נמשכת הדריכות במערכת הביטחון מחשש לתגובה איראנית ובישראל נערכים לאפשרות של חדירת מחבלים לצפון ישראל. בעקבות המצב הביטחוני קיצר ראש הממשלה את ביקורו בקפריסין. מפקד צבא איראן: "לא נמשיך לשתוק"

ברקע המתיחות הביטחונית בצפון, וההיערכות לתגובה איראנית לתקיפות האחרונות בסוריה, שלח הערב (יום ב') ראש הממשלה בנימין נתניהו אזהרה מרומזת לטהרן. בעצרת בלטרון לציון 70 שנה להקמת צה"ל אמר נתניהו: "אגרוף הפלדה שלנו קפוץ ודרוך. מי שיפגע בנו אנו נפגע בו, יידעו אויבים המאיימים עלינו בהשמדה שהם ייתקלו בקיר ברזל והם שמים עצמם בסכנה גדולה".

שר הביטחון אביגדור ליברמן אמר כי "אנחנו עם שוחר שלום אבל נחוש ונחרץ, אנחנו למדנו לא לזלזל באף איום ולא נוותר לאף אחד". נשיא המדינה ראובן ריבלין אמר כי "מי שמנסה להכות אותנו בכוח יוכרע בכוח. אנו עומדים בפני ניסיונות אירנים ישירים לפגוע בישראל".

מפקד צבא איראן מוחמד בגרי שיגר היום (שני) איום מרומז אל ישראל ואמר כי "אם האויב מבצע מעשים תוקפניים נגד האינטרסים שלנו, נגיב כראוי ובזמן המתאים". עוד אמר בגרי כי "העובדה שאיראן לא מגיבה לתוקפנות ברגע זה, לא מרמזת על כך שבכוונתם לשתוק על המעשים".

מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה אמר הערב בנאום טלוויזיוני שבו חגג את ההישג בבחירות בלבנון: "אני עוקב אחרי דברי ההנהגה הישראלית, שומע את האיומים שלה, ורואה את מה שקורה עם איראן ואת הדבר הגדול שקורה בעזה. אין לדעת לאן זה יתפתח ואין לנו זמן לבזבז".

הערב דווח ב'חדשות 2' כי ישראל נערכת גם לחדירה לשטחה – לבסיסים או יישובים. צה"ל נמצא בהיערכות שיא לתגובה אירנית בגבול הצפון וניסיונות חדירה לבסיסים ויישובים – מתוך הערכה שאירן תגיב באמצעים העומדים לרשותה על הפגיעה באנשי משמרות המהפכה במהלך התקיפה בשדה התעופה T4 ב-9 באפריל.

מדובר בהיערכות שיא בעיקר בגזרה הצפונית נוכח האפשרות שאירן תגיב כבר בימים הקרובים: בצה"ל נוקטים בשורה של פעולות באוויר וביבשה נוכח האפשרות שהתגובה האירנית תלווה בניסיון חדירה מהאוויר או מהקרקע כדי להגיע ליישובים או בסיסים במרחב הצפוני. המטרה בישראל: לצמצם ולמזער נזק במקרה של חדירה, שעשויה לגרור את ישראל לתגובה חריפה: בצמרת צה"ל לא מעוניים בהסלמה או הידרדרות.

ההוראה של פיקוד העורף בשלב זה לתושבים בצפון היא לשמור על שגרה מוחלטת, כי אם תהיה פגיעה היא תהיה נגד מטרות צבאיות. המסר המרגיע לא משפיע על התושבים: המתיחות הפכה לשיחת היום בצפון וכולם בודקים איפה יש מיגון והעיריות מבקשות לבדוק האם המרחב המוגן בבית מוכן. בינתיים המרחבים המוגנים הציבוריים לא נפתחו מחשש שפתיחה של המרחבים תגרום לפניקה ובינתיים הצבא מבצע תרגילים באזור.

בתוך כך, ראש הממשלה נתניהו החליט לקצר את ביקורו בקפריסין מחר ולא לטוס ישירות משם לרוסיה, בין היתר בגלל המתיחות הביטחונית ובגלל ביטול ארוחת ערב עם נשיא קפריסין בגלל מות אמו של הנשיא. נתניהו ישוב לפיכך מחר וביום רביעי יטוס שוב למוסקבה במטוס מנהלים ויחזור בלילה. בסביבתו הסבירו כי מרגע שבוטלה ארוחת הערב לא הייתה סיבה שיישאר בקפריסין משעה 15:00 ושעדיף לשוב לארץ בשל המצב הביטחוני.