נתניהו נפגש עם מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו ובירך אותו לרגל כניסתו לתפקיד: "אנחנו גאים מאוד בעובדה שזהו ביקורך הראשון כמזכיר המדינה". פומפאו, השיב לנתניהו: "אתם שותפים חשובים מאין כמותכם ושמור לכם גם מקום מיוחד בלבי"

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש היום בקריה בתל אביב עם מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו המקיים בשעות עלה ביקור בזק בישראל כחלק ממסעו המדיני הראשון לאחר מינויו לתפקיד ביום חמישי האחרון.

לפני כניסתם לפגישה, בירך ראש הממשלה את מזכיר המדינה לרגל כניסתו לתפקיד. "אנחנו גאים מאוד בעובדה שזהו ביקורך הראשון כמזכיר המדינה", אמר נתניהו לפומפאו, וזה השיב: "אתם שותפים חשובים מאין כמותכם ושמור לכם גם מקום מיוחד בלבי". פומפאו אמר לנתניהו בעניין האיראני כי "לישראל יש הזכות להגן על עצמה".

צפו: מטוסו של מזכיר המדינה האמריקני נוחת בישראל. צילום: שגרירות ארצות הברית בישראל.

במסיבת עיתונאים משותפת, לאחר הפגישה, בירך נתניהו את פומפאו והודה לו על שהגיע לביקור. "נפלא לקבל אותך כאן. זה ביקורך הראשון כאן", אמר. "זה משמעותי שבחרת להגיע ישראל בנסיעה הראשונה, זה סמלי לידידותנו העמוקה שרק מתחזקת. אנחנו מכירים מזה זמן רב אתה חבר אמת של ישראל והעם היהודי ואני מצפה לעבוד איתך בתפקידך החדש".

"היו לנו שיחות פרודוקטיביות ויש לנו אינטרסים משותפים", המשיך נתיהו. "אני מודה שוב לנשיא טראמפ על העברת השגרירות ואנחנו מצפים לחגוג עם המשלחת האמריקאית הגדולה שתגיע. מאז שהנשיא החליט יש עוד מדינות שהחליטו להעביר את השגרירות וזה אומר משהו על ההנהגה האמריקאית".

לאחר מכן עבר נתניהו לדבר על איראן: "הסכנה הכי גדולה היא שאיפת איראן להשיג נשק גרעיני. הייתה לנו שיחה מועילה בנושא הזה אני מעריך את עמדתכם בנוגע לעצירת התוקפנות האיראנית. אנשים חשבו התוקפנות של איראן תתמתן כתוצאה מההסכם, אבל זה לא קרה. חייבים לעצור את איראן ואת תוקפנותה, ואנחנו מחויבים לעצור אותה ביחד".

מזכיר המדינה התייחס בדבריו להסכם הגרעין עם איראן. "אנו מודאגים משאיפתה של איראן לשלוט במזרח התיכון", אמר שר החוץ. "הנשיא היה ברור: אנחנו רוצים לתקן את הסכם הגרעין עם איראן. אם לא נצליח לתקן אותו – נפרוש ממנו". עוד אמר: "אנחנו דואגים מאוד מהסלמה באיומים של איראן שאיפותיה לשלוט במזרח התיכון. ארה"ב יחד עם ישראל במאבק הזה ואנחנו תומכים בזכותה של ישראל להגן על עצמה".

בהמשך דיבר פומפאו על העברת השגרירות לירושלים ועל יחסי ישראל-הפלסטינים. "אנחנו מאוד גאים לפתוח את השגרירות, הרבה לפני לוח הזמנים המקורי", אמר. "על ידי הכרה בירושלים כבירת ישראל אנחנו מכירים במציאות. הגבולות של הריבונות בירושלים נותרו למשא ומתן בין הצדדים ואנחנו נותרים מחויבים לשלום בין ישראל והפלסטינים".

פומפאו בא לישראל במסגרת סיור שהוא עורך בימים אלה במזרח התיכון. קודם לכן היום התארח פומפאו בסעודיה, ושם אמר: "איראן מתנהגת רע יותר מאז החתימה על הסכם הגרעין. הסכם הגרעין במצבו הנוכחי אינו מספיק כדי לרסן את איראן". אחרי ביקורו בישראל יבקר פומפאו בירדן, עוד בעלת ברית חשובה של וושינגטון במזרח התיכון.

צילום: מזכירות המדינה האמריקנית

הבוקר, בפתח ישיבת הממשלה, התייחס נתניהו לפגישה הצפויה ואמר "אני חושב שיש חשיבות לכך שהוא בא לישראל במסגרת הביקור הראשון שלו כמזכיר המדינה, מחוץ לארצות הברית. אני אדון איתו בהתפתחויות באזור, בתוקפנות האיראנית הגוברת וכמובן בהסכם הגרעין עם איראן, שלגביו עומדת להיות החלטה בקרוב".

בהמשך אמר ראש הממשלה כי היחסים עם ארה"ב חזקים מתמיד. "בהזדמנות הזו אני מבקש להודות שוב לנשיא טראמפ על ההחלטה להעביר את השגרירות האמריקנית לירושלים, דבר שיתרחש בעוד ימים אחדים. בזמנו אמרתי שיהיו מדינות נוספות שיצטרפו למהלך הזה ואני יכול לומר לכם שהדברים הללו אכן מתרחשים".

צפו: דברי ראש הממשלה הבוקר בישיבת הממשלה

//www.jdn.co.il/breakingnews/987007

צילום: חיים צח לע"מ

צילום: חיים צח לע"מ

צילום: חיים צח לע"מ

צילום: חיים צח לע"מ