ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ איתן כבל, אישרה היום את צו התקשורת העוסק בתיקונים ושינויים בסמכויות משרד התקשורת לבצע אכיפה נגד חברות התקשורת באמצעות הטלת עיצומים כספיים. במהלך הדיון בוועדה נחשפו נתוני הגניבות

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ איתן כבל, אישרה היום את צו התקשורת העוסק בתיקונים ושינויים בסמכויות משרד התקשורת לבצע אכיפה נגד חברות התקשורת באמצעות הטלת עיצומים כספיים. כבר בפתח הישיבה דרש היו"ר כבל מנציגי משרד התקשורת למנוע כל אפשרות שהפרות החוק ישתלמו לחברות התקשורת מבחינה כלכלית. "נדרשת טלטלה גדולה מאוד בכל הנוגע למערכת היחסים בין חברות התקשורת לצרכנים", אמר.

סמנכ"ל הפיקוח של המשרד, איתן כסיף, אמר כי הצורך בתיקונים נבע מהמציאות איתה מתמודד משרד התקשורת בשטח. לדבריו, לעיתים ישנן הפרות שלא נקבע להן עיצום כספי ולכן לא ניתן לבצע אכיפה. "אחת הבעיות שעלו נגעה לטיפול בטלפונים סלולריים גנובים, כמו במקרה של לקוחה שגנבו לה את המכשיר והתקשרו באמצעותו לאריתריאה, ואי אפשר היה להטיל עיצום כספי על חברת התקשורת שלא חסמה את הקו", אמר.

הוא הוסיף כי מדי שנה נגנבים בישראל כ-50 אלף מכשירים סלולריים, בחלק מהמקרים גם בהפעלת אלימות. "כשזה קורה אז מי שנפל קורבן לגניבה נסער ולא חושב שצריך לחסום את הברזל של המכשיר, כדי למנוע שימוש בו. כיום החברות חייבות לחסום את המכשיר, כברירת מחדל, ברגע שהן מקבלות הודעה על גניבה, וכן להודיע ללקוח על אפשרות לחסום את השיחות היוצאות – אולם חברה שלא עושה זאת לא ניתן היה להטיל עליה עיצום עד היום", אמר. הוא הוסיף כי לאחר אישור התיקון ניתן יהיה להטיל במקרה כזה עיצום של עד 11 מיליון שקל.

ח"כ עבד אל חכים חאג' יחיא אמר כי ישנן תופעות נוספות שצריך לטפל בהן, כמו גביית דמי מעבר לחבילה חדשה וגביית סכומים נוספים שלא לצורך. באשר לגניבות המכשירים הציע ח"כ חאג' יחיא לנסות לשתף פעולת עם חברות תקשורת פלסטיניות, על מנת לאתר מכשירים.

סמנכ"ל המועצה לצרכנות, עו"ד ערן וולף, התייחס גם הוא לנושא ואמר כי כ-22% מהתלונות שהתקבלו במועצה בשנה שעברה עסקו בחברות התקשורת. לדבריו, מדובר בכ-5,500 תלונות וכי נושא התקשורת הוא המוביל בתלונות צרכנים. לנוכח זאת קרא וולף להגביר ולהדק את הפיקוח של משרד התקשורת על החברות.

סמנכ"ל הפיקוח כסיף עדכן עוד כי מאז 2012, אז נכנסה לתוקף האפשרות להטיל עיצומים כספיים על חברות התקשורת, הוטלו עיצומים בסכום כולל של 28 מיליון שקלים, כאשר 64% מתוכם הוטלו על חברת בזק. היו"ר כבל אמר בסיכום הדיון כי כששומעים על הסכומים האלה לעיתים ניתן להניח שמדובר בהמון כסף, אבל למעשה שהעיצומים מוטלים על חברות שההכנסות שלהן נאמדות במיליארדים יש חשש שהפרת החוק תשתלם. הוא שב והבהיר כי אין בכוונת הוועדה לאפשר את המצב של הפרה משתלמת ודרש ממשרד התקשורת לפעול בעניין. כאמור, במהלך הדיון אישרו היו"ר כבל וח"כ חאג' יחיא את הצו.