המתיחות בדרום: שלושה חשודים חצו את גדר המערכת בצפון רצועת עזה. כוח צה"ל זיהה אותם וביצע ירי לכיוונם והם שבו על עקבותיהם. על פי הדיווחים הפלסטיניים, מדובר ככל הנראה בחוליה של מחבלים שביצעה ירי לעבר כלי הנדסי של צה"ל סמוך לגדר

המתיחות בדרום נמשכת: כלי תקשורת פלסטיניים דיווחו היום (ראשון) כי צה"ל ביצע ירי של פגזי טנקים לעבר גבול רצועת עזה. על פי הדיווחים, הירי בוצע לעבר מספר פלסטינים שהתקרבו לגדר, ככל הנראה חמושים. בצה"ל אישרו כי אכן בוצע ירי לעבר שלושה חשודים שחצו את גדר המערכת בצפון רצועת עזה ושבו על עקבותיהם.

כוח צבאי של צה"ל זיהה את שלושת החשודים שעברו את הגדר וירו לעברם פגזי טנקים. בצה"ל הבהירו כי לא מוכר ירי לעבר כוחותינו או אירוע ביטחוני בישוב, וכי נסיבות החצייה נבדקות. על פי הדיווחים הפלסטיניים, מדובר ככל הנראה בחוליה של מחבלים שביצעה ירי לעבר כלי הנדסי של צה"ל סמוך לגדר.

בסוף השבוע קרא האיחוד האירופי לבדוק את מותם של תשעת הפלסטינים ובהם קטין וגם הצלם והעיתונאי יאסר מורתג'ה. בהודעה נכתב כי התיעודים שפורסמו מעלים "שאלות כבדות משקל בנוגע לשימוש מופרז בכוח" מצד ישראל והוסיפו: "אלו טענות שמחייבות התייחסות".

בהודעת האיחוד הוסיפו כי יש גם לבחון את הדיווחים מצד צה"ל על זריקת בקבוקי תבערה והניסיונות לחצות את הגדר: "גם הנושא הזה מחייב הבהרות". עוד נמסר כי האיחוד האירופי קורא לאיפוק ולהימנע מהסלמה נוספת: "אנחנו נעצבים מאוד בעקבות אובדן החיים, מאחלים החלמה מהירה לפצועים ומדגישים כי כל הנוגעים בדבר צריכים לאפשר העברה של ציוד רפואי למי שזקוק לו ולאפשר מעבר הומניטרי לבתי חולים מחוץ לעזה".

באיחוד גם הפנו דרישות להנהגה בעזה ולרשות הפלסטינית: "הפלגים הפלסטינים צריכים לפעול ברצינות על מנת לאפשר לרשות הפלסטינית להשתמש במלוא סמכויותיה בעזה. זהו צעד חיוני למען שיפור המצב עבור התושבים, ובאיחוד האירופי מוכנים לסייע בתמיכה בתהליך זה בכל הכלים שברשותו".

בתגובה שיבח אתמול שיבח שר הביטחון אביגדור ליברמן את כוחות הביטחון וטען: "חמאס שולח טרוריסטים במסווה אזרחים לפגוע בריבונות שלנו ובעולם מציגים את מצעד הטרור הזה כמחאה אזרחית, זו חגיגת צביעות".

"חג הפסח שמסתיים בשעה זו היה מהשקטים והבטוחים שידענו בשנים האחרונות", הוסיף ליברמן. "ההיערכות שלנו בגבול עזה הוכיחה את עצמה. עם ישראל חייב תודה גדולה לאלפי לוחמי צה"ל, השב"כ והמשטרה שעבדו קשה מאוד וסיכלו כל ניסיון לאתגר אותנו".

ליברמן גינה את התגובה העולמית לאירועים בעזה: "בסוף השבוע אסד טבח 48 אזרחים מתוכם 8 ילדים ו-6 נשים. מזכ"ל האו"ם לא קרא להקים ועדת חקירה, מועצת הביטחון לא התכנסה, הליגה הערבית התעלמה וה-BBC כמובן לא ראה ולא שמע".