מזכיר המדינה הטרי של ארצות הברית, מייק פומפאו, יגיע מחר לביקור בזק בישראל וייפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. רק ביום חמישי האחרון אישר הסנאט בארצות הברית את מינויו, לאחר שהנשיא החליט להדיח את רקס טילרסון מהתפקיד

מזכיר המדינה האמריקני החדש, מייק פומפאו, נחת בריאד בירת סעודיה, היעד הראשון שלו לאחר כניסתו לתפקיד. בקבלת הפנים בשדה התעופה נכח שר החוץ הסעודי, עאדל אל-ג'ובייר.

מחר יגיע פומפאו לישראל וייפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו בלשכתו בירושלים. השניים ידונו, בין היתר, באולטימטום של נשיא ארה״ב דונלד טראמפ לביטול הסכם הגרעין עם איראן. בפגישה צפויות לעלות גם סוגיות אזוריות נוספות, בהן מאמצי ההתבססות האיראנית בסוריה ובלבנון.

נתניהו מייחס חשיבות רבה לכך שפומפאו בחר את ישראל כיעד לביקורו הראשון כשר חוץ. פומפאו, שכיהן כראש ה-CIA, נחשב לתומך מרכזי של מדיניות ממשלת נתניהו ומחזיק בעמדות ניציות במיוחד בנושא האיראני. לפני תפקידו ב-CIA כיהן במשך שש שנים כחבר קונגרס מטעם מדינת קנזס.

ביום חמישי האחרון אישר הסנאט בארצות הברית את מינויו, לתפקיד שר החוץ. כזכור בחודש שעבר החליט נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, להדיח את שר החוץ רקס טילרסון מתפקידו ולהחליפו בפומפאו, הנחשב לפרו-ישראלי ולמתנגד חריף להסכם הגרעין עם איראן.

בתוך כך, הבית הלבן פרסם את תמונת הפגישה של פומפאו (עוד בפקידו כרא ה-CIA) בפגישתו לפני כמה שבועות עם מנהיג צפון קוריאה קים גון און.

צילום: הבית הלבן

מזכיר מדינה חדש לארצות הברית: הסנאט אישר מינויו של מייק פומפאו

טראמפלנד: טילרסון פוטר, פומפאו מזכיר מדינה, הספל ראש הCIA • סקירה