המתיחות בגבול הצפון: במוסקבה משוכנעים כי התנגשות צבאית הין ישראל לאיראן היא בלתי נמנעת, ופועלים לצמצמה ככל הניתן. השר כחלון: "תמיד טוב לנקות את ההממ"ד". מומחה מסביר: ישראל מנצלת חלון זמן שבו איראן ממולכדת מכל הכיוונים

נמשכת המתיחות הגבוהה בגבול הצפון בעקבות התקיפות המיוחסות לישראל בסוריה: העיתון הלונדוני 'א-שרק אלאווסט' מדווח הבוקר כי במוסקבה משוכנעים שהתנגשות צבאית בין ישראל לטהרן היא בלתי נמנעת.

ע"פ הדיווח, גורמים בכירים בקרמלין פועלים בכל המישורים כדי לוודא שההתנגשות הזאת תצומצם ככל הניתן, ולא תגלוש מעבר להתגוששות צבאית נקודתית.

הטילים המאיימים הושמדו; ישראל נערכת לעימות ישיר מול איראן


"חברי הקבינט נחשפו לחומר על איראן בצהריים", סיפר הבוקר כחלון בהתייחסות למידע שהוצג אמש. "זה הישג מודעיני מהגדולים בתולדות ישראל. יש חומר מפליל על איראן שלא הוצג לציבור והאמריקאים קיבלו אותו. לדעתי ארצות הברית ואיראן ילכו להסכם גרעין חדש ומשופר. בנוסף, צריך להעיף את האיראנים מסוריה. אלו האינטרסים של ישראל בנושא".

שר האוצר, משה כחלון, אמר הבוקר בראיון לקשת כי "אין התראות למלחמה אבל יש מתח רב. אם תהיה התלקחות, היא תהיה בכמה חזיתות במקביל. תמיד טוב לנקות את הממ"ד או לפתוח את המקלט הציבורי. אנחנו צריכים להיות מוכנים תמיד". הוא הבהיר: "גם במחיר של מלחמה – לא נסכים שמולנו בסוריה תתפתח חיזבאללה נוספת"

הפרשן הצבאי עודד גרנות פרסם הבוקר ב'ישראל היום' טור שבו ניסה להסביר את הפינה הבעייתית אליה נקלעה טהרן. "על גודל המבוכה יעידו הסתירות בין הגורמים השונים לגבי תוצאות התקיפה. גורמי אופוזיציה סוריים דיווחו על 26 הרוגים, מהם 4 סורים וכל השאר – קצינים וחיילים איראנים. הסורים טענו שרק 8 מאנשיהם נהרגו ואילו איראן הרשמית מיהרה להתנער מדיווח מוקדם של סוכנות ידיעות איראנית והודיעה שאף איש צבא איראני לא נהרג בתקיפה. אין בהודעה האיראנית התייחסות לנפגעים מבין אנשי המיליציות הפרו־איראניות, ששהו באחד משני הבסיסים.

תיעוד: ההרס והחורבן בבסיסים שהופצצו הלילה בסוריה


יתרה מזאת, בעוד שאחרי ההתקפה בתחילת החודש, שבה נהרגו איראניים בשדה התעופה T-4, מיהרו הסורים ופטרוניהם הרוסים להטיל את האחריות על ישראל וטהרן אף נחפזה לאיים בתגובה, הפעם איש לא הזדרז. הרוסים שתקו. סוריה האשימה את "אויבי המשטר" ואיראן הסתפקה אמש באזהרה כללית מפיו של המנהיג הרוחני לאמור: "העידן של פגע וברח הסתיים. מי שפוגע גם ייפגע"".

הוא מוסיף: "ומה באשר לכיוון שממנו שוגרו טילי התקיפה? מקור סורי דיבר על טילים מדויקים, ששוגרו מבסיסים של ארצות הברית בצפון ירדן. מקור אחר דיבר על טילים ששוגרו ממטוסים גם מכיוונים אחרים. הייתכן שמי שתקף הצליח לחמוק כליל ממסכי המכ"ם של הרוסים והסורים?".

לדבריו, "אם האיראנים חושדים שישראל היא זו שתקפה, אין ספק שהתקיפה הזו רק מגבירה את הרצון בנקמה, אבל בה בעת מעצימה גם את הדילמה איך ומתי לתקוף. הפעלת חיזבאללה תקשה על הארגון בתוך הזירה הלבנונית הנכנסת לבחירות לפרלמנט בעוד שבוע. תקיפה מסוריה – קשה ובעייתית. שיגור טילים לישראל מתוך שטח איראן בעייתי עוד יותר בזמן שאיראן מנסה להתרחק מן הדימוי של "מדינה תוקפנית".

ובכלל, כלי התקשורת באיראן עסקו אתמול פחות בהתקפה בסוריה ויותר במסעו המזרח־תיכוני של מזכיר המדינה האמריקני, מייק פומפאו, שנועד לייצב "חזית סונית" נגד איראן בראשות סעודיה, המפרציות, ירדן ומצרים. כל זאת לקראת הכרזה אפשרית של טראמפ בעוד פחות משבועיים על פרישה מהסכם הגרעין. בתרחיש הזה, שמטריד מאוד את האיראנים, מוצג נשיא ארצות הברית כמי שדוחף את סעודיה להילחם באיראן, אבל נדחף בעצמו על ידי ישראל".

פיצוצים עזים ולהבות ענק: צפו בתיעוד של תקיפת הבסיסים בסוריה