שר הביטחון אביגדור ליברמן: "אם ההסכם יבוטל - זה טוב לישראל. הביטול הזה מתבקש". השר בנט: "השאלה הגדולה היא עד כמה גדולות יהיו הסנקציות שהוא יטיל". השר כחלון: "אין לי ספק שמה שיקרה זה ביטול של ההסכם"

שעות לפני הודעת טראמפ לגבי פרישה אפשרית מהסכם הגרעין האירני, ראש הממשלה בנימין נתניהו שיגר היום (שלישי) מסר מאיים לעבר אירן: "אנחנו נחושים לבלום את ההתבססות האירנית ליד גבולנו ויכולים לבצע פעולות שיכולות להיות כרוכות בחיכוכים".

שר הביטחון אביגדור ליברמן התייחס בראיון לרשת ב' לנאום טראמפ הצפוי הערב בו יודיע על החלטתו בסוגיית הסכם הגרעין. "אני לא יודע מה יאמר טראמפ הערב. הוא לא שאל את עצתנו", הדגיש ליברמן אך הבהיר, "אם ההסכם יבוטל – זה טוב לישראל. הביטול הזה מתבקש".

שר האוצר משה כחלון התייחס בכנס הרצליה למתח בישראל לקראת הכרעת טראמפ "אין לי ספק שמה שיקרה זה ביטול של ההסכם", העריך כחלון והוסיף, "אנחנו נמצאים בתקופה המתוחה ביותר בשנים האחרונות".

כל הפרטים בכתבה מתעדכנת

שר החינוך, נפתלי בנט, התייחס הערב בכנס של ערוץ 7 להחלטה הצפויה של הנשיא טראמפ בנושא הסכם הגרעין. "זה רגע מאוד חשוב. נראה שהנשיא טראמפ יפסיק את התמיכה האמריקנית בהסכם הגרעין. השאלה הגדולה היא עד כמה גדולות יהיו הסנקציות שהוא יטיל", אמר בנט.

הוא ציין כי "המכונה האיראנית הגרעינית צריכה כסף. הכלכלה האיראנית במצב רע מאוד. כל זה תוצאה של העובדה שאיראן לוקחת את כל המקורות הכלכליים של האזרחים ומשקיעה אותם בלחימה. זה לא מה שהאזרחים רוצים".

בנט הוסיף כי "אם הנשיא טראמפ באמת יטיל סנקציות משמעותיות, זה יהיה בדיוק מה שיוריד את האיראניים על הברכיים ויבהיר להם: או שתהיה לכם כלכלה או שתהיה לכם תוכנית גרעינית. ביחד זה לא ילך".

הוא אמר עוד כי הפעולה הישראלית לחשיפת ארכיון הגרעין האיראני תתרום להחלטת נשיא ארה"ב. "הנאום של ראש הממשלה עשה פעולה מדהימה. זה לא סוד שלעתים אנחנו לא מסכימים, אבל בנושא הזה אני מגבה אותו לגמרי. השימוש שלו בגילוי ארכיון הגרעין האיראני הוא חלק מהרגע שכנראה נראה בעוד כמה שעות".

על רקע המתיחות מול אירן בימים האחרונים, הרמטכ"ל הודיע כי הוא לא יוכל להשתתף ולנאום בכנס הרצליה של המכון למדיניות ואסטרטגיה. בהודעת הרמטכ"ל על הביטול נכתב כי "בשל דיונים מבצעיים שהוא מקיים" הוא לא יוכל להגיע.

ראש המוסד לשעבר, תמיר פרדו התייחס בכנס הרצליה להסכם הגרעין עם איראן והכרזת טראמפ: "אני כבר לא בשירות, אבל לפי ידיעתי יש שיתוף פעולה של האיראנים בנוגע להסכם. לא ראיתי אי עמידה מצדם. בשבילם ההסכם הזה היה ההזדמנות להיות חלק מהעולם, והם עשו את זה. ועכשיו, אנחנו צריכים לחשוב מה יהיה הצעד הבא".