למרות שהאשימה את ישראל באחריות לתקיפת הבסיס האוויר באזור חומס, מוסקבה נמנעה מלגנות את עצם הפעולה או לאיים בתגובה - מה שמלמד על התיאום בין ישראל לרוסיה מחד, ועל היחסים המתוחים בין הקרמלין למשמרות המהפכה מאידך

ההודעה הרוסית החריגה שהטילה את האחריות לתקיפת הבסיס האוויר באזור חומס על ישראל, עוררה בתחילה את הרושם לפיו בקרמלין זועמים על ישראל בעקבות פעולותיה באזור.

אלא שעיון מדוקדק בהודעה מגלה כי היא כוללת הטלת אחריות בלבד, ללא גינוי או איום בתגובה, זאת בניגוד להודעותיה המילטנטיות של רוסיה ביחס להצהרות האמריקניות השונות בענין תקיפה אפשרית במדינה.
מה אפוא עומד מאחורי ההתנהלות הרוסית? "הסיבה למהירות שבה רוסיה נקבה בשם המדינה התוקפת, ברורה. יום לפני התקיפה, כאשר החלו להתברר ממדי ההתקפה הכימית המיוחסת לאסד והושמעו האיומים של ארה"ב וצרפת להעניש את הקצב מדמשק, הרוסים דאגו להזהיר שפעולת העונשין נגד אסד תגרור את תגובתם. "הגילוי" שישראל עומדת מאחורי התקיפה שחרר את הרוסים מן ההכרח להגיב. מהלך הדברים מדגים מחדש את עומק ההבנות שירושלים השיגה מול מוסקבה וממחיש את חופש הפעולה שממנו נהנית ישראל בהגנה על האינטרסים שלה.", מסביר הפרשן אריאל בולשיין בטור שהוא מפרסם הבוקר ב'ידיעות אחרונות'.

לדבריו, "הסנקציות החדשות מצד ארה"ב, שעל החלתן הוכרז לאחרונה, עלולות להביא לפגיעה משמעותית בכלכלה הרוסית. יעדי הסנקציות הם אישים וחברות שנסמכים על שולחנו של פוטין, ואלה כבר סופגים את המכות הראשונות, אולם הנזק יהיה רחב יותר. ביום הראשון שלאחר הכרזת הסנקציות הבורסה של מוסקבה נפלה ביותר מ־10 אחוזים, וזאת רק ההתחלה. לרוסיה אין נשק כלכלי שבו היה אפשר להגיב כדי להסב נזק דומה למדינות המערב. אך גם להשאיר את הפגיעה ברוסיה בלי תגובה אי אפשר, הרי זה יהרוס את התדמית של פוטין כמנהיג עוצמתי ונחוש הן בעיני מי שירא ממנו במערב, והן בעיני מי שמעריץ אותו מבית. לכן הקרמלין ימשיך להעלות את עוצמת המתיחות המילולית עם המערב, ויפעל כנגדו בזירות השונות".
//www.jdn.co.il/news/world_news/978927
יצוין כי בכלי תקשורת ערבים שונים דווח כי בטהרן זועמים מאוד על הממשל הרוסי מאחר וישראל – כך נטען – עדכנה את הגורמים הרלוונטים מבעוד מועד על התקיפה, אך הם לא שיתפו את המידע אלא אפשרו לפעולה להתבצע.

"רוסיה ואיראן משחקות ביניהן משחק מורכב, שכל צד בו מנסה לנצל את הצד השני. חיבה אין ביניהן, גם לא ברית. רק צירוף אינטרסים טקטי", מדגיש בולשיין.

שר השיכון וחבר הקבינט, יואב גלנט, נדרש הבוקר לנושא ואמר: "לישראל יש שלושה אינטרסים ברורים: שסוריה לא תהפוך למקפצה לאיראן עם נשק בלתי קונבציונאלי, לא נאפשר הקמה של צבא איראני על אדמת סוריה כי ברור לנו שהוא יכוון בעתיד לכיווננו ונמנע פתיחת חזית נוספת עם חיזבאללה בחסות איראן. כל אלו מהווים סכנה לישראל ועלינו לפעול כדי למנוע אותם. הקווים האדומים של ישראל ברורים ואנחנו פועלים כדי לשמור עליהם".

בראיון ל'רדיו ללא הפסקה' הוסיף גלנט: "גם רוסיה וגם ארצות הברית מתייחסות אלינו ברצינות, ויש לנו קשר הדוק עמן. אנחנו מדברים עם כל הגורמים מעת לעת. שמעתי את דברי שר החוץ הרוסי ודברי השגריר על התקיפה ואני רוצה להזכיר לכולם שרוסיה רואה בסוריה חצר אחורית, הם עדיין תומכים בה ולכן לא הכל הם צריכים לדעת, לפעמים שתיקה היא החוכמה האמיתית".

לדבריו, "רוסיה וישראל אינן אויבות למרות התמיכה בצדדים השונים. כיום יש לנו את שיתופי פעולה הכי טובים שהיו עם רוסיה מאז קום המדינה ולכן אין לרוסים אינטרס ללכת נגדנו. זכרו שהצד השני עדיין לא מכיר בזכות של המדינה היהודית להתקיים ומעת לעת נוצרות מלחמות. אם לא נכין את עצמנו למלחמה הבאה אנחנו נשלם מחירים כבדים. עלינו לעשות זאת בצורה ראויה ורחבה".

//www.jdn.co.il/video/978779
//www.jdn.co.il/breakingnews/978764