יו"ר הבית היהודי הודיע שיעלה את הצעת חוק 'פסקת ההתגברות' להצבעה בוועדת השרים לחקיקה ביום ראשון הבא. לדברי בנט פסקת ההתגברות תעבור גם ללא תמיכת כחלון: "אין לו זכות וטו, אם עוד 10 שנים יהיו פה 200 אלף מסתננים, למי יבואו בטענה?"

שר החינוך ויו"ר הבית היהודי נפתלי בנט אמר הערב כי פסקת ההתגברות נחוצה מפני שבג"ץ "קושר את ידי הממשלה" וכי הוא "דורס את רצון העם" בכך שהוא פוסל חוקים שחוקקה הכנסת.

בראיון לכאן ב' אמר בנט כי "אנחנו באים ואומרים: 'דרך האמצע'. בעבר, בג"ץ לא יכל לפסול חוקים, היום הוא יכול. בג"ץ בעצם דורס את רצון העם, כי הוא בחר בכנסת. ברוב של 61 חברי כנסת, היא תוכל לשריין את החוק בנושא המסתננים". בנט אמר כי סירובו של יו"ר כולנו, שר האוצר משה כחלון, לתמוך בחוק לא ימנע את אישורו. "בהסכם הקואליציוני אין לו (לכחלון) זכות וטו, יש לו זכות לא להצביע בעד. זה יעבור בלעדיו", אמר בנט. "נתניהו ראש ממשלה און אנד אוף מאז שנת 96'. היו 22 שנה להעביר את זה, היו ועדות – הגיע הזמן להכריע. פסקת ההתגברות היא 'דרך האמצע'".

השר אמר כי בג"ץ החל בפסילת חוקים רק בשנות התשעים, וכי במקרה של "נוהל שכן" שביצע צה"ל בשטחים – הדבר סיכן חיי חיילים. "אתה לא ליכול לעשות פסקת התגברות פרסונלית. במקרי קצה של עריצות שלטונית אני בעד שבג"ץ יוכל לפסול. אתם יודעים שהיה דיון בבג"ץ על טקס הדלקת המשואות? עצם זה שזה הגיע, זה אומר שמשהו יצא מאיזון", אמר בנט. "זה התחיל רק בשנים האחרונות. בג"ץ התחיל לעשות את זה ב-95', הם פסלו גם את נוהל שכן שהציל חיי חיילים ופלסטינים".

יו"ר מפלגת הבית היהודי הוסיף: "הם מתערבים בכל פינה של המשילות, גם בחוק מס על דירה שלישית. הם לא אוטוריטת על, למה מתאים להם ומה לא. הם יצאו מאיזון, ואנחנו נחזיר את זה ל'דרך האמצע'. אם עוד 10 שנים יהיו פה 200 אלף מסתננים, למי יבואו בטענה לממשלה או לבג"ץ? לממשלה ובצדק, זו אחריותה. אני בעד יכולת שלהם לפסול חוקים אבל אם יש 61 חברי כנסת שמבטאים את רצון העם אז שנוכל לשריין את החוק. עד 95' לא פסלו חוקים, אז מה? היינו מדינה טוטליטרית?".

בוידאו: שר החינוך ויו"ר הבית היהודי נפתלי בנט מסביר את מטרתו של 'פסקת ההתגברות'

בנט הודיע היום כי הוא מתכוון להביא את פסקת ההתגברות לאישור ועדת השרים ביום ראשון הקרוב. כזכור, מדובר במהלך שיעניק לכנסת אפשרות לחוקק מחדש, ברוב של 61 חברי כנסת בלבד, חוקים שבג"ץ פסל עקב פגיעה בחוק יסוד. המשמעות החוקתית והמשפטית רבה, ועתידה לשנות את אופן הפעולה בין הרשויות השונות במדינה.

למעשה, המשמעות של הבאת החוק לוועדת השרים לחקיקה מבלי שישנה הסכמה גורפת בקואליציה היא דחיקת ראש הממשלה אל הקיר. בפגישה האחרונה שקיימו ראשי הקואליציה בשבוע שעבר בנושא אמר ראש הממשלה כי היום ייפגשו ראשי הקואליציה עם שר האוצר כחלון, שהוא החסם האחרון לאישור החוק, ישאלו את דעתו ולאחר מכן יסכמו על קידום פסקת ההתגברות במושב הקיץ של הכנסת.

אלא, שהיום במקום פגישת ראשי הקואליציה התכנס פורום חשוב לא פחות, הקבינט המדיני-בטחוני, כדי לדון בין היתר בהתפתחויות הביטחוניות בצפון מול סוריה ובדרום מול חמאס בעזה. בבית היהודי לא אהבו את אי קידום התכנית, ולכן הגיעה הצעד הזה של בנט.

ההחלטה של יו"ר הבית היהודי לקדם את פסקת ההתגברות ללא הסכמה התקבלה לאחר הדברים שאמר השר משה כחלון כחלון אמש לפיהם "לפעמים מגיעים למצב שאי אפשר לעמוד בהסכמים וצריכים לפזר את הכנסת, אז בוא נקבע מועד ונפזר את הכנסת". כחלון אמר זאת על רקע רצונם של חברות הקואליציה לקדם את פסקת ההתגברות למרות התנגדותו.

כעת הכדור שוב אצל נתניהו. מצד אחד יהיה לו קשה להתנגד או לטרפד את אישור נוסח פסקת ההתגברות של בנט בוועדת השרים, שכן על פניו הוא תמך בחוק קיצוני יותר (ע"ע החוק הבריטי), אך מנגד הוא לא אוהב שבנט מטיל עליו אולטימטום ועוד בניגוד כביכול לסיכומים.

אם נתניהו יבקש לפרק את החבילה הוא תמיד יוכל להאשים את כחלון, שנראה כי לא מפחד מהאשמות כאלה. מנגד\ אם ירצה לתת לממשלה עוד כמה חודשים של חיות, הוא ייכנס שוב את כל הנצים לחדר אחד עד שינסו להגיע להסכמה. בינתיים הזמן יעבור.

יו"ר מרצ ח"כ תמר זנדברג תקפה את בנט שרוצה להביא לאישור ביום ראשון הבא את פסקת ההתגברות אמרה כי היא איננה טובה לדמוקרטיה הישראלית "אי אפשר לעבור לסדר היום כשקרב מנדטים בתוך הימין שם במרכזו את בג"ץ כקורבן. פסקת ההתגברות, אם תעבור, מעמידה את הדמוקרטיה הישראלית בסיטואציה חדשה, בה אין מערכת איזונים ובלמים, יש רק דיקטטורה של הממשלה. זו לא אנקדוטה ולא הצהרה מסיתה, אלא שינוי קיצוני בחוקי המשחק, דבר ששום ממשלה לפני זו הנוכחית, העיזה לעשות". היא הוסיפה כי "הקרב הזה קורה בהונגריה, בטורקיה ועכשיו בישראל. אני קוראת לחברי באופוזיציה לכנס דיון חירום בעניין".