בישראל נלחמים לעלות את שכר המינימום, אך חוקרי הבנק העולמי הציגו בדו"ח השנתי הצעה לבטל את שכר המינימום על מנת להגן על העובדים מול החששות מאובדן משרות לטובת רובוטים ואינטליגנציה מלאכותית. איגודי העובדים זועמים: "הבנק מנותק מהמציאות"

מפתיע: בדו"ח המרכזי השנתי של הבנק העולמי, קורא הבנק להפחתת הרגולציה על שוק העבודה ב"מדינות עניות", לרבות ביטול הדרישה לשכר מינימום, מתן אפשרות למעסיקים לפטר עובדים ללא סיבה, וביטול חוקים המגבילים חוזי העסקה פוגעניים. בטיוטת הדו"ח, אשר פורסמה השבוע, טמונה קריאה לממשלות לבצע שינויים דחופים במדיניות עם פרסום הנוסח הסופי של הדו"ח, בסתיו הקרוב, על רקע חששות של הבנק מעלייתן של האינטליגנציה מלאכותית והאוטומציה.

לדברי מחברי הדו"ח, השינויים המוצעים יהפכו את העובדים לאטרקטיביים יותר מבחינת עלויות, במאבק מול המכונות והאוטומציה שמאיימים להחליפם. "שכר מינימום גבוה, מגבלות מיותרות על גיוס ופיטורים, תבניות מגבילות של חוזים, יהפכו כולם את העובדים ליקרים יותר מול הטכנולוגיה", כך נכתב בדו"ח.

לרבים מאיתנו, השינויים המוצעים בדו"ח נשמעים מקוממים מאוד וחריגים, אך קולות דומים נשמעו גם בישראל בהתייחס לאוכלוסיית עובדים ספציפית. לפני שבועיים הציע ראש המועצה הלאומית לכלכלה, אבי שמחון, לבטל את חובת תשלום שכר המינימום והזכויות הסוציאליות לעובדים הזרים במדינה.

שמחון טען כי רעיון שכר מינימום נועד לספק הגנה לעובדים החלשים בחברה, אך מכיוון שאזרחים של מדינות זרות חלשות יותר מישראל "יסכימו לבוא עבור שליש מהשכר שהם מקבלים כיום" – אין צורך להחיל אותו עליהם. במשרד ראש הממשלה, שהמועצה הלאומית לכלכלה נמצאת תחת סמכותו, אמרו כי זו דעתו האישית של שמחון, והיא אינה משקפת בהכרח את זו של ראש הממשלה בנימין נתניהו.

פיטר בקויס, נציג קונפדרציית איגודי העובדים הבינלאומית בוושינגטון, אמר ל"גארדיאן" בתגובה לדו"ח הבנק העולמי כי "הדו"ח מתעלם כמעט לחלוטין מזכויות העובדים, מהכוח הבלתי יחסי בשוק העבודה ומתופעות כמו ירידת חלקו של שוק התעסוקה מתוך ההכנסה הלאומית". לדבריו, ההצעות של הדו"ח פוגעניות ולא תואמות לאג'נדה של "שיתוף בצמיחה" המקודמת על ידי נשיא הבנק העולמי, ג'ים יונג קים.

אוון טודור, ראש תחום היחסים הבינלאומיים של ועדת איגודי העובדים הבינלאומית, אמר ל-"Business Insider" כי ההצעות של הבנק עשויות להוביל ל"סבל שיוויוני לכולם". לדבריו של טודור, נראה שהארגון מנותק מהאנשים העובדים ומהמציאות, והוא הוסיף כי "מוזר שהבנק העולמי עושה את זה עכשיו. העולם צריך העלאה בשכר, ושלילת הזכויות של העובדים היא לא הדרך לעשות זאת".

בבנק העולמי מסרו לגארדיאן: "הדו"ח מציג מגוון של רעיונות על האופן בו ממשלות יכולות ליצור את התנאים בהם העובדים יהנו מהשינויים בטכנולוגיה, בדמוגרפיה, בעיור ובגורמים אחרים. בכדי לטפל בעוני ולעודד צמיחה, חיוני כי נשקול מספר יוזמות חדשות. זאת כדי שנוכל לעמוד מול השיבושים שיתרחשו באופן ודאי, כתוצאה משינויים מבניים אלו. אנחנו מעודדים ומצפים להערות ודיון עובדתי על נושא חשוב זה".