דיווח כי מצרים מקיימת מגעים לעסקה כוללת בין ישראל לחמאס שתכלול את החזרת השבויים הישראלים תמורת שחרור מחבלי חמאס וכן הפסקת אש ארוכת טווח בתמורה להקלות על רצועת עזה. מתאם השבויים והנעדרים ביקר במאהל המחאה של משפחת מנגיסטו

העיתון הלבנוני "אל-אחבאר", המזוהה עם חיזבאללה, דיווח היום (ד') כי המודיעין המצרי מנהל מגעים נמרצים עם חמאס ועם ישראל כדי לקיים עסקת חילופי שבויים. לפי הדיווח חמאס הציג למצרים את מספר האסירים שהוא דורש לשחרר – אך ישראל הטילה וטו על כך.

לפי הדיווח, בשיחות נדון גם מעמדם של האסירים הפלסטינים ששוחררו בעסקת שליט אך נעצרו אחר כך שוב על-ידי ישראל. חמאס דורש שהם ישוחררו בלי קשר למספר המשוחררים שעליהם יוסכם במשא ומתן, ואילו ישראל אומרת כי הם נשפטו מחדש ולפיכך שחרורם אפשרי רק כחלק מעסקה חדשה. מספרם של משוחררי עסקת שליט שנעצרו מחדש יותר מ-50.

בעיתון נכתב כי מצרים מנסה לגבש עסקה גדולה בין חמאס לישראל שתכלול לא רק חילופי שבויים אלא גם הפסקת אש ארוכת טווח, התחייבות של חמאס לחדול מחפירת מנהרות וקירור היחסים בינה לבין איראן. לפי המתווה המצרי בתמורה יוסר הסגר מעל הרצועה, ייפתחו המעברים ויועבר סיוע כספי לעזה. עוד מוצע בו שמנהיגי הארגון יזכו לחופש תנועה ויוכלו לצאת לחו"ל.

בלי קשר לדיווח ב"אל-אחבאר", בשבועות האחרונים מנהלים בכירי המודיעין המצרי פגישות עם ראשי חמאס ברצועת עזה. בחמאס מכחישים כי קיבלו הצעה חדשה לעסקת חילופי שבויים, אולם מנהיג הארגון איסמאעיל הנייה אמר אתמול כי ארגונו מוכן לקיים עסקת כזו באמצעות גורם שיתווך בין חמאס לישראל.

בתוך כך בני משפחתו של אברה מנגיסטו, תושב אשקלון שחצה בספטמבר 2014 את הגבול לכיוון רצועת עזה ומאז מוחזק על ידי חמאס, הוזמנו היום להשתתף בטקס הדלקת המשואות הערב בהר הרצל. במקביל, מתאם השבויים והנעדרים במשרד ראש הממשלה ביקר את המשפחה במאהל המחאה שהקימה בתחילת החודש מול מעון ראש הממשלה בירושלים.

מוקדם יותר אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו בטקס הממלכתי לזכר 23,646 הנופלים במערכות ישראל כי "נמשיך להשקיע מאמצים להחזיר את שבויינו ונעדרינו; את אורון שאול והדר גולדין, וגם את אברה מנגיסטו ואת שאר נעדרינו".