למרות ההודעות המרגיעות של פיקוד העורף, פורום 'קו העימות' יתכנס ביום ראשון לישיבה דחופה כדי להיערך לתרחישי הידרדרות שונים • נשיא איראן נערך לפרישת טראמפ מהסכם הגרעין • וגם: המלכוד של איראן וההצהרה המסקרנת של נתניהו


בוידאו: שיגור מל"ט איראני לישראל מתוך שטח סוריה

נמשכת ההיערכות והכוננות לקראת נקמה איראנית קרובה בעקבות פעילות ישראל בסוריה ובצל ביטולו המסתמן של הסכם הגרעין: ביום ראשון הקרוב ייפגשו חברי פורום "קו עימות" לפגישה דחופה, בה ידונו במצב הביטחוני בצפון ופערי ההתראה והמיגון הקיימים בצפון. מדובר בפורום עליו נמנים ראשי רשויות ומועצות מרמת הגולן והגליל העליון.

אמש דווח ב'חדשות 2' כי ישראל נערכת גם לחדירה לשטחה – לבסיסים או יישובים. צה"ל נמצא בהיערכות שיא לתגובה אירנית בגבול הצפון וניסיונות חדירה לבסיסים ויישובים – מתוך הערכה שאירן תגיב באמצעים העומדים לרשותה על הפגיעה באנשי משמרות המהפכה במהלך התקיפה בשדה התעופה T4 ב-9 באפריל.
//www.jdn.co.il/breakingnews/990936
מדובר בהיערכות שיא בעיקר בגזרה הצפונית נוכח האפשרות שאירן תגיב כבר בימים הקרובים: בצה"ל נוקטים בשורה של פעולות באוויר וביבשה נוכח האפשרות שהתגובה האירנית תלווה בניסיון חדירה מהאוויר או מהקרקע כדי להגיע ליישובים או בסיסים במרחב הצפוני. המטרה בישראל: לצמצם ולמזער נזק במקרה של חדירה, שעשויה לגרור את ישראל לתגובה חריפה: בצמרת צה"ל לא מעוניים בהסלמה או הידרדרות.

ההוראה של פיקוד העורף בשלב זה לתושבים בצפון היא לשמור על שגרה מוחלטת, כי אם תהיה פגיעה היא תהיה נגד מטרות צבאיות. המסר המרגיע לא משפיע על התושבים: המתיחות הפכה לשיחת היום בצפון וכולם בודקים איפה יש מיגון והעיריות מבקשות לבדוק האם המרחב המוגן בבית מוכן. בינתיים המרחבים המוגנים הציבוריים לא נפתחו מחשש שפתיחה של המרחבים תגרום לפניקה ובינתיים הצבא מבצע תרגילים באזור.

"האיראנים רצו לבצע פיגוע טילים ללא חתימה איראנית ברורה. לישראל ישנה עליונות פסיכולוגית שהיא מפעילה כשהיא חושפת את כוחה של איראן ומבהירה שהיא רואה את כל צעדיה. איני חושש ממלחמה עם איראן. האיראנים חוששים להמשך השלטון שלהם והמהפכה שמתקיימת במדינתם, הם אמנם רוצים לנקום בנו, אך הם לא יכולים לנצח", אמר הבוקר הפרשן צבי יחזקאלי בראיון ל'רדיו ללא הפסקה'.

הוא הוסיף: "איראן נמצאת כבר כמה שנים בסוריה. האסימון נפל לנו רק עכשיו ואנחנו פועלים בהתאם. ראש הממשלה נתניהו טען שעדיף לסיים את הסיפור עכשיו ולא בעוד שנתיים. אם נתניהו, שנחשב לאדם זהיר, אומר את הדברים הללו, כנראה שאין ברירה. המרחק בינינו לבין מלחמה עם איראן גדול מאוד. האיראנים לא טיפשים הם מחשבים את צעדיהם והם ימשיכו לפעול בסוריה. החלום שלהם הוא לשלוט על המזרח התיכון ולכן הם לא שמים את כל הביצים בסל אחד ותוקפים את ישראל".

בתוך כך, נשיא איראן רוחני נפגש היום עם תעשיינים בטהרן והכשיר את הקרקע לפרישה האמריקנית מהסכם הגרעין והשלכותיה. "ייתכן שניאלץ להתמודד עם קשיים ובעיות בחודשים הקרובים", הוא אמר להם, והוסיף: "אם נהיה חזקים ונחושים – נעבור את זה".
//www.jdn.co.il/breakingnews/992047
//www.jdn.co.il/breakingnews/991747