליציוני סביב חוק הגיוס הסתיים מבחינת כל השותפות בקואליציה למעט 'ישראל ביתנו'.

במפלגה מתנגדים מאוד לנוסח חוק הגיוס החדש (שהגיש ח"כ יואב בן צור) העומד בבסיס מתווה הפשרה שהוגש, ומבטיחים להצביע נגדו.

אם לא די בכך, בעקבות אישור החוק בועדת השרים הגישה השרה סופה לנדבר ערר שמשמעותו: קיום הצבעה חוזרת בועדה או בממשלה. גם הצעד הזה לא מהווה מכשול ממשי משום שהצבעה כזאת יכולה להתבצע אפילו טלפונית, מה שאומר שבתוך דקות ספורות ניתן להעלות את ההצעה להצבעה טרומית במליאת הכנסת.

חוק הגיוס אושר בועדת השרים לחקיקה; דריכות לקראת הצהרת ליברמן


כאמור, עצם ההתנגדות של אנשי 'ישראל ביתנו' לחוק אינה מהווה בעיה משום שמובטח לו רוב בלאו הכי. בנוסף, אפילו הצבעה של השרה לנדבר נגד החוק במליאת הכנסת לא תחייב את פיטוריה משום שמדובר בהצעת חוק פרטית ולא ממשלתית.

כלומר, ברמה הפרוצדוראלית והמשפטית החוק יכול לעלות להצבעה, ישראל ביתנו יכולה להתנגד בקולניות והממשלה תשרוד.

הבעיה היא שקיים תרחיש סביר שבו יחליט אביגדור ליברמן לא רק להתנגד לחוק אלא גם לפרוש בגללו מהממשלה. השיקולים שמאחורי צעד כזה הם ענין לכתבה נפרדת, אבל ההיתכנות שלו גבוהה מאוד.

בינתיים איש במערכת הפוליטית לא יכול לנבא מה יעשה ליברמן. אנשי סיעתו אמנם משגרים מסרים תקיפים משעות הבוקר, אך הוא עצמו טרם הגיב. לפיכך, עיני המערכת הפוליטית נשואות לישיבת סיעת 'ישראל ביתנו' שתתקיים בשעות הצהרים במליאת הכנסת.

בתחילת הישיבה צפוי ליברמן למסור הצהרה בנושא ובכך לענות באופן סופי על שאלת מיליון הדולר: הולכים לבחירות או סוחבים עד נובמבר 2019?