מכחיש השואה מכה שוב: בנאום אותו הגדיר כ"שיעור בהיסטוריה" טען יו"ר הרשות הפלסטינית כי השואה היא תוצאה של "התנהגות חברתית" של יהודים. הנאום נישא בפני חברי הפרלמנט הפלסטינים, ואבו מאזן כינה אותו "שיעור בהיסטוריה"

יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, נשא אמש (שני) נאום בפני המועצה הלאומית הפלסטינית שהתכנסה ברמאללה. אבו מאזן התייחס בנאום לשורה של נושאים והעביר למשתתפים מה שהוא הגדיר כ"שיעור בהיסטוריה", במהלכו עלו בדבריו נימות אנטישמיות מובהקות.

לדברי אבו מאזן, היהודים באירופה היו חשופים לפוגרומים, אך אלו לא נגרמו בשל דתם ומוצאם אלא בשל "תפקידם החברתי", כמי שעסקו בבנקאות ובהלוואה בריבית. "סוגיית הקהילה היהודית שהייתה פזורה בכל מדינות אירופה – הם פנו נגד היהודים לא בשל דתם, כי אם בשל פעילותם החברתית הקשורה להלוואות בריבית, בבנקים וכו'", אמר אבו מאזן בנאומו.

בנאום לא היסס אבו מאזן גם לשקר ולהמציא בדיות היסטוריות כשהתייחס ליהודים במדינות ערב אמר "מדוע לא אירע ולו מקרה אחד של פעילות נגד יהודים? אתם תגידו שאני מגזים, אני קורא תיגר על כך שאירע מקרה אחד של פעילות נגד יהודים באורך 1400 שנה", אמירה שהיא שקר מוחלט וכידוע מאות אלפי יהודים נרצחו במדינות ערב במהלך השואה בשיתוף פעולה עם הצורר הנאצי ימ"ש.

אבו מאזן בנאומו ניסה להפחית בקשר שבין הציונות להתיישבות היהודית בארץ ישראל. לשם כך, הומצאה גם ההצעה שהגיש לכאורה אדולף היטלר ימ"ש ליהודי גרמניה: "בהצעה נכתב – כל יהודי שרוצה להגר לפלסטין, יקבל את הסכום הזה. הוא יקבל גם את כל נכסיו הניידים או הנייחים". אבו מאזן הוסיף: "ואם הוא אינו רוצה להגר לפלסטין, ייתנו לו כרטיס טיסה רק לבלגיה".

את נאומו האנטישמי הרווי בהכחשת שואה קינח אבו מאזן באמירה כי "על כן – מה הייתה מטרתו של היטלר? הוא רצה שהמדינה היהודית תהיה כפופה לו".

אבו מאזן חזר בנאום גם על טענתו לפיה ישראל הוקמה כ"מפעל קולוניאלי אירופאי", ואין לה שום קשר ליהדות.

עם זאת, אבו מאזן ניסה לקראת סיום הנאום לרכך את המסרים, "זה לא אומר שאנחנו צריכים לעקור את היהודים. אנחנו צריכים להתקיים איתם על בסיס של שתי מדינות לשני עמים". אך לא בטוח שאחרי שלל האמירות המומצאות, המגמתיות והאנטישמיות יש ל'ריכוך' הזה משמעות כלשהי.

כידוע בשנת 1982 פרסם אבו מאזן את עבודת הדוקטורט שלו, בה טען כי הפרסומים על מספר היהודים שנרצחו בשואה היו "מוגזמים", וטען כי מנהיגים ציוניים עבדו עם הנאצים.

סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי הגיבה לנאום: "אבו מאזן מכחיש השואה חושף בערבית את מה שהוא מסתיר באנגלית: שהוא ראש ההסתה נגד הקיום של מדינה יהודית בארץ ישראל. מי שממשיך לטעון שמדינת היהודים היא מפעל קולניאליסטי, מפיץ שנאה ופועל נגד שלום במזרח התיכון – וודאי לא יכול להיות שותף לשלום אלא רק גורם שמרחיק אותו".

ח"כ איציק שמולי על דברי אבו מאזן: "במקום לסלף את ההיסטוריה, מוטב שאבו מאזן ילמד אותה ולשם שינוי ינסה להשפיע עליה לטובה. חבל שחזר לשורשיו האנטישמיים בהתבטאות חמורה ופוגענית במיוחד שלא מסייעת לעמו במאומה. ניסיונו המכוער להסביר ולהצדיק את שואת אירופה בהתנהגותם החמדנית של היהודים היא ממש נוסח אנטישמי מעודכן, נבזי וארסי של הפרוטוקולים של זקני ציון, והשמטתו את הפוגרומים והפרעות שפגעו ביהודי מדינות ערב פשוט שטחית ושקרית. איננו מצפים מאבו מאזן לציונות אלא להגינות ואמירות מסוג זה רק מרחיקות את האפשרות העתידית לקרבה ולשלום בין העמים ומחלישות, לפני הכל, את אלה בשני הצדדים שמאמינים בשלום ומבקשים להגיע בעתיד להסדר מדיני".

השגריר פרידמן עונה לאבו מאזן: "אנטישמיות?"