הכוננות בגבול רצועת עזה לשיא: אלפי לוחמים פרוסים מאז שעות הלילה המוקדמות לכל אורך הגדר, במטרה לבלום ניסיון של חדירה לישראל. הלילה ירה כוח של צה"ל לעבר שני פלסטינים שהתעסקו עם תשתית ביטחונית של הגדר. אחד מהם נהרג

מתיחות שיא בדרום: כוח צה״ל ביצע ירי לעבר שני חשודים בצפון הרצועה אשר התעסקו עם תשתית ביטחונית של גדר המערכת. הפלסטינים טוענים כי אחד החשודים נהרג.

בנוסף, במהלך הלילה שני חשודים התקרבו לגדר המערכת בדרום הרצועה וביצעו פעילות חשודה בקרקע בסמוך לה. בתגובה, כוח צה"ל ביצע לעברם ירי באמצעות טנק.

בישראל נערכים לעימותים שעלולים להתלקח באזור הגדר: צה"ל תגבר את הכוחות ומספר הגדודים, בעיקר מחטיבת הנח"ל וגבעתי, יחד עם כוחות מיוחדים שיגיעו לאוגדת עזה כדי לשמש ככוח עתודה לגדודים שכבר נמצאים בגזרה במשימות ביטחון השוטף ונמצאים גם הם בכוננות מוגברת, שבאה לידי ביטוי בירידה משמעותית במספר החיילים שיזכו לעשות את ליל הסדר בבית.

מדובר בהגדלה משמעותית של מספר הלוחמים שיהיו פנויים לטיפול בהפרות סדר. דגש מיוחד הושם על תגבור צלפים מיחידות שונות, שיפוזרו בנקודות החיכוך הצפויות לאורך הגדר. הפעלת הכוחות תיעשה בהדרגה. אם יתפתחו תרחישים קיצוניים, פיקוד הדרום יוכל להפעיל יחידות נוספות שנמצאות בכוננות.

בצה"ל נערכים ל'צעדת השיבה': "לא נאפשר הפרת סדר המונית"


מן העבר השני של הגדר הוקמו מחנות של אוהלים, וחמאס קרא לאלפים מתושבי עזה להגיע ולאכלס אותם. מתאם הפעולות בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי, העביר מסר אזהרה לראשי חמאס, כמו גם למנהלי חברות האוטובוסים שמתוכננים להסיע את המפגינים אל הגבול, כי כל מי שמתקרב אל הגדר מסכן את חייו וכי בעלי חברות האוטובוסים עשויים לסבול בעתיד מיחס נוקשה יותר אם יטלו חלק במחאה. הוא הבהיר כי אם המפגינים יפגעו בגדר או יחדרו לשטח ישראל, תגובת צה"ל עלולה להיות קשה.

צה"ל גם פנה אל תושבי עזה באמצעות הרשת והזהיר אותם לבל ישמשו ככלים במשחק המסוכן של חמאס. מוקד העניינים אומנם נמצא ברצועת עזה, אבל גם ביהודה ושמרון תישמר כוננות גבוהה במהלך החג. בחצות הלילה שבין חמישי לשישי יוטל סגר כללי על אזור יהודה ושומרון וייסגרו המעברים ברצועת עזה. פתיחת המעברים והסרת הסגר צפויות להתבצע רק בסוף החג, ב־7 באפריל.

דובר צה"ל תא"ל רונן מנליס אמר אתמול כי "אנחנו מגיעים למחר בביטחון רב ורצון להבטיח לתושבי העוטף סדר בטוח. החמאס שולח ילדים ונשים למרחב לחימה. זה לא הפגנה של הצופים או מחנה קיץ. מי ששלח אותם אלה בכירי חמאס. הכוונה שלנו היא לא לאפשר חצייה המונית של הגדר", אמר.

מנליס הוסיף: "תושבי עזה הם בני ערובה. הם מבינים שהחמאס לא יכול לספק להם חשמל מים ואיכות חיים, לכן הם רוצים לבוא לישראל. אנחנו ערוכים ואין לנו כוונה לפגוע בנשים או ילדים. אם האירוע ייצא משליטה החמאס ישלם מחיר כבד מאוד. לא נאפשר הפרת סדר המונית ופגיעה בתשתיות ביטחוניות".

ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים אמש שיחת עדכון טלפונית עם שר הביטחון, הרמטכ"ל, ראש השב"כ וראש המל"ל בנושא היערכות כוחות הביטחון לקראת אירועי סוף השבוע וחג הפסח.