דיווח: המדינה תטען לבג"ץ ביום שלישי כי ההסכם עם אוגנדה שריר וקיים והיא מכחישה אותו לצרכים תקשורתיים בלבד, בנוסף עלה הרעיון לגרש את המסתננים מאריתריאה חזרה לארצם מאחר ואין יותר חשש לחייהם

אוגנדה לא חוזרת בה מההסכם עם ישראל לקליטת מסתננים, כך צפויה לטעון המדינה בפני בג"ץ בדיון ביום שלישי הקרוב, כך דווח הערב ב'חדשות 2'. המדינה צפויה לטעון לבג"ץ שההכחשה של אוגנדה לקיום הסכם עם ישראל הינה לצרכים תקשורתיים בלבד אך ההסכם עדיין קיים ויהיה ניתן לגרש לשם מסתננים בניגוד לרצונם.

בינתיים בממשלה מעלים אופציות נוספות ובהם שהמסתננים מאריתראה יוחזרו לארצם מאר ואין יותר חשש לחייהם גם על פי בתי משפט באירופה. ראש הממשלה בנימין נתניהו ויועץ המפשטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, צפויים להיפגש ולדון ברעיון. ההצעה מבוססת על פסיקה של בית הדין האירופי לזכויות אדם, שקבע כי אפשר להחזיר לארצו אזרח אריתראי שבקשת המקלט שלו בשווייץ נדחתה, מכיוון שלא נשקפת לו סכנה בארצו. המשמעות היא כי באופן עקרוני אין מניעה להחזיר לארצם גם מהגרים אריתראים שהסתננו לישראל.

בית הדין קבע כי "אם האזרח יועבר לארצו, הוא לא יהיה בסכנה כתוצאה מהמצב הכללי של זכויות האדם בארצו. יתרה מכך, לא היה בסיס ממשי להאמין כי הנסיבות האישיות שלו יחשפו אותו לסכנה ממשית או ליחס לא אנושי או משפיל אם יועבר לארצו".

בימים האחרונים טען שר הפנים לשעבר, איש הליכוד, גדעון סער, כי אחד הפתרונות המרכזיים של הממשלה צריכה להיות גירוש המסתננים מאריתראה (שהם חלק נכבד מהמסתננים השוהים בישראל) שעל פי פסיקות של בתי משפט באירופה כבר לא מהווה סכנה עבור 'מבקשי המקלט'.

שר הפנים לשעבר אמר כי הכרעות משפטיות באירופה מאפשרות לישראל לגרש את המסתננים לאריתראה. "מדינת ישראל הוציאה עד היום למעלה מ-15 אלף מסתננים גם למדינות אחרות. החלופה המרכזית שאני מציע: במהלך 2017 בית הדין האירופי לזכויות אדם וגם בית המשפט הפדרלי בשווייץ קבעו שניתן לגרש נתיני אריתראה לאריתראה, אין איזו סכנה כללית", אמר סער. "על כולם, גם מדינת ישראל צריכה לבחון מחדש את המדיניות. מה שיפה לבית הדין האירופי לזכויות אדם אפשר לנסה לשכנע גם את בית המשפט העליון של ישראל. רוב הסודנים כבר יצאו מהמדינה, רוב המסתננים שנותרו כאן זה מאריתראה. אסור לנו להניף דגל לבן כי יהיה לזה השלכות אסטרטגיות ליכולת שלנו לשמור על הגבולות שלנו במדינה".

הערב אמר סער בראיון לרדיו קול חי כי "יש לנו יחסים דיפלומטיים עם אריתראה, ואנחנו צריכים לגרש לשם את האריתראים בלי שום הגבלות או תנאים, אפילו שוויץ נוהגת כך".

הדיון בבג"ץ ייערך ביום שלישי, זאת לאחר שבג"ץ החליט לדחות את בקשת המדינה לדחייה של יום בדיון בעתירות נגד גירוש המסתננים. בהחלטת בגץ נכתב כי "בהינתן הבקשות לארכה ולדחייה החוזרות ונשנות המוגשות ע"י המדינה, לא ראינו להיעתר לבקשה לדחיית הדיון ואנו מורים כי הדיון יתקיים במועד שנקבע והודעות הצדדים יוגשו במועד והודעות שקצבנו לכך".