צילום: קובי גדעון - לע"מ

החוק הפולני: דרישה להעמיד לדין את הנשיא ריבלין על דבריו ביום השואה

פעילי ימין קיצוני דורשים לחקור את נשיא המדינה ראובן ריבלין על דבריו במצעד החיים באושוויץ בשבוע שעבר. "מכונת המוות הנאצית לא הייתה מצליחה לממש את חזון הבלהות שלה, אם היא לא הייתה פוגשת קרקע מדושנת בשנאת יהודים להכות בה שורש"

פעילי ימין קיצוני בפולין דורשים להעמיד לדין את נשיא המדינה ראובן ריבלין בטענה שהפר את חוק השואה שנחקק לאחרונה במדינה, זאת בעקבות הנאום שנשא במצעד החיים ביום השואה בשבוע שעבר במחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו.

סגן יו"ר קבוצת הפעילים, כריסטוף בוסק, אמר כי הבקשה הוגשה באופן רשמי למערכת המשפט בפולין, בטענה כי ריבלין האשים בנאומו את העם הפולני בפשעי הנאצים הגרמנים בזמן השואה.

במהלך נאומו התייחס ריבלין לסערת החוק הפולני, ותקף את הממשלה על המהלך ואת אירופה כולה, שלדבריו מנסה להכחיש ולמחוק את הזיכרון: "אנו עומדים כאן ויודעים, מן המקום הזה לא נוכל לקוות לצדק. במקום הזה, שספוג באפר אחינו ואחיותינו, לא יצמח עוד צדק. איננו מצפים לצדק באירופה המנסה, מהר מדי, לשכוח, להשכיח, להכחיש, להשמיד ראיות. אבל, הזיכרון שלנו, בני העם היהודי, הוא היפוכה של הבהילות הנאצית. אנחנו עם זוכר, הזיכרון שלנו סבלני. כל שעשה לנו עמלק נחרט בזיכרוננו, זיכרונו של עם עתיק. נחרטו בזיכרוננו גם אלה שסייעו לעמלק. אלה שעמדו מן הצד, אלה שראו את הארובות העשנות, אלה ששמעו את זעקותינו, ולא נקפו אצבע. נחרטו בזיכרוננו, אלה שרצחו וירשו. נחרטו בזיכרוננו אלה שחשבו אחרי המלחמה, שדם יהודי הוא זול, הוא הפקר, וטבחו ביהודים ששבו לביתם. יש שואה, ויש מכחישי שואה ומשכיחי שואה, וההבדל בין אלה לאלה – הוא האמת, ואנו הזוכרים, העומדים כאן, יודעים, האמת מארץ תצמח".

ריבלין פנה לנשיא פולין ואמר "מכובדי נשיא פולין, האומה הפולנית יצאה בעור שיניה ממלחמת העולם השנייה. פולין הפכה בספטמבר 1939 לשדה המוות, הרצח והחורבן הגדול באירופה. היא הייתה שטח תחת כיבוש נאצי, והפולנים היו עם רמוס שחי בפחד, והייתה גם מחתרת פולנית, וממשלה פולנית גולה. העם הפולני הקים מקרבו אלפי חסידי וחסידות אומות עולם. אנשים ונשים שסכנו את עצמם ואת יקיריהם למען הזולת, וגם אותם, אנחנו זוכרים, ולנצח נזכור ונוקיר, כל איש ואישה. עם זאת, אי אפשר להתכחש לאמת. מכונת המוות הנאצית לא הייתה מצליחה לממש את חזון הבלהות שלה, אם לא היו מסייעים לה; אם היא לא הייתה פוגשת קרקע מדושנת בשנאת יהודים להכות בה שורש. נכון, לא הפולנים ציוו על הקמת המחנות, אבל בני עמנו לא נרצחו רק במחנות. בני עמנו נבגדו על ידי העמים בתוכם חיו, בצרפת, בהולנד, ובבלגיה, הם נרצחו על ידי אוקראינים, ליטאים וכן – גם על ידי פולנים. אזרחים רבים מדי במזרח אירופה ובמערבה, גנבו רכוש יהודי, השתלטו על בתים יהודיים, הסגירו שכנים יהודים, הרגו בהם, והפנו עורף למי שהיו חלק מהם עד לפני רגע. וכאשר חזרו שורדי השואה אחרי המלחמה הם נתקלו לעתים בעוינות, אלימות, פוגרומים ורצח".

עוד הוסיף הנשיא: "מכובדי. אזרחי פולין נהרגו ונרצחו במלחמה אכזרית, אנחנו, היהודים, נשחטנו בשואה. שואה, שבה היינו יעד לרצח שיטתי ומוחלט. שואה שכללה לא רק מחנות ריכוז, אלא בורות הריגה, גטאות, עבודות כפייה ופוגרומים. שואה שכללה טבח ורצח, ומוות בעינויים, של מיליון וחצי ילדים ותינוקות, שכל חטאם היה, שנולדו יהודים. לכל אומה יש את הזכות לחבר מחדש את חלקי הסיפור שלה. מותר לכל אומה, ראוי לכל אומה, לבנות את עצמה מחדש מתוך הריסותיה. אינני מתערב בהיסטוריה של פולין. פולין תדע לעשות עם עצמה את חשבון הנפש שלה. אך, אם העם הפולני סבור שתדמיתו עוותה תחת מאורעות השואה, חשוב יותר שנשתף פעולה, שנשקיע בחינוך, שנקים יחד מכוני מחקר, שנעסוק יחד בהנצחה ובזיכרון, שנלמד יחד, פולנים ויהודים, מה היה. שנבטיח – שלעולם לא עוד".

כזכור, בית המחוקקים הפולני אישר לאחרונה הצעת חוק שקובעת עונש של עד שלוש שנות מאסר, למי שיגיד אמירות הרומזות כי פולין נושאת באחריות לפשעים נגד האנושות שבוצעו בידי גרמניה הנאצית בזמן מלחמת העולם השנייה. פולין נלחמת במשך שנים בטענות לפיהן היא נושאת באחריות חלקית למחנות ההשמדה בהם נרצחו מיליונים, רובם יהודים, בזמן השואה. בעיקר נלחמו הפולנים בשימוש בביטויים כמו "מחנות ההשמדה הפולנים". המחנות נבנו והופעלו על ידי הנאצים לאחר שפלשו לפולין ב-1939.

בתחילת החודש, הליגה הפולנית נגד השמצה הגישה תביעה ראשונה בבית המשפט בוורשה לאחר כניסתו לתוקף של החוק, נגד אתר חדשות ארגנטינאי בשם פוג'ינה 12, בעקבות הוגשה בעקבות מאמר שנכתב באתר, העוסק בטבח בידוובנה, ביולי 1941.

נשיא פולין אישר את "חוק השואה": "מטרת החוק – לספר את האמת"

9 תגובות

שנים שהוא לא דיבר כל כך לעניין.

שכר שיחה נאה, יישר כח !

בשם אבי ואמי הזיידעס ובאבעס שנהרגו בשואה על קידוש השם אני מודה לשר ריבלין על הנאום החשוב והמחייה לעם ישראל על כל זכר הזמנים הקשים בשואה הארורה ומה שהותירה אחריה את הזכרונות הקשים שלא נשכח לאלתר מזכר עמלק ימח שמם של הנאצים הארורים ששרדנו מהם והנה אנחנו כאן. ב"ה אנחנו עם נצחי. אי אפשר להכרית אותנו. לא יוכלו לכבות את האהבה ביננו לבין השם ית' לעלם ועלמי עלמייא.

בשם אבי ואמי הזיידעס ובאבעס שנהרגו בשואה על קידוש השם אני מודה לנשיא ריבלין על הנאום החשוב והמחייה לעם ישראל על כל זכר הזמנים הקשים בשואה הארורה ומה שהותירה אחריה את הזכרונות הקשים שלא נשכח לאלתר מזכר עמלק ימח שמם של הנאצים הארורים ששרדנו מהם והנה אנחנו כאן. ב"ה אנחנו עם נצחי. אי אפשר להכרית אותנו. לא יוכלו לכבות את האהבה ביננו לבין השם ית' לעלם ועלמי עלמייא.

צריך לחסל את כל המדינה הפולנית הרצחנית

הימני הקיצוני סליחה שאני אומרת לכם(לא שאני צריכה בכלל כן…)אבל אני כבר מזמן מסובבת עליכם אצבע כל מילה שהנשיא מר ראובן ריבלין אמר שווה פנינה וכל אות יהלום כל שנה הוא אומר דבר שמתאים לאותו שנה אבל השנה הוא אמר את הדבר הכי נכון ובזמן הנכון אני חושבת שאתם שומעים מילה אחת ואתם כבר מנפחים את נוצות הטווס שלכם זה לא שרק האשימו אותכם אמרו גם שהיה מתוככם הרבה אנשים ונשים שהם חסידי אומות העולם אבל בתחלס כל ארץ יש לה את הכתם שלה אירופה בכלל אני לא רוצה לדבר עליה אבל גם ישראל לא הראתה נכונות לעזור (האנגלים לכו לעזעזל…) זה לא רק אתם אז תנמיכו ותכניסו את נוצות הטווס

מילים כדורבנות. אחלה נאום. ושיקפצו הפולנים.

בכיף! לא רק לדין תקחו אותו גם לנשיא בפולין,

למי היה חלק גדול בשואה גם ריבלין יודע טוב… תזכורת! רק בדם תהיה לנו הארץ… טוב פרה בישראל מיהודי בפולין… זה כבר אוצר הכל

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *