ההתקדמות הטכנולוגית בתחום הרפואה חוצה גבולות אך עדיין נשים רבות חוות כאבים וייסורים עצומים לאחר הלידה בשל חוסר תשומת לב של המיילדת או הרופא- מהי רשלנות רפואית בלידה?

לידה היא דבר משמח, חיים חדשים באים לעולם, אך למרות התקדמות הטכנולוגיה בתחום הרפואה, הרבה נשים חוות כאבים וייסורים עצומים לאחר הלידה בשל חוסר תשומת לב של המיילדת או הרופא.
נשים רבות לאחר לידה נתקלות בתופעות רפואיות לא מוסברות. רק לאחר אינספור תלונות ובדיקות מתברר כי בשל סיבות שונות נגרמים כאבים. במקרים רבים, אף שמבוצעת פעולות שונות לא פעם, אבחון מוקדם ומתן טיפול מיידי, נכון וזהיר, יכולים לשנות את התוצאה ולמנוע נזק לצמיתות. כאמור, ישנם מקרים לא מעטים בהם הצוות הרפואי בביה"ח לא מאבחן את המצב הרפואי כיאות, מה שגורם לכאבים עזים ולתופעות בלתי מוסברת.
האישה נשלחת לבדיקת אולטרסאונד ובה מתגלים מקרים חמורים, לצורך ייצוב המצב מבצעים מספר פעולות רפואיות אשר יכולות לגרום ל"תסמונת אשרמן" שיכולה במקרים מסוימים אף לפגוע בהמשך החיים התקינים.
האחריות על המילדת והרופא הינה לוודא כי לאחר הלידה הכל כשורה. חוסר תשומת לב או זהירות, יכולות כאמור לגרום לכאב וסבל מיותרים ורבים. כאשר מאובחנים בעיה יש לנהוג בזהירות רבה, תוך שקילת כלל הסיכונים.

פיצויים שנעים בין עשרות למאות אלפי שקלים

במקרים בהם לא מאובחנים הבעיות או לא מטופלים כראוי, עומדת ליולדת זכות לתבוע את בית החולים בגין הנזק שנגרם לה. כאמור, בתי המשפט הכירו בפיצוי בגין נזקים אלה, כאשר בכל מקרה בחן ביהמ"ש שאלות רפואיות שונות, והתייחס לנסיבות הספציפיות של כל מקרה ומקרה.
בין היתר, נבדק אילו פעולות נקטה המיילדת או הרופאה, מה נעשה כדי למנוע את הנזק,

עו"ד נתנאל רוט המתמחה בתביעות בתחום הנזיקין ורשלנות רפואית בפרט מסביר כי: " לא לחינם קראנו בפרשת השבוע "בעצב תלדי בנים". רשלנות רפואית במהלך ההיריון והלידה היא תופעה מאוד שכיחה לצערנו. הפיצוי עשוי לנוע בין עשרות למאות אלפי שקלים. התוצאה הקיצונית ביותר של "תסמונת אשרמן".
בתי המשפט מתייחסים לנזק זה כפגיעה מהותית בזכות להורות ונוהגים לפסוק פיצויים נכבדים. עד כה הסכום המרבי שנפסק לאישה בעקבות רשלנות עמד על כ- 1.3 מיליון שקל.
חשוב לציין, כי פעמים רבות נשים שתובעות בעניינים מעין אלו, אינן מרגישות בנוח להיחשף ולכן משרדנו פועל שכל התביעות מסוג זה ישארו חסויות בפני הציבור וזאת באמצעות בקשה מיוחדת לבית המשפט.

חשוב לזכור שמקרה אחד אינו דומה לאחר. בכדי לבחון האם רשלנות היא שהובילה לנזקים, יש לבחון את כלל התיק הרפואי של היולדת ונתוניה האישיים וכמובן, להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום הרשלנות הרפואית.

מוזמנים להתייעץ עם עו"ד נתנאל רוט בעניין: