בעקבות מידע מודיעיני שהגיע לידי צה"ל בשעות האחרונות הורה צה"ל לרשויות ברמת הגולן לפתוח את המקלטים מחשש לירי טילים מסוריה על ידי איראן. מוקדם יותר היום הורתה השגרירות האמריקנית לאנשיה לא לבקר ברמת הגולן ללא אישור

כוננות שיא בצפון: צה"ל שחרר הערב (שלישי) הודעה יוצאת דופן, בה נאמר כי כוחות הביטחון הנחו את העיריות והמועצות המקומיות ברמת הגולן לפתוח מקלטים ביישובים, זאת בעקבות "שורת זיהויים חריגים בקרב הכוחות האיראניים בסוריה". בהודעה הרשמית מטעם דובר צה"ל נכתב כי "על רקע שורת זיהויים חריגים בקרב הכוחות האיראניים בסוריה, הוחלט בצה"ל לחדד את הנחיות ההתגוננות במרחב רמת הגולן ולהנחות את הרשויות על פתיחת מקלטים. יש להמשיך ולהישמע להוראות שיימסרו על ידי צה"ל ככל שיידרש".

"במקביל", ציינו בצה"ל, "הושלמה פריסה של יכולות הגנה וקיימת מוכנות גבוהה של כוחות צה"ל לתקיפה. צה"ל ערוך ומוכן למגוון תרחישים ומזהיר כי כל פעולה כנגד ישראל תענה בתגובה חריפה".

בצה"ל מזהים כי נוהל הקרב האיראני ממשיך להתקדם למרות חשיפת התוכנית האיראנית לנקמה. על פי ההנחיות שיצאו לתושבים, אפשר להבין מכך שההערכות היא לירי רקטות קצרות טווח לעבר רמת הגולן בשלב הזה. במערכת הביטחון זיהו את ההכנות האיראניות כבר יתר משבועיים, כאשר בימים האחרונים ההכנות לפעולה התקדמו.

בתוך כך, במערכת הביטחון הוחלט גם על פריסה רחבה של כיפות ברזל בצפון, כמו גם של מערכות הגנה אוויריות נוספות, כהכנה לירי רקטות אפשרי מכיוון מסוריה. באתר 'וואלה' דווח הערב כי צה"ל החליט על גיוס מילואים בחיל האוויר ובחיל המודיעין.

הערב דווח בCNN כי מקורות צבאיים אמריקניים הביעו חשש כי איראן על סף תקיפה כנגד ישראל. בדיווח באתר ה-CNN נמסר מהפנטגון כי לא ברור היכן ואיך תתבצע מתקפה כזאת.

צפו בהיערכות צה"ל מחשש לתקיפה איראנית. צילום: דובר צה"ל.

לפני כיומיים בלבד נחשף כי בטהרן מתכננים מתקפת טילים מסוריה באמצעות מליציה שיעית לעבר מטרות בצפון הארץ. אנשי המיליציה קיבלו הדרכה מאנשי חיזבאללה.

מוקדם יותר הערב פרסמה שגרירות ארצות הברית בישראל הודעה בה היא מזהירה את עובדיה מלהגיע לרמת הגולן. "בעקבות המתיחות בימים האחרונים באזור, עד להודעה חדשה עובדי ממשל אמריקנים הנמצאים בישראל מתבקשים לקבל אישור מראש לפני שהם נוסעים לאזור רמת הגולן", נכתב בהודעת השגרירות.

בהודעה פרסמו גם מספר הנחיות לאזרחים והעובדים האמריקנים שנמצאים בישראל ומתכננים נסיעה לאזור הגבול הסורי. בין היתר הורו האמריקנים לבחון מחדש את ההחלטה לבקר באזור. בהמשך הם ציינו כי במידה והעובד החליט להגיע לרמה, עליו לשמור על עירנות גבוהה ולהיות מודעים לסביבה. לבסוף המליצו בשגרירות לעקוב אחר כלי התקשורת בארץ ולהישמע להוראות כוחות החירום וההצלה במידת הצורך.