"אני עשוי להיות שם" אמר הנשיא במסיבת עיתונאים. טראמפ סיפר כי הצעה שהונחה על שלוחנו עלתה מיליארד דולר, אך השגריר פרידמן "שהוא עורך דין מצוין" הגיע עם תכנית שתעלה 150 אלף דולר בלבד!, אבל החלטתי להקצות 400 אלף כדי שזה יהיה יפהפה

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר אמש כי ייתכן שיגיע בחודש הבא לטקס פתיחת שגרירות ארה"ב בירושלים ב-14 במאי. "אני עשוי להיות שם", אמר טראמפ במסיבת עיתונאים משותפת עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, המבקרת בוושינגטון.

טראמפ גם שיתף את נוכחים בתהליך קבלת ההחלטות. "הם הגיעו אלי עם הצעה של מיליארד דולר לשגרירות בירושלים, והניירות, מייק פנס (סגן הנשיא) יכול לספר לכם, הניירות כבר הונחו בפניי, עם בקשה לחתום על יותר ממיליארד דולר עבור בניית השגרירות, והייתי כבר באמצע החתימה, ואז שמתי לב לסכום ולא הגעתי למילה 'טראמפ', כבר חתמתי 'דונלד' אבל לא הגעתי למילה 'טראמפ'."

טראמפ ממשיך לספר וחולק שבחים לעורך דינו לשעבר שמכהן כשגריר בישראל "אמרתי, על מה אתם מדברים?!, התקשרתי לשגריר שלי, שהוא עורך דין מצוין, רוב האנשים בעולם העסקים מכירים אותו, דוויד פרידמן, הוא השגריר בישראל, הוא אוהב את ישראל, הוא אוהב את המדינה שלנו (ארצות הברית), ואוהב גם את ישראל, שאלתי אותו 'איך מיליארד דולר? והוא ענה לי שהוא יכול לבנות ב-150 אלף דולר!"

"יש לנו אתה המבנה" ממשיך טראמפ לספר על השיחה שלו עם פרידמן "יש לנו את האתר, אנחנו נמצאים כבר בתוכו (הקונסוליה בירושלים) אני יכול לקחת פינה במבנה ובעבור 150 אלף דולר אנחנו יכולים לשפץ אותו לעשות אותו יפה ולפתוח את השגרירות, במקום לחכות 10 שנים – לפתוח את השגרירות תוך שלושה חודשים. וזה מה שעשינו".

"אבל אמרתי לו, דוויד, בוא לא נרד מתכנית של מיליארד ל150 אלף דולר, בוא נרד ל300-400 אלף כדי שזה יהיה באמת יפה וזה הולך להיות יפהפה. זה יהיה מבנה זמני אבל יכול לשמש גם להרבה שנים".

לטקס חנוכת השגרירות בחודש הבא צפויים להגיע שר האוצר האמריקאי, סטיב מנוצ'ין, בתו של טראמפ, איוונקה, ובעלה ג'ארד קושנר. שניהם משמשים כיועצים בכירים לנשיא. למשלחת שתגיע לטקס ב-14 במאי צפויים להצטרף גם חברי קונגרס וסנאטורים אמריקאים. אם טראמפ יצטרף אליהם, זה יהיה ביקורו השני בישראל מאז כניסתו לתפקיד.

גורמים בישראל אומרים שהכרזתו של טראמפ כי הוא עדיין שוקל להגיע בעצמו לירושלים לפתיחת השגרירות ב-14 במאי היתה הפתעה גמורה שמחכים לראות אם תתממש. בכל מקרה, אומרים הגורמים, במסמכי המוזמנים שסוכמו עם האמריקנים שמו של הנשיא אינו מופיע.

בCNN פורסם בסוף השבוע כי ג'ארד קושנר אכן צפוי להגיע לפתיחת השגרירות האמריקאית בירושלים בחודש הבא, כפי שדווח במהלך השבוע בכלי התקשורת בישראל.

בתוך כך הערב פורסם ב'חדשות 2' כי גורם מדיני בכיר מעריך שהאמריקנים יפרסמו את תכנית השלום שלהם אחרי פתיחת השגרירות החדשה בירושלים, תכנית שתכלול פיצוי לפלסטינים. התכנית, כך אומר הגורם, אמורה לכלול גם פיצוי לפלסטינים בניסיון להחזיר אותם לתמונה.