ראש ממשלת צ'כיה הודיע כי ארצו לא תעביר בשלב זה את שגרירותה לבירת ישראל. לדבריו, נבחנים צעדים אחרים כגון פתיחת קונסוליית כבוד • נשיא רומניה הודיע כי הוא מתנגד להחלטת הממשלה להעביר את שגרירות רומניה בישראל מתל אביב לירושלים

ראש ממשלת צ'כיה אנדריי באביש הודיע בסוף השבוע כי ארצו לא תעביר בשלב זה את שגרירותה לירושלים. לדבריו, בינתיים נבחנים צעדים אחרים כגון פתיחת קונסוליית כבוד בירושלים או פתיחת שלוחה בירושלים של מרכז התרבות הצ'כי שנמצא בתל-אביב.

ראש הממשלה הצ'כי ציין כי ממשלת צ'כיה לא תחתור תחת העמדה המשותפת של האיחוד האירופי בנושא ירושלים ולא תפר את החלטות מועצת הביטחון בנושא. באביש פרסם את ההודעה בתגובה לעצומת תמיכה בהעברת השגרירות לירושלים. סגנית שר החוץ, ציפי חוטובלי צפויה להיות בפראג בשבוע הקרוב במסגרת המאמצים לקדם העברת השגרירות הצ'כית לירושלים.

בתוך כך נשיא רומניה, קלאוס יוהניס, הכריז כי הוא מתנגד למהלך שמקדמת הממשלה הרומנית להעברת השגרירות מתל אביב לירושלים וכי היא מנוגדת לחוק הבינלאומי. הנשיא הודיע שראש הממשלה לא התייעצה עמו בנוגע להחלטה, שתובא לאישור השרים בהמשך. לפי החוק ברומניה, הנשיא הוא בעל היכולת לאשר באופן סופי, או לחלופין להפוך החלטה שכזו.

עוד אמר הנשיא כי ההיתכנות של ההחלטה בעייתית. הנשיא צודד בעמדת מועצת הביטחון של האו"ם ואמר כי העברת השגרירות יכולה להתממש רק בסיומו של תהליך שלום באזור. יוהניס קרא לממשלתו לשקול את השלכות המהלך לפני הכרעה.

לנשיא כאמור סמכויות הכוללות בין היתר פתיחת נציגויות דיפלומטיות בעולם וסגירתן. ברומניה דנים כעת אם הסמכות הזו כוללת גם העברה של נציגות קיימת מעיר לעיר באותה מדינה או שההחלטה נתונה בידי שרי הממשלה.‎

בשבוע שעבר אישר ליביו דרגנה, יו"ר מפלגת השלטון הסוציאל-דמוקרטית ברומניה, בריאיון לרשת המקומית Antena3 כי הממשלה אימצה אתמול את ההחלטה על העברת שגרירות המדינה בישראל לירושלים. זאת, בעקבות דיווחים בנושא בכלי התקשורת המקומיים בימים האחרונים. עם זאת, טרם התקבלה החלטה בנושא. לפי בכיר במשרד החוץ הישראלי אתמול הגישה ראשת ממשלת רומניה, שתגיע לביקור בישראל בשבוע הבא, הצעה להתחלת תהליך העברת השגרירות לירושלים, אך עדיין לא הייתה הצבעה.

דרגנה הבהיר כי החלטת הממשלה אפשרה את תחילתו של ההליך להעברת השגרירות, אולם לא נקב בלוח זמנים להשלמת המהלך. הממשלה טרם מסרה הודעה רשמית בנושא, ושר החוץ תיאודור מלשקנו אינו נמצא במדינה, על פי רדיו "Europa FM". "זה אולי נראה כעניין בעל חשיבות מועטה, אולם יש לכך ערך סמלי ענק עבור מדינה עם השפעה אדירה על העולם, ובה יותר מ-500,000 רומנים", אמר דרגנה. הוא הוסיף: "יש לכך חשיבות גדולה לממשל האמריקני". דרגנה אף העריך כי העברת השגרירות תניב לרומניה תועלת "גדולה מאוד".

בעוד פחות מחודש צפויים לעבור לבירה הישראלית, ירושלים, השגרירויות של ארצות הברית וגואטמלה.

אחרי ארצות הברית, גואטמלה וצ'כיה: רומניה תעביר את השגרירות לבירה

אחרי ארה"ב וגואטמלה: ייתכן שגם צ'כיה תעביר את השגרירות לירושלים