תפנית דרמטית ברגע האחרון: לאחר שרה"מ הבין כי יתקשה להשיג עילה סבירה להליכה לבחירות, הוא החליט להגיע להסכמות עם ראשי מפלגות הקואליציה בעניין אישור חוק הגיוס בקריאה טרומית ואי פיטוריה של השרה לנדבר למרות התנגדותה • כל הפרטים

אין בחירות: למרות שמיטב הפרשנים הפוליטיים טענו בתוקף כי ראש הממשלה בנימין נתניהו מעוניין בבחירות הגיע אחר הצהריים להסכמות עם ראשי המפלגות שיאפשרו את המשך כהונת הממשלה. האם נתניהו לא רצה בחירות או שמה רצה אך התחרט כשאין לו תמיכה במהלך לא מבית ולא מבחוץ? את התשובות לשאלות האלה כנראה לא נדע בקרוב

ראש הממשלה בנימין נתניהו נועד היום (שלישי) בשעות הצהריים עם השרים כחלון, בנט וליברמן במטרה למנוע את הקדמת הבחירות ולאפשר לממשלה לסיים את ימיה כמתוכנן. בתום השיחות סוכם על מתווה שיפתור את המשבר.

על פי הסיכום, וועדת השרים לחקיקה תדון היום בערר של השרה סופה לנדבר ותקבל החלטה לפיה ניתן חופש לכל סיעה להצביע על על הצעת חוק בן צור לפי עמדה שתקבע ע"י יו"ר המפלגה שתהיה כמו משמעת קואליציונית וכל יו"ר סיעה יעדכן בהחלטתו את יו"ר הקואליציה בתוך חצי שעה מתום הדיון בוועדת שרים.

התוצאה: חברי הכנסת של ישראל ביתנו כולל השרה לנדבר יצביעו נגד חוק הגיוס אך לא יהיה בזה הפרת משמעת קואליציונית, אך חברי שאר מפלגות הקואליציה יהיו מחויבים לתמוך בחוק כפי שיו"ר סיעתם צפוי להחליט. (כלומר שחברי כנסת מהליכוד וכולנו לא יכלו להתנגד לחוק על דעת עצמם).

עוד סוכם כי עם תחילת מושב הקיץ יגיש שר הביטחון לוועדת השרים לחקיקה הצעת חוק ממשלתית לעניין הגיוס בהתאם להמלצת הוועדה שהתקיימה במשרד הביטחון, ולא יאוחר מארבעה שבועות אחר תחילת המושב. לאחר שההצעה תאושר בוועדת השרים לחקיקה ותעבור קריאה ראשונה בכנסת היא תמוזג עם הצעת חוק של חבר הכנסת בן צור לצורך הכנתה לקריאה שנייה ושלישית. הנוסח לקריאה שנייה ושלישית יגובש בהסכמת כל מרכיבי הקואליציה.
 
בנוסף הוחלט כי לא יוגשו הצעות חוק נוספות בענייני המדינה למעט על נושאים חדשים שיעלו בעקבות פסיקות של בג"ץ.

בעניין חוק הלאום הוחלט כי ההצבעה בקריאה ראשונה תתקיים הערב בתום ההצבעה על התקציב. אם לא ניתן יהיה להעלות לסדר היום את חוק הלאום בתום ההצבעה על התקציב, תתקיים ההצבעה כחוק ראשון ביום הראשון של מושב הקיץ הקרוב. ראשי המפלגות מחוייבים לוודא כי כל הח"כים של הקואליציה יהיו נוכחים בהצבעה ויתמכו בחוק, שכן הוא מחייב רוב של 61 חברי כנסת. נוסח חוק הלאום לקריאה שנייה ושלישית יגובש בהסכמת כל מרכיבי הקואליציה.

לסיום נכתב בהודעת הסיכום כי "ממשלה יציבה היא צורך לאומי. כל ראשי המפלגות מתחייבים לפעול במשותף על מנת שהממשלה תמשיך לפעול לאורך זמן".