בעקבות תלונות ועדויות רבות על כך שמעסיקים בענף ההייטק מנצלים את רצונן של העובדות החרדיות בסביבת עבודה שמורה כדי להעניק להן משכורות פחותות, יוזם ח"כ אילן גילאון הצעת חוק שתחייב הענקת תנאים שווים לכל העובדים

בשבועות האחרונים הצטברו עדויות ותלונות רבות על נשים חרדיות שעובדות בענף ההייטק ומשתכרות בשכר נמוך משמעותית ביחס למקובל בשוק (בתפקידים זהים).

המעסיקים, מתברר, מנצלים את רצונן של העובדות החרדיות בסביבת עבודה נפרדת וסטרילית, כזאת שלא תתנגש עם הערכים עליהן חונכו, לצורך הענקת תנאים גרועים בהרבה מהמקובל.

יו"ר סיעת מרצ, ח"כ אילן גילאון, החליט להגיש הצעת חוק שתשים סוף לניצול המתואר. ‏"בעקבות פניות רבות שקיבלתי על ניצול ואפליה בשכר, יזמתי בתמיכת חכי"ם מכל סיעות הבית, הצעת חוק תקדימית להשוואת תנאי השכר של אוכלוסיות שאסור להפלותן כדוגמת נשים חרדיות בענף ההייטק..אף אחד לא עושה טובה לאיש או אישה כשהוא מעסיק אותם. עבור עבודה שווה, יש לתת שכר שווה. החברות השתמשו בפרצות בחוק כדי לעשות איפה ואיפה, והחוק איפשר גטאות של כוח עבודה זול בשם עקרון השילוב", אומר גילאון.

בדברי ההסבר לחוק שיעלה להצבעה במושב הקיץ של הכנסת כתב ח"כ גילאון:

"הפריון ושווי העבודה של עובדים ועובדות מאוכלוסיות משולבות אינו פוחת מזה של עובדים בשוק החופשי. אין כל הצדקה לאפשר פערי שכר עבור עבודה לפי שיוכו המגזרי של העובד או העובדת. למעשה, המצב כיום מאפשר למעסיקים להעסיק כוח עבודה זול עם גושפנקה ציבורית של שילוב ושוויון הזדמנויות, שבפועל רק מעמיקה את הפערים החברתיים בישראל".

הצעת החוק מסדירה את נושא אפליית השכר לאוכלוסיות המוגנות תחת חוק שוויון הזדמנויות לעבודה, המועסקות על ידי קבלני שירות וחברות בת.

ההצעה כוללת תיקונים לשני חוקים:
1. תיקון לחוק שוויון הזדמנויות בעבודה, המגדיר אי שוויון בשכר – כאפלייה, בכל צורה של העסקה.
2. ‏ תיקון לחוק העסקת עובדים על ידי קבלני כוח אדם, המבטל את ההחרגה של עובדי המחשוב.

להצעת החוק הצטרפו מלבד יוזם החוק ח"כ אילן גילאון:
ח"כ אכרם חסון (כולנו)
ח"כ נורית קורן (הליכוד)
ח"כ יעקב מרגי (ש"ס)
ח"כ מרב מיכאלי (מחנ"צ)
ח"כ מנחם אליעזר מוזס (יהדוה"ת)
ח"כ יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו)
ח"כ אלי אלאלוף (כולנו)
ח"כ עאידה תומא סלימאן (הרשימה המשותפת)
ח"כ אורי מקלב (יהדוה"ת)
ח"כ שולי מועלם-רפאלי (הבית היהודי)
ח"כ אורלי לוי אבקסיס
ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד)