מליאת הכנסת אישרה הצעת החוק שמעבירה מהממשלה לידי הקבינט את הסמכות להכריז על יציאה למלחמה או למבצע צבאי. בנסיבות קיצוניות יהיו רשאים ראש הממשלה ושר הביטחון ללא נוכחות מלאה של חברי הקבינט. "החוק מצלם את המצב הקיים ממילא"

מליאת הכנסת אישרה הערב (ב') את הצעת החוק שמעבירה מהממשלה לידי הקבינט את הסמכות להכריז על יציאה למלחמה או למבצע צבאי. מדובר בהצעה שמהווה תיקון לחוק יסוד: הממשלה, שיאפשר לראש הממשלה להסתפק באישור קבינט בלבד גם בלי נוכחות מלאה של חבריו.

62 חברי כנסת הצביעו בעד החוק מול 41 מתנגדים. במסגרת ההצעה שיזמה שרת המשפטים איילת שקד ויו"ר ועדת חוץ וביטחון אבי דיכטר (הליכוד) נקבע גם כי בנסיבות קיצוניות ואם הדבר הכרחי מטעמי דחיפות שאינם מאפשר לכנס את המניין החוקי בקבינט, יהיו רשאים ראש הממשלה ושר הביטחון לקבל את ההחלטה במניין חוקי מצומצם יותר.

שקד אמרה לאחר אישור החוק: "החוק מצלם את המצב הקיים ממילא. בעידן הרשתות החברתיות ומהירות המדיה וסכנת ההדלפות, עלינו להתאים עצמנו לתפיסת הביטחון המדינית ביטחונית הנוכחית ולייעל את עבודת הממשלה והקבינט ככל הניתן. זאת מטרת הצעת החוק והיא מתאימה את החקיקה למציאות הקיימת כבר שנים".

בדברי ההסבר נכתב: "בחודש יוני 2016 מינה ראש הממשלה ועדה לעניין עבודת הקבינט המדיני-ביטחוני (הקבינט), בראשותו של האלוף במיל' יעקב עמידרור. הוועדה התבקשה לגבש המלצות בנוגע להכשרת שרי קבינט חדשים, מידע לשרי הקבינט, הכנת השרים לישיבות הקבינט ודרכי פעילות הקבינט. המלצות הוועדה הוגשו לראש הממשלה בחודש דצמבר 2016 . דו"ח הוועדה כלל שורת המלצות שנועדו לשפר את תהליכי קבלת ההחלטות על-ידי הקבינט בסוגיות הביטחון הלאומי ויחסי החוץ של מדינת ישראל, באמצעות מיסוד תהליכים והטמעת כלים לייעול פעילותו".

דיכטר הדגיש כי אין קשר ישיר בין ההצעה לבין המתיחות הביטחונית שנוצרה ביממה האחרונה, והסביר: "כשמסתכלים על המציאות בשנים האחרונות ולא חשוב אם צפונה או דרומה, אנחנו בונים את יכולת ההרתעה בצורה מושכלת. הצעת החוק הזו נועדה לתת מענה סגור וחלוט לגבי איך מדינה תקינה רוצה לעבוד על פי חוק. בלי גמישות אין יכולת אמיתית לתפקד".

חבר ועדת חוץ וביטחון, עפר שלח, אמר מוקדם יותר היום על אישור החוק בוועדה כי "אני תומך ברעיון של העברת האחריות להחלטה על מלחמה או פעולה צבאית משמעותית מהממשלה לקבינט הבטחוני. אבל בהחלטה שכזו, החשובה ביותר שיכול גוף שלטוני בישראל לקבל, קריטי שיהיה מספר מינימלי של חברי קבינט בדיון והצבעה. לכן העלינו, ח"כ עומר בר לב ואני, הצעה ברוח זו לדיון בוועדה שדנה בחוק. רוב מוחלט של חברי הועדה תמכו בה, ואף אמרו כך בדיון הרציני שהתנהל בה במשך ימים".

"אבל בלחצו של ראש הממשלה הצביעו חברי הקואליציה בניגוד לדעתם שלהם – בעניין הכי רציני שיש, בהחלטה שנוגעת לחיים של הנערים שאנחנו שולחים לקרב", המשיך ואמר, "הזלזול של נתניהו בכל מי שסביבו, ובכל מה שלמדנו מהמלחמות הרבות שלנו, גבר על הכרתם של חברי כנסת מנוסים וטובים. עכשיו החלטה כזו תוכל להתקבל עם שני אנשים בחדר. ומה יגידו חברי הקואליציה לעצמם אז? שראש הממשלה ביקש?"