צילום: פלאש 90

רה"מ חשף עשרות אלפי קבצים איראניים המוכיחים הפרה בוטה של ההסכם

בהצהרה חשף רה"מ כי ישראל השיגה חצי טון חומר מודיעיני שמכיל 55 אלף עמודים מתוכנית הגרעין הסודית של איראן שנקראה פרויקט עמאד. "איראן התחייבה שאין פרויקט כזה – ושיקרה"

ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר הערב (שני) הצהרה בקריה בתל אביב בה חשף פרטים דרמטיים על תכנית הגרעין האיראנית. "הערב נראה לכם משהו שהעולם לא ראה מעולם, הערב אנחנו נגלה הוכחות חד-משמעיות מהגרעין שאיראן הסתירה מהקהילה הבינלאומית בארכיון האטומי הסודי שלה. אנחנו נראה לכם את התיקים הסודיים שלהם. המנהיגים מכחישים שהם רוצים נשק גרעיני. איראן שיקרה ובגדול", פתח נתניהו.

בנאום חשף נתניהו 55 אלף מסמכים ותמונות שסוכני מוסד השיגו. נתניהו הציג תמונה של מבנה ובה, לדבריו, "הם החביאו את הארכיון האטומי. מעט איראנים ידעו איפה זה, ומעט מאוד ישראלים. מבחוץ זה היה מתחם תמים. זה נראה כמו מחסן הרוס אבל מבפנים הוא הכיל את הארכיון הגרעיני של איראן בכספות עצומות. לפני כמה שבועות, בהישג מודיעני נדיר, ישראל השיגה חצי טון חומר מהמודיעין בכספות האלה והנה מה שיש לנו: 55 אלף עמודים, ועוד 55 אלף קבצים על 183 דיסקים. כל מה שתראו זה העתק מדויק של החומר האיראני".

"הנה מה שהיה בתיקים: מסמכים מפלילים, מצגות מפלילות, תכניות מפלילות, תמונות, קליפים ועוד. חלקנו את המידע הזה עם ארה"ב והיא יכולה לאמת את האמינות. ונחלוק את זה עם הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית".

"ידענו שנים שלאיראן יש תכנית גרעין סודית – פרויקט עמאד. עכשיו אנחנו יכולים להוכיח את פרויקט עמאד, שאיראן מסתירה את תכני הפרויקט כדי לפתח נשק גרעיני מתי שתוכל. זאת מצגת מקורית מהקבצים והנה המשימה: לעצב לייצר ולבדוק חמישה ראשי נפץ עם 10 קילוטון TNT על טיל. לא צריך לקרוא פרסית כדי לקרוא TNT. זה כמו חמש פצצות הירושימה על טילים בליסטיים|.

"זה גיליון מקורי איראני של פרויקט עמאד. לפרויקט עמאד היו את חמשת המרכיבים לתוכנית גרעין. הראשון הוא תכנון נשק גרעיני. זה שרטוט מקורי איראני של הנשק. לא צריך לדעת פרסית כדי להבין – U235".

נתניהו הציג את מה שלטענתו היא סימולציה של חיבור כל הרכיבים: "פיתוח ליבות אטומיות, הליך היציקה, יציקת הליבה, המתקן הסודי התת-קרקעי. והנה סימולציה של פיצוץ גרעיני. הרכיב הרביעי הוא הכנת בדיקות (נתניהו הציג מפה של חמישה אתרים פוטנציאלים לבדיקות נשק גרעיני במזרח איראן, ש"ח). הרכיב החמישי הוא שילוב ראשי נפץ גרעינים על טילים (הציג הוספת נשק גרעיני לטיל שיהאב 3)".

"אין לי צורך להזכיר לכם שאיראן כל הזמן מאריכה את טווח הטילים הבליסטיים שלהם. הם החלו ב1,000 ק"מ ועכשיו 2,000 ק"מ בערך. הם מגיעים לריאד, תל אביב, מוסקבה. אבל הם עובדים על טווחים הרבה יותר ארוכים כדי לשאת נשק גרעיני".

"הקבצים האלה מוכיחים ללא ספק שאיראן משקרת שמעולם לא הייתה לה תוכנית לנשק גרעיני. התיקים מוכיחים את זה, אבל הנה מה שקורה הלאה: איראן ניצבה בפני לחץ גובר ב-2003 אחרי מלחמת המפרץ. אז היא הייתה צריכה לעצור את פרויקט עמאד אבל היא לא עשתה זאת. היא עשתה שני דברים: לשמר את היכולות הגרעיניות שלה והשנייה לפתח אותן. העבודה חולקה לשני חלקים: סמוי וגלוי. חלק מרכזי בתכנית היה ליצור ארגונים חדשים שימשיכו את העבודה. אז הארכיון הזה אומר בבירור שאיראן תכננה בדרגים הבכירים ביותר להמשיך בעבודה על נשק גרעיני".

שר החוץ האירני מוחמד זריף תקף הערבאת ראש הממשלה. "הילד שצעק זאב עושה זאת שוב", כתב זריף בחשבון הטוויטר שלו. "הוא לא נרתע אחרי מופע הקריקטורה באו"ם. אתה יכול לשטות רק בחלק מהאנשים כל כך הרבה פעמים"

דובר ראה״מ לתקשורת הזרה, דיוויד קיז, ענה לזריף וכתב ״היצמד לשידור החי בעוד עשר דקות…״

הקבינט המדיני-ביטחוני התכנס היום לישיבה דחופה בקריה בתל אביב. בהזמנה נכתב כי מדובר בעדכון בנוגע להסכם הגרעין עם אירן. לדברי אחד משרי הקבינט, ייתכן שהעדכון נוגע להתקדמות אירופאית-אמריקנית בכל הנוגע להסכם הגרעין.

היועץ לביטחון לאומי, מאיר בן שבת, קיים בשעות האחרונות שיחות טלפון עם עמיתיו בבריטניה, צרפת וגרמניה כדי לעדכן אותם על המידע המודיעיני החדש בנושא הגרעין האיראני.

5 תגובות

למה זה לא מתעדכן בצורה רציפה וברורה

תעלו את הנאום

באמת השאלה היא האם למדינות אחרות אכפת מזה, או שביבי דיבר אלינו בלבד.

מה עם הסרטה?

הבג"ץ יחייב את נתניהו להצהיר שדבריו היו הטעיה ושקר!
זא כהענות לתביעה של בצלם ורבנים למען.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *