הקבלנים רותחים: שר האוצר יביא לקטסטרופה בשוק הדיור אנחנו היזמים והקבלנים, כולנו אנשי עסקים, ואין לנו שום יכולת לנהל את הפעילות שלנו בשוק כל כך מסוכן

ככה לא מורידים מחירים. הלמ"ס פרסמה אתמול כי ב-2017 הוחל בבנייתן של כ-46,300 דירות, נתון שנמוך בכ-14.1% מזה שנרשם בשנת 2016. הנתון השוב הזה מצביע על אוזלת היד הממשלתית בכל הקשור לשלב הביצוע. אם את הבעיות התכנון ניתן היה לעקוף באמצעות הותמ"ל שמזרז את ההליכים הרי שאת הביצוע בפועל ע"י הקבלנים לא ניתן לזרז. אם אין מספיק התחלות בנייה אזי אין דירות.

ביזנעס שימושי

נשיא התאחדות בוני הארץ, רוני בריק הגיב בחריפות לפרסום נתוני הלמ"ס על ירידה בהתחלות הבנייה ואומר: "אין הפתעות. שר האוצר ממשיך לפעול בצורה שאם תמשך, תביא לקטסטרופה בשוק הדיור. כל מי שעוקב אחרי התנהלות הממשלה יודע ששר האוצר עושה כבר מעל שנה הכל כדי ששוק הדיור יוקפא. הוא מבטיח הבטחות ללא כיסוי, הוא מייצר קבוצות גדולות של משקיעים בעל כורחם – ואת זה אני אומר זאת, אחרי שראיתי בסיורים בחריש ועפולה איך כמעט כל הדירות של מחיר למשתכן שנמסרו לזוכים, עומדות להשכרה בלי מענה. הוא שם בעצמו יעדים שאפשר היה להשיג, אבל עשה הכל כדי שהם לא יושגו".

בריק הוסיף: "השר כחלון העביר את כל הקרקע של המדינה לאורך חודשים רק למחיר למשתכן אבל זכאי מחיר למשתכן הם רק 25% מהשוק, הוא יודע את זה ומתעלם לחלוטין מ-75% מהשוק – ממשפרי דיור שבאמת, אבל באמת צריכים דירה ולא יכולים לקנות אותה. שר האוצר הבטיח בתחילת כהונתו שהוא יציף את הארץ בקרקע מדינה לבנייה לדיור החטא הגדול ביותר של שר האוצר כלפי ציבור רוכשי הדירות הוא שהוא חותך בכל חודש את היקף הקרקע שהמדינה מוכרת – אני זוכר אותו עומד על במות ומשתמש במושג ספסור בקרקע. אז שר האוצר כחלון – הוא כרגע הספסר הגדול ביותר במדינה. אנחנו היזמים והקבלנים, כולנו אנשי עסקים, ואין לנו שום יכולת לנהל את הפעילות שלנו בשוק כל כך מסוכן, בלי שום וודאות ושום יציבות. בשוק כזה אין שום סיכוי שאנחנו נגדיל את הייצור שלנו".

לדברי עזרא ערוסי, מנכ"ל משהב "הנתונים מראים ששוק הדיור בישראל במשבר. תוכניות הממשלה שכללו רק מכרזים במחיר למשתכן גרמו לירידה חדה בבניית דירות חדשות בישראל. לא ככה מורידים את מחירי הדיור אלה בדיוק ההפך. אנחנו צועדים לתקופה של מחסור בהיצע וביקושים כבושים שעלולים להביא בזינוק חד במחירים כפי שהיה בשנת 2008".

מקור: http://bizzness.net/