שליח האו"ם למזרח התיכון תקף את ישראל על מותו של הנער בן ה-15 אתמול על גבול הרצועה: "כיצד הרג של ילד היום בעזה מסייע להשגת שלום?". שר הביטחון אביגדור ליברמן לתושבי הרצועה: "סגולה לאריכות ימים: אל תתקרבו לגדר".

צה"ל ממשיך בחקירת מותו של מוחמד אבראהים איוב, הנער בן ה-15 שנורה אתמול למוות במהלך ההפגנות מול גדר הגבול בין רצועת עזה לישראל. לפי הערכות, הנער נורה משום שניסה לחבל בגדר המערכת, לאחר שעבר את גדר התלתלית שהוצבה בשטח הרצועה.

שליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלדנוב, הגיב בטוויטר על הרג הנער: "ירי בילדים הוא מקומם ומזעזע! כיצד הרג של ילד היום בעזה מסייע להשגת שלום? זה לא! זה רק מזין יותר כעס ויוצר עוד הרג. יש לחקור את האירוע הטרגי הזה". דובר צה"ל לתקשורת הזרה, ענה לו והדגיש כי יש לבקש מחמאס לא לשלוח נערים לגדר, כדי שמקרים כאלה לא יישנו. בתגובה השיב לו מלדנוב: "הנה רעיון בשבילך – תפסיקו לירות על ילדים".

מפלגת ישראל ביתנו הגיבה לדבריו של שליח האו״ם: "מתי תצייץ משהו נגד ארגון הטרור חמאס ששולח ילדים לאזור גבול מסוכן? ישראל נוקטת בכל האמצעים החוקיים כדי להגן על הגבול שלה, בעוד אתה מעודד ארגון טרור לפגוע בנו. אתה איש צבוע בתפקיד מיותר"

שר הביטחון אביגדור ליברמן האשים את ראשי חמאס במות הנער בן ה-15. "מנהיגים פחדנים שמסתתרים מאחורי ילדים ונשים ושולחים אותם קדימה כמגן אנושי, כדי שהם יוכלו להמשיך לחפור מנהרות ולבצע פעולות טרור נגד מדינת ישראל", צייץ בטוויטר, "גם בפעילות אתמול ראינו שצה"ל הוא הצבא הכי מוסרי בעולם, העושה מאמץ מקסימלי להימנע מפגיעה בחפים מפשע. אני שב ואומר לתושבי עזה. סגולה לאריכות ימים: אל תתקרבו לגדר".

האיחוד האירופי הצטרף לשליח האו"ם בגינוי הרג הפלסטינים אתמול בעזה, ובקריאה לחקירה של האירועים. "אתמול שוב פתחו חיילים ישראלים באש על מפגינים בעזה, תוך שימוש בתחמושת חיה מצדה השני של הגדר, הרגו ארבעה פלסטינים בהם נער בן 15 ופצעו יותר מ-150", אמרה דוברת האיחוד האירופי, "חקירה מלאה נדרשת על מנת להבין מה קרה ולמה". היא הוסיפה כי האיחוד קורא לכוחות הביטחון הישראליים להימנע משימוש בכוח קטלני נגד מפגינים שאינם חמושים.

"העדיפות עכשיו חייבת להיות הימנעות מהסלמה של האלימות ומאובדן חיים", הוסיפה. בכלי התקשורת הפלסטינים וברשתות חברתיות התפרסם אמש סרטון שבו לטענת הפלסטינים מתועד הירי בנער במהלך הפגנת "צעדת השיבה". בתיעוד ניתן לשמוע אדם שאומר כי הוא שהיד וכי נורה בראשו.

‏ג'ייסון גרינבלט, שליח ארה"ב למזרח התיכון, התייחס למותו של הנער וכתב בחשבון הטוויטר שלו: "ישראל פתחה בחקירה מלאה כדי להבין מה קרה. בזמן שאנו אבלים על האובדן הטרגי הזה, על כולנו להימנע מלהגיב למותו באופן שייצור סבל נוסף"

מנכ"ל בצלם חגי אלעד האשים את שר הביטחון באחריות למותו של הנער בן ה-15 "האחריות המוסרית והפלילית למותו רובצת בראש ובראשונה על שר הביטחון עצמו ועל הפיקוד הצבאי הבכיר, שנתנו את הפקודות הבלתי חוקיות בעליל לפתוח באש קטלנית על מפגינים שלא מסכנים איש"

עוד יום שישי של התפרעויות על הגדר • צפו בתיעוד