צילום: פלאש 90

הנאום האנטישמי של אבו מאזן: "השואה נגרמה בגלל שיהודים עסקו בכספים"

מכחיש השואה מכה שוב: בנאום אותו הגדיר כ"שיעור בהיסטוריה" טען יו"ר הרשות הפלסטינית כי השואה היא תוצאה של "התנהגות חברתית" של יהודים. הנאום נישא בפני חברי הפרלמנט הפלסטינים, ואבו מאזן כינה אותו "שיעור בהיסטוריה"
 • הכנות אחרונות למופע 'חבורת תריג בין הזמנים 2'

  תוכן מקודם

 • ביתר: אברך בן 32 קיבל התקף לב ונפטר בבית החולים

  תוכן מקודם

 • "איבדנו בעל, אבא וסבא אהוב" משפחת פרוש מתאבלת

  תוכן מקודם

 • 12 יתומים זעקו השבוע ברוך דיין האמת וכעת הם זועקים אליך

  תוכן מקודם

יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, נשא אמש (שני) נאום בפני המועצה הלאומית הפלסטינית שהתכנסה ברמאללה. אבו מאזן התייחס בנאום לשורה של נושאים והעביר למשתתפים מה שהוא הגדיר כ"שיעור בהיסטוריה", במהלכו עלו בדבריו נימות אנטישמיות מובהקות.

לדברי אבו מאזן, היהודים באירופה היו חשופים לפוגרומים, אך אלו לא נגרמו בשל דתם ומוצאם אלא בשל "תפקידם החברתי", כמי שעסקו בבנקאות ובהלוואה בריבית. "סוגיית הקהילה היהודית שהייתה פזורה בכל מדינות אירופה – הם פנו נגד היהודים לא בשל דתם, כי אם בשל פעילותם החברתית הקשורה להלוואות בריבית, בבנקים וכו'", אמר אבו מאזן בנאומו.

בנאום לא היסס אבו מאזן גם לשקר ולהמציא בדיות היסטוריות כשהתייחס ליהודים במדינות ערב אמר "מדוע לא אירע ולו מקרה אחד של פעילות נגד יהודים? אתם תגידו שאני מגזים, אני קורא תיגר על כך שאירע מקרה אחד של פעילות נגד יהודים באורך 1400 שנה", אמירה שהיא שקר מוחלט וכידוע מאות אלפי יהודים נרצחו במדינות ערב במהלך השואה בשיתוף פעולה עם הצורר הנאצי ימ"ש.

אבו מאזן בנאומו ניסה להפחית בקשר שבין הציונות להתיישבות היהודית בארץ ישראל. לשם כך, הומצאה גם ההצעה שהגיש לכאורה אדולף היטלר ימ"ש ליהודי גרמניה: "בהצעה נכתב – כל יהודי שרוצה להגר לפלסטין, יקבל את הסכום הזה. הוא יקבל גם את כל נכסיו הניידים או הנייחים". אבו מאזן הוסיף: "ואם הוא אינו רוצה להגר לפלסטין, ייתנו לו כרטיס טיסה רק לבלגיה".

את נאומו האנטישמי הרווי בהכחשת שואה קינח אבו מאזן באמירה כי "על כן – מה הייתה מטרתו של היטלר? הוא רצה שהמדינה היהודית תהיה כפופה לו".

אבו מאזן חזר בנאום גם על טענתו לפיה ישראל הוקמה כ"מפעל קולוניאלי אירופאי", ואין לה שום קשר ליהדות.

עם זאת, אבו מאזן ניסה לקראת סיום הנאום לרכך את המסרים, "זה לא אומר שאנחנו צריכים לעקור את היהודים. אנחנו צריכים להתקיים איתם על בסיס של שתי מדינות לשני עמים". אך לא בטוח שאחרי שלל האמירות המומצאות, המגמתיות והאנטישמיות יש ל'ריכוך' הזה משמעות כלשהי.

כידוע בשנת 1982 פרסם אבו מאזן את עבודת הדוקטורט שלו, בה טען כי הפרסומים על מספר היהודים שנרצחו בשואה היו "מוגזמים", וטען כי מנהיגים ציוניים עבדו עם הנאצים.

סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי הגיבה לנאום: "אבו מאזן מכחיש השואה חושף בערבית את מה שהוא מסתיר באנגלית: שהוא ראש ההסתה נגד הקיום של מדינה יהודית בארץ ישראל. מי שממשיך לטעון שמדינת היהודים היא מפעל קולניאליסטי, מפיץ שנאה ופועל נגד שלום במזרח התיכון – וודאי לא יכול להיות שותף לשלום אלא רק גורם שמרחיק אותו".

ח"כ איציק שמולי על דברי אבו מאזן: "במקום לסלף את ההיסטוריה, מוטב שאבו מאזן ילמד אותה ולשם שינוי ינסה להשפיע עליה לטובה. חבל שחזר לשורשיו האנטישמיים בהתבטאות חמורה ופוגענית במיוחד שלא מסייעת לעמו במאומה. ניסיונו המכוער להסביר ולהצדיק את שואת אירופה בהתנהגותם החמדנית של היהודים היא ממש נוסח אנטישמי מעודכן, נבזי וארסי של הפרוטוקולים של זקני ציון, והשמטתו את הפוגרומים והפרעות שפגעו ביהודי מדינות ערב פשוט שטחית ושקרית. איננו מצפים מאבו מאזן לציונות אלא להגינות ואמירות מסוג זה רק מרחיקות את האפשרות העתידית לקרבה ולשלום בין העמים ומחלישות, לפני הכל, את אלה בשני הצדדים שמאמינים בשלום ומבקשים להגיע בעתיד להסדר מדיני".

השגריר פרידמן עונה לאבו מאזן: "אנטישמיות?"

כתבות קשורות

התרסקות המטוס באוקראינה: מיכאל שניצלער בשיר חדש ומרגש "א בריוו"
הישג לסמוטריץ': בעקבות מחאתו - חוק הפקרת החיילים ירד מסדר היום
משה קליין בסינגל חדש מתוך אלבום הבכורה: "מה טובו אוהליך"
באמצע ההצבעה בכנסת: בנט וגנץ קיבלו עדכון על הירי מלבנון • צפו
בתגובה לירי הרקטות: צה"ל ממשיך לירות לעבר לבנון; גנץ קיים הערכת מצב
סמוך לצומת סואן: צפו בתיעוד מזירת נפילת הרקטה ליד קריית שמונה
צה"ל מודיע: זוהו שלושה שיגורים מלבנון - שני רקטות נפלו בשטח ישראל
עימות חריג בבני ברק: החברא קדישא נגד הסכם העירייה על הקבורה באלעד
המבקר: האמון של יוצאי אתיופיה במשטרה נמוכה מאשר כלל האוכלוסייה
לאחר החלטת היועמ"ש: כתב אישום הוגש נגד זועבי על עבירות זיוף ומרמה
הפינה היומית: שתי דקות על כיבוד הורים עם הרב אהרן רוט • צפו
בנט: "המטרה לשמור על ישראל פתוחה - אבל אנחנו יודעים מתי ללחוץ על הברקס"

9 תגובות

 1. בדברר אחד הוא צודק ,אל לנו לכוח כי ראשי הציונות שיתפו פעולה עם הנאצים, עיינו בספר מקטוביץ עד ה' באייר,ובספר של הרב ווייסמנדל

 2. "אבו מאזן חזר בנאום גם על טענתו לפיה ישראל הוקמה כ"מפעל קולוניאלי אירופאי", ואין לה שום קשר ליהדות".
  וכי אין צדק בדבריו?

  הנה ציטוט לדוגמא מתוך הכתבה שהובאה באתר זה מעיתון יתד נאמן תחת הכותרת "ותכליתם לעקור יסודי הדת":
  היום, שבעים שנה לאחר יום הכרזת המדינה, נראים דבריו של מרן הגר"ח זצוק"ל – "ותכליתם… לעקור יסודי הדת" – רלוונטיים מאין כמותם. הרבה לא נותר מהחזון ההרציליאני האוטופי, אבל החלום 'להיות עם חופשי בארצנו', חופשי מתורה, חופשי ממצוות, חופשי מכל שעבוד לעבר ההיסטורי, חופשי מהקשר האלוקי לתורת הנצח, זהו עדיין יסוד השקפתם של נושאי הדגל הציוני האמיתי, זה שהונף בקונגרס בבזל, זה שאותו הובילו מנהיגי הציונות שהצליחו להערים ולהונות יהודים כשרים וטובים, כאילו ויש קשר בינם לבין יהדות של ממש.

  ואותו דבר במאמר יהדות התורה והמדינה פ"ג מאת הרב אוריאל צימר (שנתפרסם בשנים האחרונות בעידודו של הרב קנייבסקי):
  המטרה בה"א הידיעה אשר אותה הציבה הציונות לפניה היא זו שהוגדרה פעמים אין-ספורות ע"י הוגי דעותיה של הציונות מאז הורתה עד היום הזה. למן כתבי "אחד העם" ועד נאומי בן-גוריון יכולים אנו לשמוע הגדרת מטרה זו, בניסוחים שונים אולם התוכן נשאר שווה תמיד: לשנות את מהותו של כלל ישראל!

 3. ממש גילה את אמריקה… שמע פעם את השורש לשואה האיומה רק שזה נשמע ממנו הוא ממש אנטישמי….טוב לנו שהעולם יראו עם מי העסק כביכול וסופם כולם להיכלות …ומלכות השם יתברך בכל משלה

סגור לתגובות.

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן