נתניהו נפגש בנפרד עם ליברמן, כחלון ובנט בניסיון למנוע את פירוק הממשלה. לפי ההסכמות המתגבשות, השרה לנדבר לא תפוטר, התקציב יעבור השבוע וחוק הגיוס יתואם עם משרד הביטחון. עם זאת, לדברי גורם בסביבת נתניהו: "עדיין אין פתרון"

ראש הממשלה בנימין נתניהו נועד היום (שלישי) בשעות הצהריים עם השרים כחלון, בנט וליברמן במטרה למנוע את הקדמת הבחירות ולאפשר לממשלה לסיים את ימיה כמתוכנן. בתום השיחות סוכם על מתווה שיפתור את המשבר. במקביל, נודע כי סעיף בהסכם הקואליציוני מנע מנתניהו לפטר את השרה סופה לנדבר ללא הסכמת ליברמן במקרה שהייתה מצביעה נגד חוק הגיוס.

ועדת השרים לחקיקה צפויה להתכנס היום בשעה 18:00 כדי לדון בערר שהגישה השרה סופה לנדבר נגד אישור חוק הגיוס. לאחר אישורו, בקואליציה מתכננים להצביע היום בשעות אחר הצהריים במליאת הכנסת על חוק הגיוס בקריאה טרומית.

לפי בכירים בקואליציה, המתווה המסתמן לפתרון הוא כי הקואליציה תצביע נגד הצעות החוק לפיזור הכנסת של האופוזיציה; חוק הגיוס יעלה להצבעה בקריאה טרומית וישראל ביתנו תצביע נגדו; נתניהו לא יפטר את לנדבר; התקציב יאושר עד סוף השבוע, ולבסוף – חוק הגיוס יקודם בתיאום עם הממשלה ובהידברות עם משרד הביטחון ונציגי צה"ל.

המתווה התגבש במהלכו של יום גורלי לעתיד הממשלה, ושעות ספורות לפני ההצבעה על פיזור הכנסת במליאה. בקואליציה סברו כי התנהלו היום מגעים קדחתניים בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לשר הביטחון אביגדור ליברמן על פתרון שימנע יציאה לבחירות.

גורמים בקואליציה הביעו "אופטימיות זהירה" בנוגע לפתרון משבר הגיוס והעריכו כי ראש הממשלה החליט שלא ללכת לבחירות מוקדמות. "זה ככל הנראה נבלם. נתניהו יורד מהעץ", אמר גורם. עם זאת, לדברי גורמים בסביבת נתניהו: "עדיין אין פתרון, ראש הממשלה עדיין עובד על זה".

הנהלת הקואליציה פרסמה היום את סדר היום של מליאת הכנסת, לקראת שלב ההכרעה במשבר הגיוס שיקבע את עתידה של הממשלה. חברי הכנסת צפויים להצביע קודם על הצעות החוק של האופוזיציה לפיזור הכנסת – ורק לאחר מכן יעלה לסדר היום חוק הגיוס בקריאה טרומית.

בנוסף, על רקע ההערכות כי נתניהו וליברמן משתפים פעולה ומתואמים בענין משבר הגיוס, קבוצה של חברי מרכז ליכוד פירסמו הצהרה בה הבהירו כי "לא נסכים לשריון ליברמן בליכוד!". בהצהרה, אותה מפיץ נתן אנגלסמן, פעיל בכיר בקרב המתנחלים בליכוד, נכתב כי "כי מי שפירק ממשלת ימין – לא ישוריין ברשימת הליכוד לכנסת! לזה לא נסכים בשום אופן. אנו חברי מרכז הליכוד לא נאפשר לו להיכנס לשורותינו, ונוודא שמי שהביא להפלת הממשלה הטובה בתולדות המדינה – יימחק סופית מהפוליטיקה הישראלית".