היועץ המשפטי אביחי מנדלבליט יצא נגד בקשת החנינה שהגיש ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט לנשיא ומתח ביקורת על שהאשים את ראשי מערכת אכיפת החוק ברדיפה שהובילה להרשעתו וכליאתו "השתלחויות קשות כלפי בכירי מערכת אכיפת החוק"

תקף את מערכת המשפט וישלם את המחיר? היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט מתח היום (שלישי) ביקורת על דבריו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, שהאשים את ראשי מערכת אכיפת החוק ברדיפה שהובילה להרשעתו וכליאתו. מנדלבליט גינה את הדברים וטען כי אמירותיו הפומביות של אולמרט "כללו השתלחויות קשות כלפי בכירי מערכת אכיפת החוק שקדמו לי".

מנדלבליט, יצא נגד בקשת החנינה שהגיש אולמרט ואמר כי "מניעה מוסרית מלכהן בתפקיד ציבורי יכולה לקום אפילו כאשר נשיא המדינה החליט להעניק חנינה", אמר מנדלבליט בהשקת הספר "עבירות שוחד" של ד"ר מאור אבן-חן.

"אני מצר על הדברים שפורסמו בעת האחרונה, מפיו של מי שהורשע בעבירות שחיתות וזה עתה סיים לרצות את עונש המאסר שנגזר עליו, אשר כללו השתלחויות קשות כלפי בכירי מערכת אכיפת החוק שקדמו לי. מדובר בדברים ראויים לגינוי בכל פה. היה עדיף שדברים אלה לא היו באים לעולם. מערכת אכיפת החוק מתנהלת ביושר ובהגינות. אנשיה מבצעים את מלאכתם בצורה יסודית ובאחריות, ללא מורא ובאופן חסר פניות, והכל מתוך מחויבות עמוקה לאינטרס הציבורי. הם עושים לילות כימים כדי לברר אשמה, ולהוציא אמת לאור".

"נוכח הפגיעה הציבורית הנובעת מביצוע עבירות חמורות, קבע המחוקק, והבהיר גם בית המשפט העליון, כי ביצוע העבירות יכול להטיל פגם מוסרי, אשר גורר במקרים המתאימים, בנוסף לענישה המקובלת בגין הרשעה בביצוע העבירה, גם מניעה מלכהן בתפקידים ציבוריים", הוסיף.

בתחילת דבריו, אמר היועמ"ש כי "התרבות עבירות השחיתות השלטונית, ובראשן כאמור עבירות השוחד, יכולה להוות איום של ממש על החברה הישראלית, ועל כן חובה עלינו כחברה, ובוודאי חובה עלינו כמערכת אכיפת החוק, להמשיך להיאבק בתופעת השחיתות השלטונית ביד קשה. לחשוף את העבירות ולהעמיד לדין את מבצעיהן. למנוע את הישנות המקרים".

כזכור, אולמרט פנה אתמול לנשיא המדינה ראובן ריבלין בבקשה למחוק את הרישום הפלילי בעניינו ולבטל את הקלון, מהלך שעשוי בעתיד לסלול את חזרתו של אולמרט לחיים הפוליטיים. מבית הנשיא נמסר כי אכן "מטעמו של אהוד אולמרט הועברה בקשה לביטול תקופת ההתיישנות והמחיקה של הרישום הפלילי בעניינו. הבקשה הועברה לטיפול הגורמים הרלוונטיים, ולאחר שיועברו חוות הדעת המשפטיות הנדרשות תובא הבקשה להחלטת הנשיא כמקובל".

בדרך חזרה לפוליטיקה? אולמרט הגיש בקשה למחיקת הרישום הפלילי בעניינו

התורנויות בכלא, הזחיחות של ברק והנהנתנות של נתניהו • יומני אולמרט