הממשל האמריקאי הסיר את סעיף "השטחים הכבושים" מהדו"ח השנתי של מחלקת המדינה בנושא זכויות האדם בעולם. בדו"ח מודגשת העובדה כי ישראל נקטה בכל הליכי הבדיקה והחקירה הדרושים בכדי לבחון את האירועים הנחוצים על פי הליך המשפט התקין

הדו"ח השנתי של מחלקת המדינה האמריקאית בנושא זכויות האדם פורסם אתמול (שישי) עם שינוי מרענן ומשמעותי במיוחד – ללא סעיף "השטחים הכבושים" שעד שנה זו נועד לתאר את "המדיניות התוקפנית" של ישראל כלפי הערבים המתגוררים ביהודה ושומרון.

‏השינויים ניכרים גם בתוכן דוח זכויות האדם של משרד החוץ האמריקני – בדוח של השנה שעברה נעשה שימוש במילה "כיבוש" על הטיותיה השונות כ-43 פעמים. בדוח של השנה מופיעה המילה "כיבוש" על הטיותיה השונות 6 פעמים בלבד.

במסגרת הדו"ח ניתן לקרוא אודות תופעות של פגיעה בזכויות האדם ברחבי העולם תוך תיאור מעשי אפליה, אלימות וקנאות דתית. עוד ניתן לקרוא על מעצרים לא חוקיים, שחיתות שלטונית, טיפול במיעוטים אתניים וסוגיית חופש העיתונות.

תיאור המצב בישראל מופיע בדו"ח תחת הכותרת החדשה "ישראל, רמת הגולן, הגדה המערבית ורצועת עזה" ובו מודגשת העובדה כי ישראל נקטה בכל הליכי הבדיקה והחקירה הדרושים בכדי לבחון את האירועים הנחוצים על פי הליך המשפט התקין.

הגורם המרכזי בממשל האמריקני שדחף להפסקת השימוש במונח "כיבוש" ביחס לישראל הוא השגריר דיוויד פרידמן. בדצמבר האחרון דיווח העיתון היהודי-אמריקניForward  כי פרידמן ביקש ממשרד החוץ בוושינגטון לעבור להשתמש במונח "הגדה המערבית" במקום המונח "השטחים הכבושים".

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, התייחס לדו"ח ואמר כי "השקר של השטחים הפלסטיניים הכבושים מתחיל להיחשף. אומרים ששקר שחוזרים עליו מספיק פעמים הופך לאמת אבל האמת לעולם תהיה חזקה יותר. ההודעה של משרד החוץ האמריקאי היא הוכחה לכך".