פיגוע הדקירה בעיר העתיקה ופיגוע הדריסה סמוך למבוא דותן, קטעו כמה שבועות של שקט יחסי ביו"ש ובירושלים. כשמצרפים לזה את ההתחממות בגזרת הדרום מקבלים פוטנציאל להתלקחות שעלולה להוביל למערכה צבאית משמעותית

פיגוע הדקירה בעיר העתיקה אחה"צ בו נפצע צעיר ישראלי באורח קשה מאוד, מצטרף לפיגוע הדריסה הרצחני סמוך למבוא דותן ביום שישי האחרון.

ברקע שני האירועים הקשים הללו רוחשת כל העת ההתחממות בגזרת הדרום הכוללת הנחת מטענים על גדר המערכת, השמדת מנהרות ועוד.

במערכת הביטחון מנסים להבין האם מדובר בצירוף מקרים, או שמא במהלך מתוכנן שתכליתו להצית אש בעזה, ביו"ש ובירושלים. מצד אחד, עיתוי הפיגוע בעיר העתיקה יוצר את הרושם כי מדובר בסוג של פעולת נקם על רקע ההתרחשויות בדרום, מצד שני, לא מן הנמנע שמדובר בפיגוע "אווירה" שהתבצע כתוצאה מ"הצלחת" הפיגוע במבוא נוסף.

אפשרות שלישית: מדובר בצירוף מקרים. "מידי חודש מערכת הביטחון מסכלת עשרות פיגועים. מספיק ש-2 מחבלים חמקו לנו מתחת לראדר כדי ליצור מראית עין של הסלמה", אמר בכיר ביטחוני הערב.

לדבריו, על אף שאי אפשר לשלול זאת לחלוטין, קשה להאמין שיש קשר בין האירועים בדרום לאלו שבעזה. "אפילו באינתיפאדת הדקירות ב-2016 עזה לא התגייסה לעזרת יו"ש ולהפך. אין סיבה שזה יקרה הפעם".

כך או אחרת, במערכת הביטחון מודעים לעיתוי הרגיש – פחות משבועיים לפני פסח – ומעריכים כי ככל שנתקרב לחג, ובפרט בחג עצמו, יגברו הניסיונות של ארגוני הטרור להוציא לפועל פיגועים נגד יהודים. בימים הקרובים צפויים כוחות הביטחון לתגבר את נוכחותם והיערכותם בנקודות הרגישות ובמוקדים המועדים, כאשר ההיערכות והנוכחות יגיעו לשיא בימי חג הפסח.