בחשיפת והשמדת מנהרת הטרור בצפון רצועת עזה היו תקדימים מבצעיים רבים, כמו גם צעד משמעותי נוסף בדרך להסרת איום המנהרות של חמאס. כמה מנהרות עוד נותרו לארגון? ומדוע מספר המנהרות שהושמדו גבוה בהרבה ממה שפורסם? סקירה

השמדת מנהרת הטרור בצפון רצועת עזה שהותרה לפרסום הבוקר מתאפיינת בכמה תקדימים ביחס לאירועים דומים בעבר. המרכזיים שבהם: מיקומה של המנהרה ואיכותה.

"משהו שיוצא דופן כאן, הוא החיבור של המנהרה הזו לרשת של מנהרות, רכבת תחתית שחופרים בעזה, לקילומטרים של מנהרות. השמדת הפיר והמנהרה שחצתה לשטח ישראל למעשה מנטרלת גם את המנהרות שנמצאות בתוך רצועת עזה", כותב הפרשן אור הלר בטור שהוא מפרסם באתר ערוץ 10.

הוא מדגיש את שיטת "הפעולה השקטה" שמאפשרת לצה"ל להשמיד הרבה מנהרות מבלי להביך את חמאס. "המספר שצה"ל נוקב בו היום הוא חמש מנהרות שסוכלו בחודשים האחרונים, מאז אוקטובר. אבל המספר האמיתי גבוה בהרבה וצה"ל בכוונה לא מונה אותו, מכיוון שמדובר במנהרות שסוכלו גם בפעילות חשאית וגם בפעילות גלויה, בעיקר באמצעות תקיפות של חיל האוויר, במה שהפלסטינים מכנים "תקיפות על שדות חקלאיים", אבל למעשה נועדו לקטוע ולגדוע תוואי מנהרה".

לדבריו, "ראינו שצה"ל השתמש גם הלילה בשיטה השקטה להשמדת מנהרות, באמצעות החדרת חומרים ובהם בטון לתוך המנהרה, כיוון שבצה"ל הגיעו למסקנה שהשיטה הזו עדיפה על פיצוץ המנהרה. כזכור, ב-30 באוקטובר פוצצה מנהרת הג'יהאד האסלאמי שהובילה לחיסול 12 מחבלים. זו הייתה הצלחה מבצעית ומודיעינית מאוד משמעותית, אבל גם הצלחה שהובילה את הג'יהאד האסלאמי להגיב".

הלר מעריך כי משימת העל של המדת המנהרות תושלם עד שיסיים הרמטכ"ל את תפקידו בעוד כשנה, ומציין כי "במקביל מתקדמת גם העבודה על הקיר התת-קרקעי נגד המנהרות. צה"ל בנה 9 קילומטרים בעומק של עשרות מטרים, מתוך 65 ק"מ, אבל נראה כרגע כי קצב לקיחת המנהרות וחשיפתן גבוה יותר מקצב בניית הקיר התת-קרקעי, שבסיומו חמאס לא יוכל כלל לבנות מנהרות חדשות שיגיעו לשטח ישראל".

וכמה מנהרות עוד נותרו לחמאס? "ההערכה בצה"ל היא שיש עוד כמה מנהרות ספורות, כנראה פחות מ-10, וחמאס ילך ויאבד את המנהרות האלה".