במאמר של הפרשן הבכיר של ה"ניו יורק טיימס" תומס פרידמן, תחת הכותרת "המלחמה הבאה בסוריה - ישראל נגד איראן", מצוטט גורם בכיר בצה"ל שמודה באופן חריג באחריות ישראלית לתקיפה האחרונה בסוריה בבסיס T-4 ובחיסול אנשי ביטחון איראנים

"זאת הפעם הראשונה שבה תקפנו מטרות חיות איראניות" – כך אמר גורם בכיר בצה"ל, שהודה בריאיון שפורסם היום (שני) עם העיתונאי תומאס פרידמן מניו יורק טיימס כי ישראל הייתה אחראית לתקיפת הבסיס T4 בסוריה בשבוע שעבר. שבעה אנשי משמרות המהפכה נהרגו באותה תקיפה, ואיראן הבטיחה מאז לנקום את מותם.

הבכיר התייחס למל"ט האיראני שיורט בידי חיל האוויר ואמר לפרידמן: "זו הפעם הראשונה שראינו שאיראן פועלת ישירות נגד ישראל ולא באמצעות בת חסות. זה פתח עידן חדש במערכה". בצה"ל פרסמו לאחרונה כי המל"ט נשא חומר נפץ והתכוון לבצע פיגוע על אדמת ישראל. במאמר ב"ניו יורק טיימס" תחת הכותרת "המלחמה האמיתית הבאה בסוריה – ישראל נגד איראן", מצוין גם כי אחד ההרוגים האיראנים בתקיפה בבסיס T-4 היה הקולונל מהדי דהקאן, שהיה ראש תוכנית מערך המל"טים מטעם כוח קודס של משמרות המהפכה.

זאת הייתה הפעם השנייה בתוך חודשיים שבה הותקף הבסיס, שבו נמצאים גם כוחות רוסיים. בפעם הקודמת, בפברואר, היה זה לאחר ששוגר ממנו מל"ט איראני, שחדר לשטח ישראל והופל על ידי מסוק של חיל האוויר. בתגובה, הופצץ קרון השליטה האיראני ב-T4, אך מערכת ההגנה של צבא סוריה הצליחו להפיל את אחד מטוסי הקרב שהשתתפו בתקיפה. אותה הפלה של מטוס ה-F-16, ששני טייסיו נפצעו, הובילה לפעולה רחבה של ישראל באותו יום, והותקפו שורת מטרות איראניות וסוריות.

בלילה שבין שבת לראשון שעבר, שוב הותקף בסיס ה-T4, והפעם דווח על 14 הרוגים, שבעה מהם אזרחי איראן. גם רוסיה הצטרפה לגינויים, והזהירה כי מדובר ב"התפתחות מסוכנת". נשיא רוסיה ולדימיר פוטין אף שוחח עם ראש הממשלה בנימין נתניהו על התקיפה, ולפי הקרמלין, הביע את התנגדותו ל"פגיעה בריבונות סוריה". נתניהו הדגיש כי ישראל לא תאפשר לאיראן להתבסס מעבר לגבול.

הדריכות בצה"ל היא לתגובה איראנית, אך כזו שתהיה מדודה ומידתית. גם אם זו תגיע, אין לדעת אם היא תגרור נפגעים ישראלים, דבר שעלול להוביל להסלמה בזירה שגם כך נפיצה. התחושה במערכת הביטחון היא שנקמה איראנית כבר ב"אוויר", ככל הנראה תרתי משמע.

באופן לא מקרי, ישראל חשפה בשבוע שעבר כי המל"ט האיראני שחדר מסוריה לבקעת הירדן לפני כחודשיים והופל על ידי מסוק קרב, תוכנן לבצע פיגוע בשטח הארץ, לראשונה בהיסטוריה באופן ישיר על ידי איראן נגד ישראל. בכך ניסתה ישראל לאותת לשחקנים המעורבים במגרש, ובראשם רוסיה, שאיראן פועלת כבר ישירות נגד ישראל, בתוקפנות אלימה ומעל לפני השטח, ולכן צה"ל רשאי למנוע התבססות איראנית בסוריה.

ישראל מנסה למנוע את התקיפה האיראנית האפשרית בהעברת מסרים דרך צינורות עוקפים, עם סיבות טובות מדוע ההפסד יהיה דווקא של השחקנים בצד האדום: האיראנים שיותקפו בתגובה אם יבצעו את התקיפה, הסורים – אם יאפשרו את התגובה האיראנית משטחם והרוסים, שיתקשו להגיע ליציבות בסוריה כל עוד האיראנים ינסו להוציא ממנה פיגועי טרור. כך או כך, אלה האפשרויות האיראניות ליום קרב נוסף וחזיתי עם ישראל.