חברת הכנסת תמר זנדברג ניצחה בפריימריז הראשונים בתולדות מרצ שנערכו היום ונבחרה ליו"ר המפלגה עם 71.7% מהקולות. אבי בוסקילה הגיע למקום השני עם 28.48%. רק 53.6% מתוך 31,602 חברי המלגה הצביעו.• עידן חדש בשמאל

חברת הכנסת תמר זנדברג ניצחה הערב בבחירות לראשות מרצ, ברוב של 71%. זנדברג גברה על אבי בוסקילה, לשעבר מנכ"ל שלום עכשיו, ותחליף את זהבה גלאון שעזבה את התפקיד לאחר שש שנים. שיעור ההצבעה בבחירות במרצ היה 53.6% מ-31,602 המתפקדים למפלגה, שהצביעו ב-130 קלפיות ברחבי הארץ.

על הנהגת המפלגה התמודדו ארבעה מועמדים – חברת הכנסת תמר זנדברג, אבי בוסקילה, דוד קשני ואופיר פז. במפלגה העריכו בימים האחרונים שזנדברג תזכה בתפקיד בפער גדול. ההצבעה נפתחה בשעה 12:00, ו-31,602 חברי המפלגה נקראו ל-130 קלפיות ברחבי הארץ.

יו"ר מרצ הנבחרת, ח"כ תמר זנדברג, הודתה לתומכיה ובירכה את יריבה בפריימריז, אבי בוסקילה: "פגשתי כאן בחוץ את אבי בוסקילה והחמאתי לו על קמפיין מכובד והוגן שהוא ניהל. ביחד אני חושבת שתרמנו הרבה לשם הטוב של מרצ, ואני רואה את אבי ואת התומכים שלו חלק בלתי נפרד מההתחדשות של המפלגה. ממחר ביחד אנחנו נסתער על הציבור הישראלי, מהלילה כולנו מחנה אחד". זנדברג, מכהנת כחברת כנסת מאז 2013.

בוסקילה אמר לאחר היוודע התוצאות כי "ברור שהייתי שמח אם הייתי זוכה, אבל אני מרוצה. עשינו את זה בשלושה חודשים וזאת תוצאה טובה ועכשיו מתכוננים לפריימריז".

יו"ר מרצ היוצאת, זהבה גלאון, בירכה את ח"כ זנדברג על בחירתה ליו"ר מרצ ואיחלה לה הצלחה: "הפוליטיקה הישראלית יכולה להיות שדה קרב אכזרי, והקרבות העיקריים עוד לפנייך. אבל אני בטוחה שתתמודדי בכבוד ובנחישות. ההצלחה שלך היא הצלחה למרצ ולשמאל כולו".

לדבריה, "הפריימריז הפתוחים הוכיחו את עצמם בענק, ונתנו למרצ את התנופה שהיא זקוקה לה לקראת הבחירות הבאות. ישראל זקוקה למרצ חזקה ובועטת, ואני מאמינה שיש לך את היכולת לעשות מרצ כזאת".

גלאון הוסיפה והודתה לפעילי מרצ: "הייתי יו"ר מרצ במשך שש שנים מופלאות, קשות, מטורפות ויפות. ראיתי פעילים שנתנו את עצמם מכל הלב, שעשו שעות נוספות בקרב עבור ישראל טובה וצודקת יותר. זו הייתה זכות גדולה".

ח"כ מוסי רז, מזכ"ל מרצ, אמר: "אני שמח ונרגש שמתפקדי מרצ יצאו בהמוניהם להצביע בכל הארץ, מדן ועד אילת, והוכיחו שמרצ מתחזקת כמובילת השמאל הישראלי. מאחל הצלחה ליו"ר הנכנסת, ח"כ תמר זנדברג, במשימתה להכפיל את השמאל הישראלי".

עופר שטרית, יו"ר ועדת הבחירות של מרצ: "מרצ ניהלה יום בחירות למופת, עם אפס תקלות ושמירה מלאה על טוהר הבחירות. אני שמח שפעם נוספת, מרצ מובילה את המערכת הפוליטית עם ערכים מברזל ואזרחות בריאה".

לבחירות ניגשו תחילה תשעה מועמדים, ובהם היו"ר לשעבר זהבה גלאון. גלאון הודיעה באחרונה על פרישתה מהמרוץ, לאחר שכבר התפטרה מהכנסת, והסבירה שהיא עושה זאת לאור תחושתה שבוחרי מרצ מבקשים הנהגה חדשה. יריבה של גלאון, חברת הכנסת אילן גילאון, הודיע אף הוא שלא יתמודד, מסיבות רפואיות, והודיע על תמיכה בזנדברג.

בינואר, לאחר מאבקי כוחות ממושכים בתוך המפלגה, אישרה ועידת מרצ לקיים בחירות פתוחות לראשותה ולרשימת המועמדים לכנסת, כך שכל חברי המפלגה השתתפו בהצבעה ולא רק אלף חברי הוועידה. לאחר השינוי, התפקדו למפלגה כ-12 אלף חברים חדשים, ששינו את מפת הכוחות בה: אחת הסיבות לפרישה של גלאון הייתה סקרים שביצעה וניבאו לה הפסד בפער משמעותי בסקרים.