איך יתכן שתקציב הישיבות עומד על 1.5 מיליארד שקל – ושכר הלימוד לא יורד?! מדוע לא התייצב יו”ר וועדת הכספים בפני מנהלי הישיבות ואמר להם: אני עומד להגדיל בצורה משמעותית את תקציב הישיבות אבל בתנאי שאתם מורידים את שכר הלימוד?!

היומונים החרדיים חגגו השבוע: בתקציב 2019 שעבר השבוע בקריאה שניה ושלישית, הצליחו חברי הכנסת החרדיים לדאוג לתקציב הישיבות כ- 1.5 מיליארד שקל, שיא של כל הזמנים. בתקציב 2018 מדובר על כ – 1.3 מיליארד שקל. בהחלט הישג חסר תקדים בהתחשב בכך שבתקופת לפיד התקציב הכולל עמד על כחצי מיליארד שקל בלבד.

האם זו אכן סיבה לחגוג, התשובה היא כן ולא.

ביזנעס שימושי

מצד אחד ברור שיש כאן שמחה כי הישיבות והכוללים מפרנסים חלק מרכזי מאד בציבור החרדי. תבדקו כמה מגידי שיעורים ואנשי צוות מועסקים בישיבות ואז תבינו באיזה סדר גודל מדובר. ללא ספק שפרנסתן של אלפי משפחות תלויות בתקציב הישיבות.

מצד שני, נשאלת השאלה המתבקשת: אם אכן מוזרמים כאלו תקציבים לעולם הישיבות, איך זה שההורים לא מרגישים את התוצאות בשכר לימוד? מדוע שכר הלימוד לא ירד בשקל אחד בודד בשלושת השנים האחרונות מאז שהתקציבים חזרו לזרום?!

כל זה מוביל אותנו למחשבה הנוגה שחברי הכנסת החרדיים, בראשות ח”כ משה גפני, הם שפוטים של מנהלי המוסדות ורועדים מהם. לא ברור לנו למה, אבל זו המציאות הכואבת.

כי אם גפני לא היה שפוט של המנהלים הוא היה צריך להתנות את הגדלת התקציבים בהתחייבות ברורה של מנהלי המוסדות להוריד את שכר הלימוד. הרי לא יתכן מצב שהמוסדות מקבלים כיום כמיליארד שקל יותר מתקופת הגזירות של לפיד ואף הורה לא מרגיש את זה בכיסו?

האם הכסף הזה מוזרם היישר לכיסם של המנהלים ורכבי הפאר שלהם, אנחנו לא רוצים לחשוב כך אלא בטוחים שהם כנראה שומרים את הכסף בצד לזמנים גרועים יותר…

מקור: http://bizzness.net/